PKO TFI największym zwycięzcą wdrażania PPK, 45% wpłat z Pracowniczych Planów Kapitałowych trafia to tej instytucji
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 sty 2020, 11:05

PKO TFI największym zwycięzcą pierwszego etapu wdrażania PPK. Blisko 45% wpłat z Pracowniczych Planów Kapitałowych trafia to tej instytucji

Pod koniec ubiegłego roku ruszyły wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych, co zasiliło rynek kapitałem o wartości ponad 60 mln zł. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami opublikowała raport kwartalny, w którym podała dane pierwszych wpływów do PPK. Wynika z niego, że największy udział w nowo powstałym rynku ma PKO TFI, a jego udział sięga blisko 45% wszystkich wpłat.

1

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe nie pomagają giełdzie. Od startu PPK indeks WIG20 stracił 10%, a GPW jest najsłabszą giełdą w Europie

Liderem wdrażania PPK w dużych firmach zostało PKO TFI

Pracownicze Plany Kapitałowe są obsługiwane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Pierwsze PPK zostały wdrożone już 1 lipca 2019 roku i objęły firmy zatrudniające ponad 250 osób. Według danych partycypacja w tej grupie firm wynosi 39% pracowników. Od początku 2020 roku nowy plan emerytalny objął podmioty zatrudniające od 250 do 50 osób.

Według pierwszych danych od IZFiA najwięcej wpływów z PPK ma PKO TFI, jego udział wynosi blisko 45%. Na drugim miejscu jest NN Investment Partners, jednak jego udział jest zdecydowanie mniejszy – około 17%. Pierwszą trójkę zamyka PZU TFI z udziałem 14,1%. Na liście znajdują się również fundusze, które nie mają żadnych aktywów z tytułu PPK. Należą do nich Pekao TFI, BNP Paribas TFI, AXA TFI oraz BPS TFI.

Jeszcze w zeszłym roku, dr Szymon Okoń z kancelarii SSW Pragmatic Solutions podkreślał, że największym wyzwaniem będzie edukacja pracowników czym różni się PPK od OFE.

- Po pierwsze do PPK wpłacamy swoje pieniądze, a nie przekierowujemy część składki należnej do ZUS. W związku z tym zgromadzone tam pieniądze są całkowicie prywatne, którymi będziemy mogli w pełni dysponować po przejściu na emeryturę. PPK pobierają bardzo niskie prowizje za zarządzanie, co w połączeniu z brakiem podatku belki przy wypłacie środków powinno sprawiać, że stopy zwrotu z tej inwestycji docelowo powinny kształtować się na przyzwoitym poziomie – powiedział Strefie Inwestorów dr Szymon Okoń.

Na razie PPK nie osiągnęły spektakularnego sukcesu, ale system działa i funkcjonuje. Do tej pory jedynie około 40% osób zatrudnionych w największych firmach pozostało w PPK. Teraz TFI mają kolejną szansę na pozyskanie klientów, ponieważ od stycznia nowy plan emerytalny obowiązuje również w firmach zatrudniających od 50 do 250 osób. Przykładowo Skarbiec TFI zapowiada aktywną rywalizację o klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego do końca 2020 roku nie będzie pobierał opłat za zarządzanie Funduszem Skarbiec PPK SFIO.

Zobacz także: GPW i NC to świetne miejsce dla firm gamingowych, musimy to rozszerzyć na inne branże i na polskiej giełdzie zapanuje dobra atmosfera – dr Szymon Okoń, SSW Pragmatic Solutions

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.