Dywidenda z Dom Development w 2019 roku będzie rekordowa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 mar 2019, 08:46

Rekordowa dywidenda z Dom Development. Kolejne mogą już tak szybko nie rosnąć

W 2018 roku Dom Development odnotował najwyższe w historii roczne przychody oraz zysk netto. Umożliwi to spółce ponowną wypłatę wyższej dywidendy w 2019 roku. Niestety, trwająca już od pięciu lat passa coraz większych wypłat dla akcjonariuszy, może być trudna do utrzymania.

Bardzo dobry rok i wysoka dywidenda w 2019 roku

Mimo wzrostu kosztów i wielu trudności z pozyskiwaniem gruntów, Dom Development zakończył 2018 r. z rekordowym wynikiem. W porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o 24% liczba przekazanych lokali. Przychody osiągnęły nienotowany do tej pory poziom 1 654 mln zł. Zysk netto także okazał się nieco wyższy od rekordowego, zanotowanego w 2008 r.

przekazania

Zgodnie z przyjętą od 7 lat polityką dywidendową zarząd rekomenduje wypłatę akcjonariuszom 100% skonsolidowanego zysku netto, czyli 9,05 zł na akcję. Przy aktualnym kursie przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości 11,5%.

- Rekordowy poziom zysku netto pozwala nam na rekomendację, siódmy rok z rzędu, wypłaty 100% zysku na dywidendę. Utrzymujemy bardzo niskie zadłużenie Grupy, pomimo dynamicznego rozwoju, kontynuacji wypłaty wysokiej dywidendy i akwizycji Euro Styl S.A. w 2017 roku. – mówi Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development S.A.

Dywidendy

Dom Development zwiększa regularnie wypłaty dla akcjonariuszy od 5 lat. Dywidenda w 2019 roku będzie wyższa o 19% od wypłaconej w 2018 r. Zaś ta z poprzedniego roku była wyższa o 50% od dywidendy z 2017 r. Czy uda się spółce utrzymać ten trend i wypłacać jeszcze większe dywidendy w przyszłych latach? Może być to trudne do osiągnięcia.

Zobacz także: Dom Development rekomenduje wypłatę 9,05 zł dywidendy na akcję

Co z dywidendą Dom Development w 2020 roku?

Przyglądając się wynikom spółek deweloperskich warto pamiętać o jednym, ale bardzo istotnym fakcie. W przeciwieństwie do innych branż, sprzedaż produktu, w tym przypadku mieszkań, nie jest równoznaczna z odnotowaniem przychodu z tego tytułu. Gotówka pojawia się na rachunku spółki deweloperskiej dopiero po kilku kwartałach od sprzedaży. Bywa, że od momentu sprzedaży mieszkania, do zaksięgowania przychodu mijają nawet 2 lata. Różnica ta wynika z tego, że deweloper może odnotować przychody dopiero w momencie przekazania mieszkania kupującemu.

Jednym z najważniejszych prognostyków przyszłych zysków jest więc zapowiadana ilość przekazań mieszkań na dany rok. Spółki deweloperskie mogą oszacować ilość mieszkań gotowych do przekazania na podstawie planowanych prac budowlanych oraz wielkości już dokonanej sprzedaży.

W przypadku Dom Development planowana ilość przekazań mieszkań na 2019 r. będzie mniejsza niż w zeszłym roku. Wyniesie ok. 3500 lokali w porównaniu do 3632 przekazanych w 2018 r. Nie jest to duża różnica, gdyż wynosi -3,5%. Ponadto Dom Development podaje, że skumulowana sprzedaż netto, która jest wciąż możliwa do rozpoznania w przyszłych latach, wynosi na koniec 2018 r. 1488 mln zł, czyli jest o 8% wyższa od odnotowanej na koniec 2017 r.

skumulowana sprzedaż netto

Nie wiadomo jakiej dokładnie wysokości będzie przyszłoroczna dywidenda, gdyż Dom Development nie publikuje prognoz. Jednak na podstawie podanych wyżej liczb możemy w przybliżeniu oszacować, że powinna być podobnej wysokości lub będzie tylko nieco wyższa od zapowiedzianej na ten rok.

Zobacz także: 5 warunków udanej inwestycji deweloperskiej, na przykładzie Vantage Development 

Oferta i bank ziemi

Praca dewelopera składa się z kilku etapów. Na początku musi zakupić grunt, następnie rozpocząć budowę i w międzyczasie sprzedać lokal klientowi, lecz dopiero po jego przekazaniu będzie mógł zaksięgować przychód. By mieć pełny obraz sytuacji i móc oszacować przyszłe zyski, warto przyjrzeć się ilości zakupionych gruntów, ofercie oraz wielkości sprzedaży. W przypadku Dom Development wszystkie te parametry spadły w 2018 r. W tym roku mogą się jednak poprawić.

W 2018 r. bank ziemi skurczył się o 10%. Wynikło to z trudności administracyjnych oraz rosnących cen gruntów. Spółka zapowiada, że w tym roku przeznaczy na zakup gruntów ok. 500 mln zł, czyli znacznie więcej niż w 2018 r., kiedy zakupiła ziemię o łącznej wartości 300 mln zł.

bank ziemi

Spadła też liczba lokali w ofercie. Ponadto wzrosła liczba lokali w projektach już zakończonych, a wciąż nie sprzedanych. Zarząd Dom Development jednak zapowiada, że w 2019 r. oferta zwiększy się i wyniesie ok. 3 tys. mieszkań.

oferta

Także sprzedaż lokali była niższa o 9% w 2018 r. W szczególności tyczy się to sprzedaży odnotowanej w Warszawie. Duży skok sprzedaży w 2017 r. wynikał z akwizycji trójmiejskiej spółki Euro Styl.

Sprzedaż

Podsumowując, rok 2018 był słabszy pod względem sprzedaży, oferty oraz ilości posiadanych gruntów. Szacowana liczba mieszkań do przekazania w 2019 r także będzie nieco niższa. Mimo to przyszłoroczna dywidenda może być na podobnym poziomie do zapowiedzianej w tym roku. Należy jednak śledzić parametry jakimi jest ilość możliwych do zbudowania mieszkań na zakupionych gruntach oraz ilość mieszkań w ofercie. To one w przyszłości wpłyną bezpośrednio na zyski i tym samym wysokość dywidendy możliwej do wypłaty.

Zobacz także: Lista najbliższych wypłat dywidend

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.