Debiuty GPW 2023. 17 spółek które może wejść na giełdę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 gru 2022, 06:30

17 spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2023 r.

Ten rok był fatalny dla rynku IPO. Na głównym parkiecie GPW nie zadebiutowała żadna nowa spółka. Miały miejsce jedynie przejścia z NewConnect. Jednak w przyszłym roku jest szansa na ożywienie na rynku ofert publicznych i tylko na podstawowy rynek GPW może wejść aż 17 spółek, w tym 10 nowych i 7 z NewConnect.

Inwestorzy, po gwałtownym rynkowym wstrząsie jaki nastąpił z powodu agresji Rosji na Ukrainie, wzroście stóp procentowych i kryzysie energetycznym, powoli odnajdują się w nowej rzeczywistości i zaczyna wracać wiara we wzrosty na giełdzie. Z czasem wrócą też inwestorzy zagraniczni. To wszystko sprawia, że rynek giełdowy znowu zacznie spełniać jedną z ważnych swoich funkcji i stanie się miejscem na pozyskanie kapitału lub miejscem do dezinwestycji dla założycieli spółek lub funduszy, które zainwestowały w nie przed giełdą. To oznacza, że prędzej czy później pojawią się nowi debiutanci.

W 2022 r. spora grupa spółek wstrzymała działania prowadzące do pierwszej oferty publicznej (IPO). Zawiesiła dalsze czynności związane z prospektem emisyjnym lub już samą ofertą akcji. To one pierwsze mogą wrócić do pomysłu i debiutować na głównym rynku GPW już w 2023 r. A jest ich niemało.

Spółki, które mogą wznowić IPO w 2023 r.

Oferteo

Na początku lutego postępowanie prospektowe wstrzymała spółka Oferteo, lider w Polsce w sektorze usług online na żądanie. Decyzja wynikła zarówno z czynników rynkowych, jak i biznesowych. Spółka przygląda się na bieżąco sytuacji na giełdzie i czeka na optymalny moment, by wrócić do procesu IPO.

Spółka prowadzi platformę oferteo.pl, na której łączy osoby oraz firmy zainteresowane nabyciem usług i produktów od wykonawców i dostawców. Przez platformę można więc złożyć zapytanie o poszukiwaną usługę, a zainteresowane firmy wykonawcze same złożą oferty wykonania prac.

Zobacz także: Oferteo z branży e-commerce zamierza zadebiutować na giełdzie 

3LP

Spółka 3LP, należąca do grupy TIM, podała w kwietniu terminarz i szczegóły oferty IPO, jednak dzień przed startem zapisów na akcje wstrzymała ofertę. Następnie we wrześniu ją odwołała. Plany giełdowe nie zostały jednak definitywnie skreślone. Zarząd 3PL poinformował, że rozważy możliwość ponownego przeprowadzenia oferty, gdy warunki rynkowe będą bardziej sprzyjające. Może to mieć miejsce już w 2023 r.

3LP jest jedną z największych spółek oferujących kompleksowe i zautomatyzowane usługi fulfillmentu dla firm z branży e-commerce w Polsce. Oferta skierowana jest do przedsiębiorstw nastawionych na outsorcing automatyzacji procesów logistycznych.

Zobacz także: 3LP z grupy TIM rozpoczyna ofertę publiczną akcji

Vortex Energy

Vortex Energy rozpoczął w lutym ofertę publiczną. Jednak musiał ją już na początku marca zawiesić ze względu na sytuację rynkową spowodowaną wybuchem wojny. Po trzech miesiącach oferta akcji o wielkości do 150 mln zł została wycofana.

Spółka realizuje od 19 lat projekty parków wiatrowych i farm fotowoltaicznych oraz parków wiatrowych. Vortex jest jednym z pionierów sektora OZE w Polsce. Spółka czeka na lepsze warunki rynkowe. Jest więc szansa na powrót do IPO w 2023 r.

Zobacz także: Debiut Vortex Energy z sektora OZE: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce

Dr Irena Eris

Spółka Dr Irena Eris w marcu, miesiąc po wybuchu wojny, podjęła decyzję o złożeniu prospektu emisyjnego do KNF. Jednak już po trzech miesiącach ogłosiła zawieszenie prac w Komisji Nadzoru Finansowego wskazując jako przyczynę dalej utrzymującą się niekorzystną sytuację na rynkach finansowych na świecie.

Zarząd podkreśla, że plany giełdowe są wciąż aktualne. Monitoruje cały czas sytuację na rynku z zamiarem powrotu do realizacji procedury IPO.

Dr Irena Eris prowadzi działalność na rynku kosmetycznym od 40 lat. Jest właścicielem znanych marek Dr Irena Eris, Pharmaceris, Emotopic, Lirene i Under Twenty. Posiada sieci salonów kosmetycznych a także jest operatorem trzech luksusowych hoteli SPA.

Zobacz także: Dr Irena Eris wybiera się na główny rynek GPW. Spółka złożyła prospekt do KNF

DESA

Rok temu DESA ogłosiła chęć przeprowadzenia oferty publicznej akcji, jednak w lipcu 2022 r. prace nad prospektem emisyjnym zostały zawieszone. Spółka zamierzała pozyskać środki na dalszy rozwój i przejęcia. Powodu zawieszenia procedury wejścia na GPW nie podano, ale można się domyślić, że chodzi o te same negatywne czynniki, które powstrzymują inne spółki przed startem oferty publicznej.

DESA będzie pierwszą spółką z sektora obrotu dziełami sztuki na GPW. Spółka prowadzi znany dom aukcyjny DESA Unicum oferując pośrednictwo w sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. W planach spółki jest osiągnięcie w najbliższych latach pozycji jednego z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem obrotów.

Transition Technologies MS

Na początku roku prace nad zatwierdzeniem prospektu Transition Technologies MS były już na ukończeniu. Spółka jednak wstrzymała procedurę w KNF zaraz po wybuchu wojny. Więc może jako jedna z pierwszych powrócić do planów IPO i przeprowadzić ofertę akcji w 2023 r.

Transition Technologies MS jest dostawcą outsourcingu IT dla dużych firm. Należy do Grupy Transition Technologies - jednego z największych podmiotów z tego sektora w Polsce. Spółka wdraża nowoczesne rozwiązania światowych liderów IT. Korzysta z zaawansowanych rozwiązań obejmujących m.in. platformę Salesforce, platformę Adobe Experience Manager czy rozwiązania chmurowe Microsoft.

Spółka zamierza pozyskać środki na dalszy rozwój poprzez akwizycje.

Zobacz także: Oddala się IPO Transition Technologies MS, dostawcy outsourcingu IT. Spółka wstrzymuje prace nad prospektem emisyjnym

Event Horizon

Niezależny producent i wydawca gier kategorii premium z segmentu AA i AA+, Event Horizon w czerwcu poinformował o przesunięciu w czasie planów wejścia na GPW.

Powodem przesunięcia była sytuacja ekonomiczna i geopolityczna, która miała negatywny wpływ na rynek IPO i wyceny nowych debiutantów. Mimo to, spółka cały czas prowadzi przygotowania do IPO, więc jej debiut jest możliwy w 2023, o ile koniunktura się poprawi.

Deweloper znany jest z wydanej w 2017 r. Tower of Time - gry typu RPG.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Także kilka kolejnych spółek wstrzymało się z planami giełdowymi. Spółka Komex, właściciel sklepów z produktami dla 5.10.15, zawiesił prace nad prospektem na początku lipca. Także w tym miesiącu zaprzestano prac w KNF nad prospektem spółki ExpertSender z sektora marketing automation. Z kolei Metalkas, lider w Europie w produkcji regałów metalowych ,zawiesił prace nad prospektem znacznie wcześniej – w lutym 2022 r. Także ta spółka może więc powrócić z planami IPO w 2023 r.
 

GPW (5)

Spółki, które mogą przejść z NewConnect na główny parkiet i złożyły prospekt do KNF

Najbliżej przejścia na główny rynek GPW z NewConnect są dwie spółki: Movie Games i Passus. Prace nad ich prospektami emisyjnymi zostały zakończone w drugiej połowie grudnia.

Movie Games, znana spółka z sektora gamingowego i jednocześnie grupa spółek deweloperskich, o planach zmiany rynku mówi już od dawna. Tym razem przejście na GPW jest już wysoce prawdopodobne i może nastąpić na początku roku.

Prospekt Passus został zatwierdzony 23 grudnia. Spółka zmieni więc rynek także na początku 2023 r. Passus działa w branży IT dostarczając, integrując i produkując wysoko specjalizowane rozwiązania IT dla największych firm oraz dla instytucji publicznych.

Także DB Energy ma w planach szybkie przejście na główny parkiet GPW. Spółka jest już gotowa do dokończenia procedury zatwierdzenia prospektu i zmiany rynku. Rozważana jest też oferta nowych akcji dla inwestorów. Środki pozyskane byłyby przeznaczone na dalszy rozwój. DB Energy jest liderem w branży usług efektywności energetycznej dla przemysłu. Kieruje ofertę kompleksowych projektów poprawy efektywności energetycznej w szczególności do dużych zakładach przemysłowych.

Zobacz także: DB Energy liczy na wzrost zainteresowania inwestycjami w efektywność energetyczną, w tym ESCO (wywiad)

Od roku lub dłużej trwają prace w KNF nad zatwierdzeniem prospektów emisyjnych kilku kolejnych spółek: Hub.Tech, Scope Fluidics, Genomtec oraz Pointpack. Wszystkie te spółki zamierzają przenieść notowania na rynek podstawowy. Procedury zatwierdzenia ich prospektów cały czas trwają, ale nie stoją w miejscu. Według kalendarza postępu nie ma przerw w pracach więc możemy spodziewać się finalizacji i faktycznej zmiany rynku w pierwszych kwartałach 2023 r.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.