Dywidenda CD PROJEKT: ostatni dzień, aby ją otrzymać i data wypłaty
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 maj 2019, 07:10

Dziś jest ostatni dzień, by otrzymać dywidendę z CD PROJEKT

W tym roku, po raz drugi w historii, CD PROJEKT zaproponowała dywidendę dla akcjonariuszy. Inwestorzy otrzymają 1,05 zł na akcję. W sumie spółka wypłaci aż 100,9 mln zł z zysku za 2018 r. Pozostałe 8,5 mln zł zostanie przeznaczone na kapitał zapasowy. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie wynosi 0,49%.

Dywidenda CD PROJEKT: Dzień dywidendy, kiedy wypłata?

Warunkiem otrzymania wypłaty dywidendy jest posiadanie zarejestrowanych akcji na koncie w dniu dywidendy, który przypada na 31 maja. Jednak, ze względu na sposób księgowania transakcji na GPW, faktycznie trzeba posiadać akcje CD PROJEKT na rachunku dwa dni wcześniej, czyli w dniu 29 maja tego roku. A dokładniej rzecz ujmując, trzeba już mieć, bądź nabyć, papiery tego dnia i nie sprzedać ich do końca sesji. Następnego dnia, tzn. 30 maja, można już sprzedać akcje zachowując prawo do otrzymania gotówki.

Sama wypłata zostanie zrealizowana dwa tygodnie później, 13 czerwca. Środki zostaną przekazane na konto maklerskie. Należy też pamiętać o tym, że zostanie automatycznie potrącony podatek w wysokości 19%, chyba że akcje znajdowały się na koncie IKE lub innym z ustawowo zwolnionym lub odroczonym opodatkowaniem.

Zobacz także: Morgan Stanley rekomenduje kupno akcji CD PROJEKT. Kurs rośnie o 10%

Polityka dywidendowa CD PROJEKT: spółka jej na razie nie ma i prawdopodobnie mieć nie będzie

To już druga dywidenda CD PROJEKT w historii. Poprzednią spółka wypłaciła w 2017 roku z zysków po premierze gry Wiedźmin 3. Była dokładnie takiej samej wysokości, co tegoroczna.

Mimo ponowienia wypłaty w tym roku, zarząd nie zdecydował się na przyjęcie stałej polityki dywidendowej. Podkreśla, że spółka działa w bardzo konkurencyjnej branży więc, by utrzymać się wśród najlepszych, musi się dalej dynamicznie rozwijać. Według zarządu właściwą strategią jest coroczna ocena sytuacji finansowej, planów biznesowych i wyzwań stojących przed spółką. Dopiero ewentualne nadwyżki, niezagospodarowane na inwestycje, mogą być wypłacane.

Tegoroczną wypłatę uzasadniają bardzo dobre wyniki sprzedaży gry Wiedźmin 3 oraz pozostałych produktów. Według zarządu wypłata nie zaszkodzi też dalszym pracom nad grą Cyberpunk 2077.

„Poziom sprzedaży, pomimo rekordowych co do wielkości nakładów na prace rozwojowe oraz zrealizowanych w minionym roku inwestycji przełożył się na wzrost łącznej wartości środków pieniężnych i lokat Grupy na przestrzeni 2018 roku” - czytamy w komunikacie

Zobacz także: Mijają 4 lata od premiery Wiedźmina 3 - gry której dużo zawdzięczają akcjonariusze CD PROJEKT, producenci gier i cały rynek kapitałowy

Rzadkie i niskie dywidendy ze spółek gamingowych

Dywidenda CD PROJEKT, mimo że wartościowo jest bardzo wysoka (ponad 100 mln zł), w porównaniu do ceny akcji jest niewielka. Stopa dywidendy wynosi zaledwie 0,49% czyli kilkukrotnie niżej niż wynosi średnia dla rynku.

Poza CD PROJEKT tylko dwie spółki gamingowe do tej pory podzieliły się zyskiem. Były to Ten Square Games oraz PlayWay. Na przyszły rok wypłatę zapowiedział też BoomBit.

Rynek producentów gier dynamicznie rośnie, więc zatrzymywanie zysków jest naturalną tego konsekwencją. Na regularne i częstsze wypłaty niestety będziemy musieli jeszcze poczekać.

Zobacz także: W 2019 roku aż trzy spółki gamingowe CD Projekt, Ten Square Games i PlayWay, wypłacą dywidendę swoim akcjonariuszom

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.