Wskaźnik Koniunktury IPO najniżej w historii. Rynek ofert publicznych na GPW w 2022 r umarł
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 gru 2022, 07:10

Rynek ofert publicznych na GPW w 2022 praktycznie umarł. Wskaźnik Koniunktury IPO najniżej w historii

Rok 2022 będzie zapamiętany jako najgorszy pod względem debiutów i wejść nowych spółek na giełdę. Zapowiedziane oferty publiczne nowych podmiotów zostały odwołane. Obliczany w Strefie Inwestorów Wskaźnik Koniunktury IPO osiągnął najniższą wartość w historii wynoszącą zaledwie 9,8%.

W tym roku na główny parkiet weszły tylko i wyłącznie spółki wcześniej notowane na NewConnect. Tak, to pierwszy rok w historii bez żadnej zakończonej oferty akcji nowych spółek celujących w parkiet podstawowy GPW. Trzy spółki rozpoczęły ofertę publiczną. Dwie nowe, 3LP oraz Vortex Energy szybko zawiesiły prowadzenie ofert. Jedynie Creotech Instruments, przechodząc z NewConnect na GPW, ukończył ofertę akcji. Jednak i w tym przypadku spółka pozyskała 80% zakładanego kapitału, a akcje już istniejące w ogóle nie znalazły nabywców.

W samym drugim półroczu 2022 r. było jeszcze gorzej. Żadna spółka nie zdecydowała się na rozpoczęcie procedury IPO. Nie było żadnej emisji akcji powiązanej z debiutem. Identyczna sytuacja była tylko w drugim półroczu 2019 r.

Na szczęście ten trend może się odwrócić w 2023 r. Wiele spółek wstrzymało oferty akcji w tym roku, ale wciąż zamierzają do nich wrócić, jak tylko sytuacja na rynku znów stanie się odpowiednia.

Zobacz także: 17 spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2023 r.

Wskaźnik Koniunktury IPO najniżej w historii

Zawieszenia ofert widać dobrze we Wskaźniku Koniunktury IPO obliczanym w Strefie Inwestorów.

Wskaźnik Koniunktury IPO odzwierciedla chęć inwestorów do brania udziału w ofertach akcji. Określa on popyt na akcje oferowane w ofertach pierwotnych (IPO). Im wyższy stosunek pozyskanych środków do założonych w prospektach emisyjnych, tym większe zainteresowanie debiutami i lepsza koniunktura na rynku IPO.

W całym 2022 r. jego wartość wyniosła zaledwie 9,8%. Nie jest zerowa tylko dlatego, że przy jego obliczaniu uwzględniamy też oferty akcji spółek zmieniających rynek alternatywny na główny. Zakończona oferta Creotech Instruments, i pozyskanie 80% kwoty zakładanej, podniosła nieco wartość wskaźnika.
 

Wskaźnik Koniunktury IPO: Porównanie procentowe wartości akcji faktycznie nabytych do zaoferowanych w prospekcie emisyjnym

 

Z zakładanych przez spółki wartości ofert w 2022 r. wynoszących w sumie 404 mln zł, zebrano tylko 39,6 mln zł.
 

Porównanie wartości akcji faktycznie sprzedanych do zakładanej wartości w prospekcie emisyjnym

 


Ten rok był fatalny z dwóch powodów. Po pierwsze spółki wstrzymały oferty nowych akcji, a po drugie sami inwestorzy nie byli chętni uczestniczyć w nich. Wszystkie nowe firmy, które zapowiedziały IPO w 2022 r., zawiesiły plany. Patrzą jednak z nadzieją na 2023 r. i liczą na rychłą poprawę koniunktury i wejście na główny rynek GPW.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.