Debiut sklepów Żabka na GPW możliwy w 2023 roku. Spółka rozważa jednak też inne giełdy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 sty 2023, 11:42

Debiut sklepów Żabka na GPW możliwy w 2023 roku. Spółka rozważa jednak też inne giełdy

Fundusz CVC Capital Partners, inwestor sieci sklepów Żabka, rozważa wyjście z inwestycji poprzez wprowadzenie akcji spółki na GPW lub innej giełdzie. Termin ewentualnego debiutu zależy w znacznym stopniu od kondycji rynków finansowych.

Inwestycja funduszu w spółkę Żabka Polska jest prowadzona tak, by po jej znaczącym rozwinięciu, mogła zostać spieniężona. Właśnie zbliża się dogodny moment wyjścia z inwestycji. Od początku, od 2017 r. po przejęciu Żabka Polska od Mid Europa Partners, scenariusz giełdowy jest preferowaną ścieżką wyjścia.

„Ta spółka jest stworzona dla giełdy. Zawsze mówiliśmy, że to ścieżka wyjścia nasz numer jeden” - mówi w wywiadzie dla PAP Biznes Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners.

Debiut Żabka Polska na giełdzie. Kiedy i gdzie

Decyzja o terminie debiutu nie została jeszcze podjęta. Wszystko zależy od koniunktury na rynkach i sytuacji geopolitycznej. Fundusz nie spieszy się z wyjściem z inwestycji – poczeka na odpowiedni moment. Jak podkreśla przedstawiciel CVC Capital Partners: „Żabka ma przed sobą dekadę rozwoju”.

"Czujemy się komfortowo jeszcze przez wiele lat z tym aktywem. Wiemy, jaki potencjał w nim drzemie. Będziemy czekać spokojnie na poprawę koniunktury” – wyjaśnia Krzysztof Krawczyk.

Wyjście z inwestycji nastąpi więc w sprzyjającym momencie dla funduszu.

"Możemy myśleć o wyjściu z tej inwestycji, ale dużo zależy od kondycji rynków finansowych. (…) Natomiast w obecnej sytuacji geopolitycznej, wszyscy wiemy, że rynki kapitałowe w tej chwili zamarły. To jest preferowana ścieżka wyjścia z inwestycji, czekamy na poprawę sytuacji na rynkach kapitałowych. Trudno przewidzieć, kiedy rynki kapitałowe się otworzą, czy to będzie druga połowa tego roku, czy pierwsza połowa przyszłego roku. Dużo zależy od czynników niezależnych od nas, czyli geopolityki" – dodaje.

Prawdopodobnym celem jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednak rozważane są także inne międzynarodowe giełdy.

„Nie chciałbym w tej chwili spekulować, czy to będzie warszawska giełda. Polskie firmy pokazują, że czują się zarówno dobrze na warszawskiej giełdzie, jak i na giełdach międzynarodowych, więc niczego nie wykluczamy" – podaje Krawczyk.

Sieć Żabka liczy już 9 tys. sklepów na terenie Polski.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.