4 lata temu premierę miał Wiedźmina III od CD PROJEKT - największa produkcja w historii polskiego gamingu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
19 maj 2019, 13:15

Mijają 4 lata od premiery Wiedźmina 3 - gry której dużo zawdzięczają akcjonariusze CD PROJEKT, producenci gier i cały rynek kapitałowy

Dokładnie 4 lata temu fani gry Wiedźmin doczekali się kolejnej, już trzeciej części sagi. W 2015 roku CD PROJEKT wszedł na kolejny poziom – zapoczątkował otwarty świat w grach, dzięki czemu to gracz decyduje jak się potoczą losy bohatera. Gra była przełomowa nie tylko dla graczy, ale też dla inwestorów. Od jej premiery akcje CD PROJEKT zyskały na wartości 817%, a niezliczona liczba spółek produkujących gry znalazła finansowanie na swoje projekty.

W jakim stanie byłby dzisiaj polski rynek kapitałowy gdyby 4 lata temu CD PROJEKT nie wydał gry Wiedźmin 3 i nie osiągnął sukcesu? Odpowiedź jest oczywista - w dużo gorszym niż jest teraz. Na dobrą sprawę sektor gamingowy jest jedyną branżą na GPW i NC w której dużo się dzieje. Pojawiają się nowe spółki, emisje akcji i debiuty. Dlatego czwarta rocznica premiery gry Wiedźmin 3 to ważna data, dla graczy, akcjonariuszy spółki, ale przede wszystkim dla całej branży i wszystkich inwestorów na GPW.

Zobacz także: Debiut Carbon Studio: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce?

4 lata gry Wiedźmin 3

Wiedźmin III: Dziki Gon odniósł globalny sukces już na tydzień przed swoją premierą, kiedy sprzedano 1 mln egzemplarzy w preorderach. Obecnie sprzedaż gry wciąż przynosi wielomilionowe przychody, co pokazują jeszcze wyniki za 2018 rok. Pomimo że Dziki Gon został wydany 4 lata temu, to jeszcze w tym roku otrzymał nagrodę od Steam Awards w kategorii Najlepsze Otoczenie. Budżet na grę wyniósł 306 mln zł. Do trzeciej części sagi powstały dwa dodatki: Serce z Kamienia oraz Krew i Wino. Jednak od 2015 roku CD PROJEKT nie wydał większego tytułu niż Wiedźmin III, a warto podkreślić, że saga o Geraltcie powstawała systematycznie. W 2007 roku była pierwsza część, w 2011 druga i 2015 trzecia. Idąc tym tokiem rok 2019 powinien być kolejnym, w którym CD PROJEKT wyda kolejny, duży tytuł… Dodatkowo, w maju polska spółka obchodzi 25-lecie powstania.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 ma potencjał, żeby być najbardziej dochodową grą w historii przemysłu gier video – Neil Campling, analityk Mirabaud Securities

Wiedźmin III przyniósł CD PROJEKT ponad miliard złotych

Dziki Gon otrzymał najwięcej nagród na świecie, prześcignął nawet GTA. Jest to zasługa producentów, którzy pracowali nad stworzeniem trzeciej części 3,5 roku. Uruchomienie otwartego świata, dzięki któremu każdy gracz może pokierować losami swojego bohatera jak chce, było dużym wyzwaniem. Jednak ciężka praca się opłaciła. Do tej pory jest to największa gra w Polsce, która pochłonęła ogromne nakłady finansowe m.in. wydatki marketingowe (reklamy gry pojawiły się na billboardach Times Square). Już w 2017 roku CD PROJEKT poinformował, że gra wygenerowała dla spółki 1 mld zł przychodu, a od tamtej pory dalej świetnie się sprzedaje.

W dniu premiery Wiedźmina III akcje CD PROJEKTU kosztowały 25 zł. Po równo 4 latach cena wzrosła do ponad 210 zł. Według analityków Mirabaud Securities cena docelowa wynosi nawet 320 zł. Wiedźmin III sfinansował produkcję kolejnej gry spółki czyli Cyberpunk 2077.

- Według nas cena docelowa akcji CD PROJEKT to 320 zł. Byliśmy na targach E3 w ubiegłym roku i widzieliśmy demo Cyberpunk 2077. Gra robi kolosalne wrażenie. Rozmawialiśmy z graczami, z konkurencją – wszyscy byli pod wielkim wrażeniem i wszyscy z niecierpliwością oczekują na premierę. Wygląda na to, że Cyberpunk 2077 jest najbardziej oczekiwaną grą wszechczasów. Co ciekawe, ten efekt CD PROJEKT osiągnął nie wydając na razie zbyt wiele na reklamę i marketing – komentuje Neil Campling w rozmowie ze Strefą Inwestorów.
 

Notowania CD PROJEKT od premiery gry Wiedźmin 3

CD PROJEKT
CD PROJEKT

Oprócz poprawy wyników finansowych na przestrzeni 4 lat, to sprzedaż trzeciej części wpłynęła na decyzję pierwszej wypłaty dywidendy w historii CD PROJEKT w 2017 roku. Zarząd zdecydował wtedy o wypłacie 1,05 zł na akcje. Spółka nie prowadzi stałej polityki dywidendowej, jednak w tym roku również udało się osiągnąć dobre wyniki sprzedaży, wciąż wynikające w głównej mierzy z Wiedźmina III. Tym samym CD PROJEKT wypłaci drugą dywidendę z zysku za 2018 rok w wysokości 100,9 mln zł, a mimo to stan gotówki w spółce pozostaje wysoki, a produkcja gdy Cyberpunk 2077 jest na ukończeniu.

Zobacz także: CD PROJEKT wypłaci drugą w historii dywidendę. Zarząd zarekomendował wypłatę zysków dla akcjonariuszy

Podczas marcowej konferencji, na której CD PROJEKT podsumował wyniki finansowe za 2018 rok,
Zarząd spółki podkreślał, że rynek cyfrowej dystrybucji gier z roku na rok rośnie w siłę. Wiceprezes, Piotr Nielubowicz stwierdził, że w wyniku zachodzących w cyfrowej dystrybucji, liczy na wyższą marżę ze sprzedaży pojedynczego egzemplarza gry o nawet kilka punktów procentowych. Dystrybucja trzeciej części Wiedźmina odzwierciedla te zmiany – w 2015 roku sprzedaż gry stanowiła ledwo 30% dystrybucji cyfrowej, natomiast w zeszłym roku było to już 80%.

sprzedaż wiedźmin
 
 Źródło: CD Projekt

25-lecie CD Projekt

Rocznica premiery Wiedźmina III nie jest jedyną, ważną datą w 2019 roku. W tym miesiącu CD PROJEKT obchodzi jeszcze swoje 25-lecie. Z tej okazji spółka organizuje już pierwsze benefity dla fanów. Jednym z nich było otwarcie sklepu internetowego z unikatowymi gadżetami. Kolejnym jest darmowa wersja pierwszej części sagi, dostępna na platformie GOG.

Michał Kiciński i Marcin Iwiński rozkręcali swój biznes w latach 90., kiedy rynek zdominowały pirackie wersje gier. Nikt nie spodziewał się, że CD PROJEKT odniesie globalny sukces dzięki historii Geralta z Rivii. Kapitalizacja spółki wynosi obecnie ponad 20 mld zł. Dzisiaj producenci odchodzą już od sagi Wiedźmina i jednoznacznie deklarują, że nie będzie jej kontynuacji, a fani spółki z niecierpliwością oczekują na datę premiery Cyberpunk 2077. Może już niedługo ją poznamy, w czerwcu targi E3 w Los Angeles.

Wierni fani Wiedźmina liczą, że planowane wydanie jeszcze jednej gry serii AAA to może być czwarta część kultowej sagi. Tego niestety nie wiemy, ale dobrą informacją jest serial o Geralcie, który pojawi się pod koniec tego roku na platformie Netflix.

Zobacz także: Według Morgan Stanley CD PROJEKT jest warty ponad połowę tego, co Take-Two Interactive

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.