Wskaźnik Koniunktury IPO znów na niskich poziomach. Słabe pierwsze półrocze 2023 r. na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
07 lip 2023, 07:30

Kondycja rynku ofert publicznych nie napawa optymizmem. Wskaźnik Koniunktury IPO po I półroczu 2023 roku wciąż szoruje po dnie

To już trzecie półrocze z rzędu, w którym koniunkturę na rynku IPO można uznać za fatalną. Zostały przeprowadzone zaledwie trzy oferty publiczne, z czego dwie pochodziły od spółek przechodzących z rynku NewConnect na główny parkiet GPW. Ostatnia, największa została odwołana.

Co gorsza, odwołanie oferty publicznej Dr Irena Eris nie tylko wpłynęło na statystyki I półrocza 2023 r., ale zdecydowanie będzie też miało wpływ na drugie półrocze. Spółki planujące IPO wstrzymują się z decyzją rozpoczęcia oferty, czekając na duży, udany debiut, który potwierdziłby sens pozyskiwania w ten sposób kapitału. Takie nadzieje były w przypadku oferty Dr Irena Eris. Wartość obliczanego przez Strefę Inwestorów Wskaźnika Koniunktury IPO osiągnęła bardzo niski poziom i wynosi 17,4%.

Zobacz także: 12 spółek, których debiut na GPW lub NewConnect może nastąpić jeszcze w 2023 r. 

Wskaźnik Koniunktury IPO ponownie z niskimi wartościami

Autorski Wskaźnik Koniunktury IPO obliczany w Strefie Inwestorów to narzędzie, które wskazuje na atrakcyjność ofert publicznych dla inwestorów. Ten wskaźnik odzwierciedla popyt na akcje oferowane w ofertach pierwotnych oraz przedstawia, jak duże jest zainteresowanie rynkiem debiutów. Im wyższy stosunek pozyskanych środków do założonych w prospektach emisyjnych, tym większe zainteresowanie inwestorów i lepsza kondycja rynku IPO.

Jego wartość w I półroczu 2023 r. wyniosła 17,4% i nie jest zerowa, tylko dlatego, że uwzględnia też oferty akcji spółek przenoszących notowania z NewConnect na GPW. Na głównym rynku GPW w pierwszym półroczu zadebiutowały tylko dwie spółki z ofertą akcji: DB Energy i Urteste. Za to wycofanie się z oferty akcji spółki Dr Irena Eris obniżyło wartość Wskaźnika Koniunktury IPO.

Wskaźnik Koniunktury IPO: Porównanie procentowe wartości akcji faktycznie nabytych do zaoferowanych w prospekcie emisyjnym

 

Dla porównania, w II półroczu 2022 r. wskaźnik osiągnął wartość 0%, a dwa półrocza wcześniej odpowiednio 9,8% i 63,2%

Porównanie wartości akcji faktycznie sprzedanych do zakładanej wartości w prospekcie emisyjnym

 

Z zakładanych przez spółki wartości ofert w 2022 r. wynoszących w sumie 231,7 mln zł, w tym 160,4 mln zł oferty Dr Irena Eris, finalnie zebrano zaledwie 40,4 mln zł.

Można więc powiedzieć, że I półrocze 2023 r. ponownie pokazało, że na rynku IPO niewiele się zmieniło. Ponadto wciąż nie widać chętnych na rozpoczęcie procesu oferty publicznej połączonej z debiutem na GPW. W zeszłym roku dużo podmiotów wstrzymało przygotowania do IPO, albo też odwoływało już rozpoczęte oferty. Czy taka sytuacja zostanie w końcu przełamana, zależy przede wszystkim od koniunktury na samej giełdzie i postępach w stabilizacji sytuacji międzynarodowej, w tym też zakończenia wojny.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.