Turecka lira mocno zyskuje na wartości. Prezydenta Erdogan zapowiada nowy program oszczędnościowy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 gru 2021, 13:10

Turecka lira mocno zyskuje na wartości po tym jak prezydent Erdogan zapowiedział specjalny rządowy program oszczędnościowy

Wczoraj turecka lira doznała największego jednodniowego umocnienia w historii. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zachęcił Turków do oszczędzania w krajowej walucie przedstawiając specjalny program rządowy.

Dopiero co napisaliśmy, że lira turecka gwałtownie się osłabia w stosunku do innych walut, złota czy bitcoina, a tymczasem okazało się, że zadziałaliśmy niczym wskaźnik kontrariański. Od wczoraj lira gwałtownie się umacnia – do USD o 22,2% wczoraj i o 5,8% dziś.

Erdogan zaproponował program zachęcających do oszczędzania w lirze

Co się stało, że trend deprecjacji liry został tak gwałtownie przerwany, być może nawet odwrócony? Wedle agencji Reuters, zjawisko to wywołało przemówienie prezydenta Erdogana, który przedstawił plan ochrony gospodarstw domowych przed osłabieniem narodowej waluty. Najważniejszym elementem tegoż planu ma być wprowadzenie gwarancji rządowych dla utraty wartości depozytów bankowych, które mają powstrzymać odwrót obywateli od oszczędzania w lirze. Władze mają też dostarczyć eksporterom kontrakty terminowe, pomagające im się zabezpieczyć przed dużą zmiennością na rynku walutowym.

Co ciekawe, Erdogan podtrzymał szalony pomysł walki z inflacją… za pomocą obniżania stóp. „Nasz kraj nie może być rajem dla tych, którzy wzbogacają się dzięki wysokim stopom. Gwarantuję, że za kilka miesięcy wysoka inflacja będzie wspomnieniem” – powiedział lider partii AKP. Przypomnijmy, że Erdogan nie chce podnosić stóp ze względu na obowiązujący w islamie zakaz lichwy. Przy czym prezydent Turcji podkreślił, że nie ma planów odejścia od wolnej wymiany walut na rynku tureckim.

Według informacji Reutersa, po wczorajszym przemówieniu Erdogana na rynku walutowym natychmiast sprzedano około 1 mld USD. Przemówienie odstraszyło z pewnością również część spekulantów grających na spadek wartości liry.

Zobacz także: FED planuje rozpocząć wojnę z inflacją. W 2022 roku bank centralny USA przewiduje trzy podwyżki stóp procentowych

Inflacja zmierza w kierunku 30%?

Szalona polityka pieniężna w Turcji jest możliwa dzięki upolitycznieniu banku centralnego. Erdogan „ręcznie” usunął już trzech gubernatorów Banku Centralnego Republiki Tureckiej (CBRT).

Erdogan zwraca uwagę, że banki i fundusze z krajów zachodnich spekulują na tureckiej lirze. W poniedziałek podkreślił, że Ankara „nie ugnie się wobec ataków przeciw Turcji”.

W listopadzie inflacja w Turcji przekroczyła poziom 20% w ujęciu rocznym. Jeśli polityka pieniężna CBRT nie zmieni się, to może sięgnąć, wedle ekonomistów, nawet 30% w 2022 r.

Stopa inflacji w Turcji

inflacja

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Kredyty hipoteczne zaciągnięte przy zerowych stopach mogą stać się problemem dla Polaków, ale nie aż takim jak kredyty we franku szwajcarskim

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.