Debiuty na GPW i NewConnect 2023 - 12 spółek, które może wejść na giełdę w tym roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 maj 2023, 07:30

12 spółek, których debiut na GPW lub NewConnect może nastąpić jeszcze w 2023 r.

Rynek IPO powoli wraca do życia, choć bezpośrednio można tego jeszcze nie odczuwać. W tym roku debiut na GPW lub NewConnect może przeprowadzić 13 spółek. Jeżeli atmosfera rynkowa się utrzyma to kluczowa dla rynku IPO będzie druga połowa 2023 roku. 

Pierwszym znakiem, że wraca życie na rynek publiczny są udane oferty spółek już obecnych na giełdzie, tak zwane SPO. W ostatnim czasie mieliśmy kilka takich udanych ofert do których można zaliczyć Ryvu Therapeutics, DB Energy czy URTESTE. Zachęcają one kolejne spółki, do tej pory obawiające się złej koniunktury, do rozpoczęcia procesu IPO. Zachęcają do tego też wyceny na rynku, które znacząco się poprawiły względem poziomów jakie widzieliśmy na jesieni 2022. Od początku roku indeks WIG20 wzrósł 11%, a sWIG80 22,8%. Kursy akcji wielu spółek notowanych na GPW znajdują się na najwyższych poziomach w historii. To wszystko sprawia, że liczba chętnych, z realną szansą na debiut w tym roku, jest obecnie 12 w tym 7 na rynku głównym GPW.

Spis treści

Z punktu widzenia spółek chcących pozyskać kapitał i wejść na GPW, najskuteczniejszą zachętą są przykłady udanych ofert publicznych. Takie też miały miejsce w tym roku. Oferty spółek z NewConnec, DB Energy i Urteste, udały się i obie spółki przeniosły notowania na parkiet podstawowy. Także w tym roku udały się już oferty Genomtec i Biocetlix.

Udane oferty akcji pokazują, że na rynku są środki gotowe do inwestycji. Teraz tylko musimy poczekać na chętnych do rozpoczęcia IPO. Pierwszego kandydata już mamy, jest to spółka Dr Irena Eris, która wznowiła prace nad prospektem. Jest też pokaźna grupa spółek, które także mogłyby wznowić procedurę IPO, ale ich prospekty pozostają na razie zawieszone.

Zobacz także: Dr Irena Eris wybiera się na główny rynek GPW. Spółka złożyła prospekt do KNF

Zawieszone prospekty źródłem nowych debiutów

W Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się wiele prospektów emisyjnych spółek, które zostały zawieszone. Nowi debiutanci postanowili wstrzymać procesy ofert publicznych w zeszłym roku z powodu fatalnej koniunktury giełdowej.

Jednak czynniki zniechęcające powoli ustępują. Mamy więc szansę, że spółki zaczną wznawiać prospekty emisyjne, tak jak to już zrobiła spółka Dr Irena Eris.

Oczekujemy więc na wznowienie procedury IPO od takich spółek jak DESA, Emitel, Transition Technologies, PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna oraz od Komex, ExpertSender, Event Horizon, Exellence, PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna, czy też Oferteo i Metalkas.

Zobacz także: Rynek ofert publicznych na GPW w 2022 praktycznie umarł. Wskaźnik Koniunktury IPO najniżej w historii

Debiuty na głównym rynku GPW

Dr Irena Eris

W Komisji Nadzoru Finansowego jednym z nielicznych niezawieszonych prospektów emisyjnych związanym z wejściem na główny rynek GPW, jest dokument spółki Dr Irena Eris. Spółka wznowiła postępowanie w sprawie zatwierdzenia prospektu po roku przerwy.

Zarząd Dr Irena Eris uznaje ewentualny debiut na rynku oraz ofertę akcji jako jedną z możliwości pozyskania finansowania, mającą na celu zwiększenie skali działalności firmy. Priorytetem jest przede wszystkim ekspansja poprzez przejęcia marek i producentów kosmetyków, a także wsparcie finansowe dla rozwoju organicznego.

„Publiczna oferta akcji pozostaje jedną z możliwości wsparcia finansowania naszej ekspansji. Zdecydowaliśmy się na aktualizację dokumentów złożonych w ramach postępowania prowadzonego przez KNF, aby utrzymać gotowość do oferty, jeśli podejmiemy decyzję o realizacji tego scenariusza – mówi Paweł Orfinger, prezes zarządu Dr Irena Eris.

Grupa Dr Irena Eris działa jako firma rodzinna od 40 lat. Jest producentem kosmetyków premium oraz jest właścicielem znanych marek: Dr Irena Eris, Pharmaceris, Emotopic, Lirene i Under Twenty. Ponadto Grupa jest operatorem trzech hoteli pod wspólną marką „Hotele SPA Dr Irena Eris” oraz sieci 27 salonów prowadzonych głównie w modelu franczyzowym.

Żabka Polska

Do tej krótkiej listy spółek, które mogą zadebiutować w tym roku na głównym rynku GPW, można też dopisać Żabka Polska. Właściciel sieci sklepów nie rozpoczął procedury wejścia na giełdę, ale zapowiedź debiutu została ogłoszona przez inwestora, fundusz CVC Capital Partners.

abka (1)

źródło: Materiały Prasowe spółki Żabka

„Ta spółka jest stworzona dla giełdy. Zawsze mówiliśmy, że to ścieżka wyjścia nasz numer jeden” - mówi w wywiadzie dla PAP Biznes Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital.

W zależności od sytuacji na rynku, fundusz liczy na rozpoczęcie oferty publicznej w drugiej połowie tego roku, lub na początku 2024 r. Fundusz nie wyklucza też możliwości, żeby debiut, zamiast na GPW, odbył się na którejś z zagranicznych giełd.

Zobacz także: Debiut sklepów Żabka na GPW możliwy w 2023 roku. Spółka rozważa jednak też inne giełdy

Przejścia z NewConnect na parkiet podstawowy GPW

Wiele spółek notowanych na alternatywnym rynku GPW ogłaszało plany przeniesienia notowań. Jednak praktyka wygląda zgoła inaczej. Wybraliśmy kilka spółek z dużą szansą na zmianę rynku jeszcze w tym roku.

Drago entertainment

W planach Drago entertainment, dewelopera gier słynącego z gry „Gas Station Simulator”, jest przeniesienie notowań na rynek główny GPW. Zarząd liczy na debiut jeszcze w 2023 r. W styczniu spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF. Nie jest planowana emisja nowych akcji w związku ze zmianą rynku z NewConnect na GPW.

Obecnie deweloper pracuje nad dopracowaniem gry "Winter Survival" i trzema innymi projektami.

Render Cube

W tym kwartale deweloper gier, Render Cube, ma zamiar złożyć prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. Prace nad dokumentem są już na zaawansowanym etapie. Walne zgromadzenie już zaakceptowało uchwałę dotyczącą zmiany rynku notowań.

Przejściu z NewConnect na GPW Render Cube nie będzie towarzyszyć emisja akcji. Spółka jest wystarczająco zabezpieczona finansowo.

Deweloper skupia się na pracach nad trybem kooperacji dla jego flagowej produkcji „Medieval Dynasty”. Przymierza się też do produkcji nowego tytułu.

Starward Industries

Deweloper gier, Starward Industries złożył prospekt do KNF w celu przeniesienia notowań na główny rynek GPW. Jest więc szansa na zmianę rynku jeszcze w tym roku.

Przy okazji przejścia na GPW, spółka nie będzie emitować i oferować akcji. Także obecni akcjonariusze nie będą oferować akcji.

Starward Industries pracuje nad pierwszą grą „The Invincible”.

Bloober Team

W połowie czerwca akcjonariusze Bloober Team będą głosować nad ustawą w sprawie przeniesienia notowań na główny rynek GPW. Zarząd liczy, że debiut na giełdzie nastąpi w drugiej połowie roku.

Zmianie rynku notowań nie będzie towarzyszyć oferta publiczna akcji. Warto zauważyć, że zarząd Bloober Team kilkukrotnie w poprzednich latach zapowiadał przejście na GPW. Może tym razem, wraz uchwałą WZA, dojdzie do szybkiego złożenia prospektu emisyjnego.

„Zgodnie z naszą strategią chcemy przejść na główny parkiet GPW jeszcze w tym roku. Od czasu debiutu na NewConnect znacząco urośliśmy i obecnie jesteśmy jedną z największych spółek na “małej” giełdzie. Nadszedł więc ten czas, kiedy chcemy przenieść nasze akcje na główny rynek GPW – mówi Piotr Babieno, CEO Bloober Team.

Zobacz także: Bloober Team zapowiada debiut giełdowy w tym roku bez emisji akcji

Inno-Gene

Inno-Gene, grupa kapitałowa spółek z sektora life-science notowana na NewConnect, w styczniu złożyła prospekt emisyjny w UKNF. Spółka ma zamiar ubiegać się o przeniesienie akcji na główny rynek notowań GPW.

Debiut możliwy jest więc w tym roku, ale wszystko zależy od tempa prac nad zatwierdzeniem niezbędnych dokumentów. Warto jednak pamiętać, że od stycznia kapitalizacja Inno-Gene spadła znacząco i nie spełnia wymogu minimalnej wyceny by przejść na GPW.

Debiuty na NewConnect

Na rynek NewConnect także wybiera się dużo spółek. Poniżej zebraliśmy te, które faktycznie są już blisko debiutu i mają na niego szansę w tym roku.

Space Fox Games

Na NewConnect może niedługo zadebiutować deweloper gier, Space Fox Games. Spółka już dostała dostęp do ESPI, co jest jednym z wymaganych kroków w stronę rozpoczęcia notowań na NewConnect.

Space Fox Games działa już od 9 lat i ma na koncie 12 opublikowanych gier. Obecnie spółka pracuje nad artystyczną grą „Rin: The Last Child”, która ma mieć premierę w 3. kwartale 2023 r.

Software Mansion

Do końca 2023 r. zamierza wejść na NewConnect Software Mansion, spółka specjalizująca się tworzeniu oprogramowania głównie dla amerykańskich firm technologicznych. Na początku maja zarząd podtrzymał zapowiedzi debiutu.

Co ciekawe, kolejny krok w rozwoju jakim jest upublicznienie spółki podyktowany jest chęcią wprowadzenia programu motywacyjnego opartego o akcje Software Mansion, co spółka już wcześniej deklarowała.

Wszyscy pracownicy Software Mansion w III kwartale 2022 r. otrzymali łącznie 1,76% akcji spółki. Po czym w grudniu spółka przeprowadziła ofertę publiczną akcji skierowaną do chętnych zatrudnionych w firmie.

Software Mansion jest już na rynku od 10 lat. Zatrudnia ponad 200 osób. Tworzy oprogramowanie i buduje narzędzia dla programistów, przede wszystkim dla firm technologicznych ze Stanów Zjednoczonych.

Demolish Games

Jest już na GPW procedowany wniosek o dopuszczenie do obrotu akcji dewelopera gier, Demolish Games, spółki zależnej od Ultimate Games. Przewidywana akceptacja wniosku ma nastąpić na przełomie II i III kw. 2023 r.

Demolish Games skupia się na produkcji gier w ramach serii Demolish & Build liczącej już 4 tytuły.

Plot Twist

Na zakończenie procesu akceptacji wniosku czeka też Plot Twist. Finalizacja prac i podjęcie uchwały o wprowadzeniu do obrotu akcji ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

Spółka jest działającym od 10 lat deweloperem gier z segmentu indie. pod koniec kwietnia miała miejsce premiera najnowszej gry studia „The Last Case of Benedict Fox”. Trwają też prace nad kolejną odsłoną gry z serii Drift Zone.
 

The Last Case of Benedict Fox

The Last Case of Benedict Fox

Ignibit

Także w tym kwartale spodziewa się decyzji Giełdy o dopuszczeniu akcji do obrotu spółka Ignibit z grupy PlayWay.

Ignibit jest firmą technologiczną specjalizującą się w technologiach technologiach VR i AR. Koncentruje się na transformacji cyfrowej sektora edukacyjnego i tworzeniu na zamówienie oprogramowania. Świadczyła już usługi dla międzynarodowych firm farmaceutycznych, motoryzacyjnych, czy zbrojeniowych (VW, Saab Technologies, Mitsubishi, Cadillac). Prowadzi też usługi portowania gier na VR.

Zobacz także: Debiuty, IPO, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.