PlayWay walczy aby dywidenda w 2024 była jak najwyższa
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
08 lut 2024, 14:16

Prezes PlayWay walczy, aby dywidenda wypłacona w 2024 r. była jak najwyższa

Założyciel grupy tworzącej symulatory Krzysztof Kostowski nie wyklucza wypłaty środków z ABB Movie Games w ramach dywidendy za 2023 r.

Spółka od początku swojej obecności na giełdzie dzieli się zyskami z akcjonariuszami, a sam prezes posiadających niemal 41 proc. walorów PlayWaya wielokrotnie podkreśla, że jest to dla niego ważna kwestia. Nie dziwi więc, że w obliczu zeszłorocznych premier m.in. Contraband Police, Thief Simulatora 2 czy House Flippera 2 inwestorzy zadają sobie pytanie, na ile może opiewać wypłata w tym roku. PlayWay co prawda stać na wypłatę rekordowej w historii spółki dywidendy, ale na przeszkodzie mogą stanąć przepływy finansowe w ramach grupy. Problemem będzie, aby środki trafiły bezpośrednio do spółki matki, która dzieli się zyskiem z inwestorami. 

Zobacz także: Udana premiera House Flippera 2. Koszty produkcji zwróciły się w 72 godziny

Sondowanie opcji odnośnie dywidendy

Część środków z nowych produkcji zasili wypłatę dywidendy za 2023 r., jednak na fundusze m.in. z Contraband Police trzeba będzie poczekać. Wynika to z faktu, że np. druga odsłona symulatora złodzieja realizowana była przez wewnętrzny zespół, natomiast w przypadku Contraband Police środki trafiają najpierw do zależnego podmiotu.

„Na tegoroczną dywidendę wpływ mają premiery z konta PlayWay, czyli Thief Simulator 2, back catalogue (produkty będące już jakiś czas na rynku - red.) oraz dywidendy jakie weszły na konta PlayWay w zeszłym roku m.in. od Frozen District czy Big Cheese Studio. Wpływy z nowych gier jak np. Contraband Police pojawią się na kontach PlayWay w 2024 r., ale będą podlegać wypłacie dywidendy dopiero za rok” komentuje dla Strefy Inwestorów Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay.
 

Najlepiej sprzedające się gry polskich spółek notowanych na giełdzie w Warszawie

Bestsellery spółek z GPW

Źródło: Gaminganalytics.info
 

W związku z tym, że zyski pochodzące ze sprzedaży gry np. Contraband Police będą mogły trafić do inwestorów dopiero w 2025 r. niewykluczone, że w tym roku zapadnie decyzja o przeznaczeniu funduszy ze sprzedaży akcji w ramach ABB (przyspieszonej budowy księgi popytu - red.) Movie Games na wypłatę dywidendy za 2023 r.

„Walczę o jak najwyższe dywidendy, dlatego sam zaproponowałem że zbadam możliwość wypłaty dywidendy z ABB Movie Games” uzupełnia prezes. Przypomnijmy, że w ramach wspomnianego ABB PlayWay zyskał 20 mln zł.

Zobacz także: Podsumowanie zmian w Big Cheese Studio. Studio z grupy PlayWay w pełni oddaje się ukończeniu drugiej części Cooking Simulatora

Poprawna sprzedaż nowych tytułów

Jak wynika z ostatnich aktualności PlayWay, najgłośniejsza premiera ubiegłego roku w grupie, czyli House Flippera 2, przebiegła dobrze, a sprzedaż produkcji sięgnęła już 295 tys. egzemplarzy. Dopisują również rezultaty innych gier. Mający swoją premierę na początku marca 2023 r. Contraband Police sprzedał się w 750 tys. egzemplarzy. Klienci nabywają również Thief Simulatora 2. Gra pojawiła się na rynku w październiku 2023 r. i dotychczas osiągnęła sprzedaż na poziomie 160 tys. sztuk.
 

Historia wypłat dywidendy przez PlayWay

Dywidendy wypłacone przez PlayWay


Choć ostatnie premiery były zadowalające, to nie spełniły oczekiwań inwestorów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy notowania PlayWaya zanurkowały o niespełna 20 proc. Wyniki finansowe za cały 2023 r. poznamy 26 kwietnia, wtedy też zapewne wszystko się wyjaśni odnośnie dywidendy, która zostanie wypłacona w 2024 roku.

Notowania PlayWay w ciągu ostatnich 12 miesięcy

PlayWay notowania

Zobacz także: Pracuje codziennie do 22:00, zarobił setki milionów na symulatorach - Krzysztof Kostowski PlayWay, Podcast 21% rocznie

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.