Emisja akcji Scanway z sektora kosmicznego. Co warto wiedzieć o spółce, która planuje debiut na NewConnect
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 cze 2023, 09:10

Scanway, spółka z sektora kosmicznego, prowadzi emisję akcji i zapowiada debiut na NewConnect. Co warto wiedzieć

Scanway, spółka z branży kosmicznej, przeprowadza emisję akcji. Zamierza pozyskać ok.8,5 mln zł na dalszy rozwój oraz zadebiutować na NewConnect. Scanway jest już doświadczonym podmiotem w sektorze, a jej teleskop oraz kamery spektralne sprawdziły się w użyciu zarówno na ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej. Co warto wiedzieć o spółce i o jej ofercie akcji?

Scanway prowadzi działalność w dwóch obszarach. Pierwszym jest sektor kosmiczny (Space), a drugim sektor przemysłowy (Industry). Specjalizuje się w produkcji, wdrażaniu i utrzymaniu systemów wizyjnych oraz z dziedziny optoelektoniki. Wbrew pozorom obie gałęzie działalności są w dużej mierze technicznie i biznesowo ze sobą powiązane, ale, co ważniejsze, zapewniają dwa niezależne od siebie źródła przychodów.

W pierwszym sektorze spółka oferuje ładunki optyczne do zastosowań głównie na satelitach. Są to teleskopy do obserwacji Ziemi, systemy optyczne, i systemy do obrazowania i analizy obrazu. Także są oferowane systemy wizyjne monitorujące stan infrastruktury orbitalnej.

W drugim, Scanway oferuje autorskie systemy wizyjne do kontroli jakości wytwarzanych fabrycznych wyrobów. Przyczyniają się one do zwiększenia jakości produktów i oszczędności dla producenta. Są częścią wprowadzania filozofii Przemysłu 4.0.

Zobacz także: Druga spółka z branży kosmicznej zmierza na giełdę. Scanway rusza z emisją akcji i planuje debiut na NewConnect 

Działalność w sektorze kosmicznym (Space)

Najpierw przyjrzyjmy się najbardziej interesującej gałęzi działalności, czyli Space. Scanway dostarcza systemy optyczne i kamery do aplikacji kosmicznych na poziomie całej infrastruktury systemu i wdrożenia. Specjaliści pracujący w spółce są autorami między innymi teleskopu do obserwacji Ziemi, który zostanie zabrany w kosmos wraz z misją satelity EagleEye, ale też kamer monitorujący pierwszy lot rakiety Ariane 6.

Firma realizuje obecnie projekty, które znajdą się na przestrzeni 4 następnych lat w co najmniej 8 satelitach.
 

Projekty Scanway


Już teraz spółka ma w portfolio pierwsze udane wdrożenie i test w kosmosie systemów optycznych w misji Star Vibe.

„Jedną taką misją (Star Vibe) pokazaliśmy dojrzałość całego naszego drzewa technologicznego. (…) Efekty działania satelity Star Vibe są kluczowym czynnikiem zwiększającym szanse na przeskalowanie biznesu instrumentów satelitarnych. Pokazaliśmy całemu światu, że nasze instrumenty mogą bez problemu działać na orbicie” – podkreśla Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu i największy akcjonariusz Scanway (25% akcji i głosów na WZA).

Spółka oferuje jako podstawowy produkt wysokorozdzielcze systemy optyczne, czyli m.in. teleskopy do obserwacji Ziemi. Ale także w ofercie są systemy optyczne do badania stanu samych satelitów i innych obiektów kosmicznych.

Wbrew pozorom, oferowanie komponentów optycznych do satelitów jest biznesem powtarzalnym, tzn. klient, który raz został pozyskany może korzystać z usług i oferty firmy przez długie lata.

Scanway skupia się na systemach dla małych, komercyjnych satelitów. Przyszłością branży kosmicznej będą sieci satelit (tzw. konstelacje) takie jak np. Starlink budowany przez SpaceX. Dlatego też Scanway stawia na współpracę z integratorami i firmami zajmującymi się konstelacjami. Proces tworzenia i działania konstelacji rozkłada się w czasie. Satelity mają swoją żywotność liczoną w kilku latach, co pozwala na powtarzalność zleceń dla spółki.
 

Satelity cykl życia


Ponadto spółka realizuje projekty kompleksowo. Od projektu i własnej produkcji ładunku, przez testy i integrację technologii, wsparcie w procesie wystrzelenia i uruchomienia na orbicie, do kontroli misji. Pozwala to na czerpanie korzyści nie tylko z jednorazowej sprzedaży urządzeń, ale też ciągłego wsparcia i obsługi misji.

Warto też mieć świadomość, że kolejne partie satelit wynoszonych w ramach konstelacji mają coraz nowsze oprogramowanie i sprzęt, więc proces R&D, dla takich spółek jak Scanway, jest ciągły.

„Dla firmy zajmujących się konstelacjami proces R&D jest ciągły i my jesteśmy częścią tego systemu technicznego. Pozwala to nam cały czas generować przychody, a klientom otrzymywać nowe rozwiązania technologiczne. Dlatego niezwykle istotne jest dla nas, by być dostawcą dla integratorów i firm zajmujących się konstelacjami” – podsumowuje Jędrzej Kowalewski.

Oprócz produktów SOP, czyli teleskopów optycznych i spektralnych, spółka oferuje też narzędzia SHS (Spacecraft Health Scanner). Są to instrumenty do oceny, czy satelita działa poprawnie na orbicie. To są już urządzenia i oprogramowanie diagnostyczne, których może potrzebować każdy, kto zamierza wysłać coś w kosmos.
 

Skanway produkty SOP i SHS


Co ważne, Scanway nie składa systemów optycznych z kupowanych komponentów. Projektuje narzędzia samodzielnie. Przede wszystkim projektuje całą optykę i cały korpus mechaniczny, który pozwala przetrwać ekstremalne warunku podczas wynoszenia na orbitę i zmiany temperatur w kosmosie. Spółka tworzy także software do pozyskiwania zdjęć i analizy danych z kamer.

„Dużo elementów procesu jest po naszej stronie, co pozwala generować wysokie marże” – dodaje prezes.

W kolejnych latach Scanway zamierza rozwijać działalność w zakresie dostawcy danych i powoli przekształcać firmę w tym kierunku. Zamierza organizować własne misje i oferować dane.

„Widzimy się jako lidera urządzeń do obserwacji na orbicie. Już w tej chwili stajemy się bardzo ważnym partnerem i mamy przewagi nad konkurencją. W kolejnych latach chcemy stać się dostawcą danych i powoli przekształcać w firmę w kierunku danych obrazowych. To już się dzieje, gdyż z naszego satelity Star Vibe już płyną użyteczne dane, które oferujemy w różnych miejscach” - wyjaśnia.

Zobacz także: Polski sektor kosmiczny ma przed sobą dobre perspektywy, ale musi poradzić sobie z kilkoma wyzwaniami - podsumowanie konferencji Space Day

Otoczenie rynkowe i perspektywy rozwoju rynku satelitarnego

Scanway skupia się na niewielkim wycinku rynku satelitów. Na tzw. Remote Sensing, czyli obserwacjach, teledetekcjach itp. dla małych satelit. Rynek docelowy ma obecnie wartość ok. 1,53 mld USD.
 

Otoczenie rynkowe Skanway


Najszybciej rośnie rynek mikrosatelitów i tym samym rynek konstelacji satelit, na którym jest obecny Scanway.
 

Scanway trendy satelity


Według prognoz w ciągu najbliższych 5 lat zostanie wystrzelonych ok 10 tys. małych satelitów. Zdecydowana większość (ok. 90%) zostanie sfinansowania ze środków prywatnych, a ponad 45% będzie wyposażona w ładunki optyczne, a Scanway zamierza aplikować właśnie do sektora prywatnego ze swoimi rozwiązaniami optycznymi.

„Wzrost liczby satelitów w kosmosie wyznacza perspektywę dalszego rozwoju technologii kosmicznych i innowacyjnych aplikacji satelitarnych. Przewiduje się, że w najbliższych latach rynek ten będzie kontynuował swoją ekspansję, napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na nowe rozwiązania i usługi oparte na satelitach” – podaje spółka.

Zobacz także: Regularne starty rakiet napędzają rozwój sektora kosmicznego

Działalność w sektorze przemysłowym (Industry)

Drugą gałęzią działalności są narzędzia i usługi dla sektora przemysłowego. Scanway tworzy i oferuje autorskie systemy wizyjne, które służą przede wszystkim do kontroli jakości gotowych wyrobów wytwarzanych przez klientów, choć mają też szersze zastosowania (np. w medycynie). Ten sektor działalności jest ściśle związany z sektorem kosmicznym, gdyż rozwiązania opracowane dla kosmosu są dostosowywane do prac w fabrykach.

Tego typu rozwiązania, oferowane przez spółkę, zwiększają zakres automatyzacji produkcji i optymalizacji procesów kontroli jakości, co z kolei przekłada się na oszczędności dla klientów. Systemy znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja wykonania, a koszty wycofania z rynku wadliwej serii są znaczące.

Oprócz typowo wizyjnych, oferowane są też rozwiązania hiperspektrale, które pozwalają na jeszcze głębszą analizę wyrobów pod kątem wad produkcyjnych.

Scanway oferuje kompleksowe podejście. Od projektu, przez wykonanie i wdrożenie systemów obrazujących, do dostarczenia oprogramowania do analizy obrazu i wykrywania wad produktów. Autorskie kamery są w stanie wykryć wady wielkości 5 mikronów (1/20 grubości włosa) i zbadać nawet 250 cech wyrobu.

„W naszej pracy wykorzystujemy technologie 2D, 3D, multi- i hiperspektrale. dodatkowo służymy radami oraz jesteśmy ekspertami w zakresie systemów wizyjnych” – podsumowuje Kowalewski.

Także w tym przypadku projektowanie i integracja optyki leży po stronie Scanway. Spółka integruje także całą używaną elektronikę na bazie komponentów zewnętrznych (procesory itp.) oraz projektuje i implementuje software do pozyskiwania zdjęć i analizy danych z kamer. Filozofią spółki jest tworzenie systemów modułowych. To pozwala na wielokrotne użycie tych samych, raz zaprojektowanych komponentów i przez to zwiększenie marzy na sprzedaży.

Systemy znajdują zastosowania w branżach automotive, poligraficznej, opakowaniowej, ale też spożywczej czy medycznej.
 

Docelowe branze Scanway

Perspektywy rozwoju rynku wizji maszynowej

Rynek produktów w zakresie robotyzacji i automatyzacji produkcji rośnie.

„Według analiz przeprowadzonych przez Grand View Research, globalny rynek wizji maszynowej osiągnął wartość 13,23 mld USD w 2021 roku i przewiduje się, że wzrośnie do 25,92 mld USD w 2030 roku, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na kontrolę jakości, systemy robotyczne sterowane wizyjnie i optymalizację efektywności produkcyjnej” – podaje spółka.
 

Wartość rynku wizji maszynowej


Scanway obecnie działa na rynku centralnej Europy, ale wypracowane rozwiązania są łatwe do implementowania także na innych rynkach. Już teraz spółka posiada bogate portfolio realizacji przemysłowych.

Zobacz także: Przyszłość kosmicznych inwestycji: szanse, prognozy, trendy i wyzwania

Konkurencyjna branża

Scanway działa w sektorach o wysokiej konkurencji.

„Emitent działa na wysoce konkurencyjnym rynku, na którym prowadzą działalność zarówno renomowane firmy międzynarodowe o ugruntowanej pozycji rynkowej, jak i firmy znajdujące się w początkowej fazie rozwoju” – napisano w memorandum informacyjnym.
 

Konkurencja Scanway


Jednak zarząd wykazuje, że Scanway ma liczne przewagi, w tym wysoką elastyczność i komplementarność oferty. Zwraca też uwagę na wiarygodność, na udowodnione działanie ładunków kosmicznych, ich podsystemów elektronicznych i softwar-u poprzez Flight Heritage (misja Space Vibe), projekty konsorcjalne i uczestnictwo w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dane finansowe, backlog i prognozy

Scanway działa jako spółka od 2015 r. Jednak dopiero od 2020 r. wykazuje przychody przekraczające 1 mln zł rocznie. Ostatni zakończony rok spółka zamknęła z 3,6 mln zł przychodu i nawet udało się jej wykazać w sprawozdaniu zysk netto. Zauważyć należy, że wykazane przychody zawierają dotacje na projekty PIAST i EagleEye które stanowią 32% ich wartości (ok. 1,2 mln zł).

Przychody z gałęzi Industry już generują dodatnią marżę i odpowiadają za ok. połowę całkowitych przychodów, ale badania i rozwój gałęzi kosmicznej są finansowane przede wszystkim z dotacji na badania i rozwój oraz inwestycji kapitałowych. Do tej pory spółka zebrała 30 mln zł z pozyskanych przychodów ze sprzedaży, grantów i emisji akcji. Ostatnia emisja akcji serii B miała miejsce w styczniu tego roku, w której spółka pozyskała 2,4 mln zł na dalszy rozwój.

„Liczby te będą się zmieniać na korzyść teleskopów kosmicznych. Z tego względu, że widzimy bardzo rosnące zapotrzebowanie na tego typu teleskopy po sukcesie misji Star Vibe” – dodaje Jędrzej Kowalewski.

Najważniejsza jest oczywiście perspektywa dalszego wzrostu biznesu. Na ten rok Scanway zbudował portfel zamówień (backlog) warty 5,15 mln zł nie licząc przychodów z pierwszego kwartału. W tym backlog do rozliczenia z Industry wynosi 3 mln zł, a z gałęzi Space 2,2 mln zł (w tym ma być rozliczona część dotacji w 2023 r. w wysokości 0,9 mln zł).
 

Scanway finanse

* Przychody ogółem liczone są jako skuma przychodów netto ze sprzedaży oraz pozostałych przychodów operacyjnych, które zawierają w sobie dotacje, głównie na projekt PIAST i EagleEye w ramach działalności kosmicznej spółki.


Zarząd przedstawia perspektywę podwajania biznesu rok do roku przez następne 3 lata aż do osiągnięcia 28 mln zł przychodu w 2025 r.

„Mamy przesłanki ku temu i mamy nadzieję, że w najbliższych latach przychód będzie się podwajał” – mówi prezes zarządu Jędrzej Kowalewski.

Cele te są zawarte w programie motywacyjnym ESOP (Employee Stock Option Plan)
 

ESOP Scanway

Oraz w strategii:

„Spółka realizuje strategię rozwoju na najbliższe trzy lata, której głównym celem jest: (i) dla działalności kosmicznej (Scanway Space): osiągnięcie przychodów ze sprzedaży na poziomie 14-18 mln złotych przy jednoczesnym uzyskaniu marży bezpośredniej na poziomie 40-45% i więcej oraz przy założeniu posiadania oddziału zagranicznego (spółki zależnej) w USA, (ii) dla działalności dla przemysłu (rozwiązania w zakresie kontroli jakości dla przemysłu, Scanway Industry): osiągnięcie przychodów ze sprzedaży na poziomie 14-18 mln złotych przy jednoczesnym uzyskaniu marży bezpośredniej na poziomie 30-35% z tytułu realizacji projektów kontroli jakości dla przemysłu w Polsce.” - podano w memorandum. (Marżę bezpośrednią spółka definiuje jako różnicę między przychodami ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów, a kosztami bezpośrednimi ich uzyskania powiększoną o różnice między środkami pieniężnymi otrzymanymi w formie dotacji, a poniesionymi kosztami, których pokryciu dotacje służą.)

Cele emisji akcji

W ramach oferty akcji Scanway planuje pozyskać do 8,5 mln zł netto (9 mln zł brutto) z przeznaczeniem na rozwój wizji maszynowej, linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych i systemów wizyjnych.

„Dzięki pozyskanym środkom Zarząd Spółki planuje zintensyfikować prace badawczo rozwojowe, w tym również poprzez zwiększenie zespołu osobowego oraz doposażenie infrastruktury badawczej i produkcyjnej Spółki, a także ekspozycję oferty produktów” – czytamy w memorandum.

3,9 mln zł ma być przeznaczone na najważniejszy cel, którym jest rozwój działu zaawansowanej wizji maszynowej, czyli obszaru kontroli jakości dla przemysłu. Spółka zamierza rozwijać technologię przetwarzania danych.

Kolejne 3,9 mln zł wesprze rozwój linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych co pomoże spółce przejąć niższe ogniwa łańcucha dostaw z pozytywnym wpływem na marżę.

„Linia SOP (Scanway Optical Payload) jest główną linią produktową gałęzi kosmicznej Scanway Space, która pozwala i powinna pozwolić w przyszłości na uzyskanie najwyższe marże oraz ulegnie istotnemu skalowaniu sprzedażowemu wraz z przewidywanym rozwojem globalnego sektora kosmicznego i konstelacji satelitarnych” – czytamy w memorandum.

Ostatnie 0,6 mln zł zostanie przeznaczone na linię produkcyjną systemów wizyjnych.

„Emitent zamierza rozwinąć zdolności produkcyjne w zakresie systemów wizyjnych mających zastosowanie zarówno w technologiach kosmicznych, jak i systemach naziemnych (kontroli jakości dla przemysłu)” – czytamy dalej.

Pozyskane środki mają być wykorzystane w latach 2023-2024.

Oferta akcji i debiut na NewConnect

Oferta akcji formalnie już się rozpoczęła. Trwa budowa księgi popytu, która zakończy się 20 czerwca podaniem dzień później ceny emisyjnej. Następnie, 21 czerwca, rozpocznie się przyjmowanie zapisów i wpłat na akcje oferowane.

W ramach oferty, spółka wyemituje do 200 tys. akcji odpowiadających 15,5% głosów na WZA, przy założeniu uplasowania całej oferty.

Zarząd zaproponował cenę akcji przy której wycena spółki pre-money wynosi 49 mln zł.

Zapisy potrwają do 27 czerwca 2023 r. do końca dnia, w przypadku zapisu w formie elektronicznej. Zapisy składane osobiście i korespondencyjnie będą przyjmowane do godz. 18:00.

Przydział akcji ma nastąpić już 29 czerwca.

Kolejnym krokiem będzie debiut spółki na rynku NewConnect. Nie nastąpi on tak szybko, jak to ma miejsce w przypadku IPO na głównym rynku GPW, ale zarząd szacuje termin wprowadzenia akcji do obrotu w drugiej połowie 2023 r.

Zapisy prowadzi DM Navigator.

Memorandum dostępne jest na stronie oferty: https://ipo.scanway.pl/ Tam też znajdziemy formularz zapisu na akcje.
 

Harmonogram oferty Scanway

Terminy (rok 2023)Zdarzenie
4 czerwcaPublikacja Memorandum
do 20 czerwca (do godz. 15:00)Budowa Księgi Popytu (book building)
21 czerwca (do godz. 12:00)Ustalenie Ceny Emisyjnej i alokacja Akcji Oferowanych
21 czerwcaRozpoczęcie przyjmowania Zapisów i wpłat na Akcje Oferowane
27 czerwca - do godz. 23:59 w przypadku Zapisów składanych elektronicznie; 27 czerwca - do godz. 18:00 w przypadku Zapisów składanych osobiście lub korespondencyjnieZakończenie przyjmowania Zapisów i wpłat na Akcje Oferowane
28 czerwcaEwentualne przyjmowanie Zapisów i wpłat od Inwestorów Zastępczych
29 czerwcaPrzydział Akcji Nowej Emisji oraz podanie do publicznej wiadomości wyników Oferty Publicznej

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.