Posiadacz tytułu CFA musi stać się człowiekiem-orkiestrą, jeśli chce mieć wysokie zarobki w branży inwestycyjnej
W ciągu najbliższych 10 lat posiadacze tytułu CFA, którzy chcą zrobić karierę, będą musieli nie tylko opanować nowe technologie, ale też nauczyć się pracy w grupie i pogodzić się ze zjawiskiem work-life integration – wynika z raportu CFA Institute.
Nigdy nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, bo wszystko płynie, wszystko się zmienia. Podobnie jest z branżą inwestycyjną – podlega ona ciągłym przemianom. W ostatnich latach te przemiany zachodzą jednak zdecydowanie szybciej, niż kiedyś. CFA Institute przygotowało fascynujący raport pokazujący jak będzie zmieniała się branża w najbliższych 10 latach z perspektywy pracownika, czyli maklera, doradcy, posiadacza tytułu CFA.
Zobacz także: GPW i NC to świetne miejsce dla firm gamingowych, musimy to rozszerzyć na inne branże i na polskiej giełdzie zapanuje dobra atmosfera – dr Szymon Okoń, SSW Pragmatic Solutions
Wyzwania zawodowe stojące przed specjalistami z branży inwestycyjnej...
Według szacunków CFA Institute w branży inwestycyjnej na całym świecie pracuje obecnie około 1,05 mln ludzi. Będzie ich przybywało w tempie około 1,5% rocznie w ciągu najbliższych 10 lat.
Branża będzie pracowała w otoczeniu, na które wpływać będzie kilka wyraźnych trendów:
1. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w tym fintechów, będzie kontynuowany, a co za tym idzie powszechna będzie kreatywna destrukcja.
2. Stopy procentowe pozostaną na niskich poziomach, wzrost gospodarczy nie będzie zachwycał, a niestabilność polityczna będzie rosnąć.
3. Firmy z branży finansowej będą stawały się coraz bardziej zorientowane na klienta.
10 krajów, w których liczba specjalistów z branży inwestycyjnej będzie rosła najszybciej w ciągu 10 najbliższych lat
Zdaniem ekspertów CFA Institute, specjaliści z branży finansowej staną w związku z tym w najbliższej dekadzie przed dwoma głównymi wyzwaniami:
1. Wdrożenie nowych technologii, takich jak AI czy Big Data, do swojej pracy.
2. Większa integracja z klientem i jego potrzebami.
„Kluczem dla udanej kariery w branży inwestycyjnej w najbliższej przyszłości będzie umiejętność łączenia w pracy doradczej nowych technologii z miękkimi cechami, takimi jak etyka, komunikatywność, empatia” – podkreślają autorzy raportu.
Co ciekawe, eksperci CFA Institute przewidują wzrost znaczenia umiejętności pracy w grupie, bo wróżą odejście od modelu zarządzania indywidualnego w kierunku zarządzania kolegialnego. Poza tym rozwój nowych technologii zaciera granice pomiędzy pracą a domem, więc inwestycyjni profesjonaliści będą musieli się pogodzić ze zjawiskiem work-life integration. Oczywiście, pracownicy firm inwestycyjnych będą musieli stale uczyć się, ale będzie to głównie tryb on-the-job learning (uczenie się w pracy, podczas realizowania nowych zadań i projektów), który będzie zjadał około 30% ich czasu pracy.
Czego zamierzają uczyć się posiadacze tytułu CFA w najbliższej przyszłości
Wyzwania stojące przed samymi firmami inwestycyjnymi
Pojawienie się takich a nie innych trendów rodzi wyzwania nie tylko przed pracownikami, ale również przed instytucjami finansowymi. Według raportu CFA Institute, powinny one nie tylko inwestować w nowe technologie, ale również lepiej integrować pracowników, przyzwyczajając ich do pracy w grupie.
Zdaniem ankietowanych przez CFA Institute profesjonalistów z branży inwestycyjnej, ich wynagrodzenie nie wzrośnie znacznie w ciągu najbliższych 10 lat. Większość spodziewa się, że pozostanie na tym samym poziomie lub wzrośnie nieznacznie, o 1-2% średniorocznie.
Jak zmieni się wynagrodzenie specjalisty z branży inwestycyjnej w ciągu najbliższej dekady