Dywidenda z CD Projekt, Ten Square Games i PlayWay w 2019 roku trafi do akcjonariuszy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
30 kwi 2019, 07:00

W 2019 roku aż trzy spółki gamingowe CD Projekt, Ten Square Games i PlayWay, wypłacą dywidendę swoim akcjonariuszom

W tym roku inwestorzy otrzymają dywidendy od aż trzech spółek z branży gamingowej. Jest to znak, że powoli ten sektor dojrzewa do stałych wypłat. Niektóre spółki produkujące gry przechodzą z fazy wzrostowej do dojrzałej, podobnie jak ma to miejsce w USA. Czy dywidendy będą kontynuowane w przyszłych latach? Sprawdziliśmy to.

Trzy dywidendy od producentów gier z GPW

W tym roku wypłatę zysków zadeklarowały już dwie spółki z branży gamingowej i zrobi to na pewno przynajmniej jeszcze jedna. W tym roku inwestorzy Ten Square Games #TEN otrzymają 3,78 zł na akcję, czyli 75% zysku netto wypracowanego w 2018 r. Przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości ok. 3%. Zarząd już na debiucie ogłosił stałą politykę dywidendową, według której zamierza rekomendować wypłaty maksymalnie 75% wypracowanego w danym roku zysku netto.

Druga rekomendacja była trochę niespodziewana, gdyż wyszła od CD PROJEKT #CDR. Spółka zadeklarowała wypłatę 1,05 zł na akcję. Jest to już druga dywidenda tej spółki w jej giełdowej historii. Producent gier z Warszawy dysponuje ponad 600 mln zł gotówki na koncie i jak widać część postanowił przeznaczyć dla akcjonariuszy. W 2017 r inwestorzy otrzymali wypłatę podobnej wysokości. Przy obecnym kursie stopa dywidendy jest bardzo niska i wynosi około 0,5%

Zobacz także: CD PROJEKT wypłaci drugą w historii dywidendę. Zarząd zarekomendował wypłatę zysków dla akcjonariuszy

Także PlayWay #PLW zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 2,49 zł za jedną akcję. Przekłada się to na stopę dywidendy w wyskości 1,3%. Jednocześnie zarząd analizuje możliwość wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za 2019 r. m.in. z uwagi na fakt otrzymania dywidendy z zysku za 2018 r. od spółki zależnej Frozen District.w kwocie 15,2 mln zł.

Kluczem do wypłat są regularne przychody

Od samych wypłat ważniejsze są deklaracje zarządów dotyczące kontynuowania polityki dywidendowej w przyszłości. Do tego potrzebna jest, jak zresztą w każdej branży, stabilizacja wyników finansowych. Dlatego właśnie z notowanych na GPW spółek gamingowych tylko PlayWay i Ten Square Games ogłosiły własne polityki dywidendowe. Specyfika ich biznesu, przewidywalność przychodów, gęsty kalendarz premier lub stałe przychody z kluczowych tytułów pozwalają na regularne dzielenie się zyskiem.

Zobacz także: PlayWay największym zwycięzcą załamania w gamingu. Inwestorzy doceniają, że zamiast obiecywać, po prostu zarabia coraz więcej

Do tego grona pasuje też tegoroczny debiutant, BoomBit. Także ta spółka ma stałe i przewidywalne przychody z tytułów wydawanych w formule Game as a Service. Zarząd zapowiedział zresztą politykę dywidendową. Zamierza rekomendować przeznaczanie na dywidendę od 40% do 80% skonsolidowanego zysku netto począwszy od wyników za 2019 r.

Zobacz także: Debiut BoomBit: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce

W nieco innej sytuacji jest CD PROJEKT, chociaż po premierze gry Cyberpunk 2077 może nastąpić przełom. W tej chwili w znacznej mierze przychody zależą od kapitałochłonnych, dużych tytułów, których premiery są oddalone od siebie o kilka lat. CD PROJEKT udowodnił jednak, że dobrze zrobiona gra sprzedaje się latami. To właśnie dzięki premierze gry Wiedźmin 3 z 2015 roku może w 2019 roku po raz kolejny wypłacić zyski. Jeżeli Cyberpunk 2077 okaże się o wiele większym sukcesem niż Wiedźmin 3, to spółka może zyskać trwałą zdolność dywidendową. Na razie jednak zarząd CD PROJEKT nie zdecydował się przyjąć stałej polityki wypłat. Według spółki najbardziej właściwą strategią jest każdorazowa ocena bieżącej sytuacji, planów biznesowych, wyzwań przed nią stojących i dopiero wtedy ewentualne rozważenie wypłaty zysków.

Poniżej zestawiliśmy wszystkie zapowiedzi zarządów oraz przewidywania dotyczące dywidend spółek gamingowych w 2019 r. Obliczyliśmy też stopę dywidendy na podstawie bieżącego kursu akcji.

Lista zapowiedzianych dywidend spółek gamingowych w 2019 roku wraz obliczoną stopą dywidendy na dzień 30 kwietnia 2019 r.

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyPolityka dywidendowa
Ten Square Games (TEN)3,78 zł3.06.20193,0%Do 75% zysku netto
PlayWay (PLW)2,49 zł 1,3%Od 90% zysku netto pod warunkami
CD PROJEKT (CDR)1,05 zł29.05.20190,5%Brak
BoomBitDywidendy zapowiedziane od przyszłego roku. Od 40% do 80% skonsolidowanego zysku netto.

Zobacz także: 4 spółki ze stopą dywidendy przekraczającą 10% oraz 8 z wysoką dywidendą powyżej 7%

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.