Fed i EBC podwyższają stopy procentowe, a dolar dalej pod presją. Trwa wyprzedaż amerykańskiej waluty
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
05 maj 2023, 07:30

Fed i EBC podwyższają stopy procentowe, a dolar dalej pod presją. Trwa wyprzedaż amerykańskiej waluty

Na początku maja zarówno Fed jak i Europejski Bank Centralny zdecydowały o podwyżkach stóp procentowych o 25 pb. Amerykański dolar od dłuższego czasu znajduje się pod presją i według prognoz może obniżyć się do poziomu 4 zł.

Po rekordowym dolarze w ubiegłym roku nie ma już ani śladu. Od dłuższego czasu obserwowane jest osłabienie amerykańskiej waluty, a wyprzedaż, zdaniem analityków, może się jeszcze pogłębiać. W tym tygodniu zapadły dwie kluczowe decyzje w sprawie stóp procentowych. Najpierw Rezerwa Federalna USA podwyższyła stopy o 25 pb i tym samym stopa fed-funds wynosi od 5,0% do 5,25%, co jest najwyższym poziomem od jesieni 2007 roku. Następnie EBC również kontynuował cykl podwyżek, decydując się na ruch w górę o 25 pb.

„(…) kolejne kroki europejskich władz monetarnych będą warunkowane przez informacje napływające z gospodarki i sytuację rynkową. Niezależnie do tego, czy meta zostanie osiągnięta w czerwcu, czy już w drugim półroczu, EBC nie będzie skory porzucenia ostrego kursu i szybkich obniżek stóp procentowych. Chociaż podobne stanowisko utrzymuje Fed, to inwestorzy uważają, że już we wrześniu stopy w USA będą obniżane. Sprawia to, że tym razem przyszła wycena ścieżek polityki pieniężnej działa na korzyść europejskiej waluty i w dalszej części roku powinna podsycać słabość dolara” – wskazał po posiedzeniu EBC Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Notowania USD/PLN

USDPLN WYKRES

Zobacz także: Rezerwa Federalna kontynuuje walkę z inflacją - podnosi stopy procentowe

Wyprzedaż dolara

Od kilku miesięcy obserwowana jest presja na dolarze. W szczególności, w ostatnim czasie amerykańskiej walucie nie sprzyjał kryzys bankowy. Jeszcze na początku maja Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów ogłosiła, że JPMorgan przejmuje pogrążony w kryzysie First Republic Bank. To kolejne bankructwo w sektorze bankowym w ciągu ostatnich kilku tygodni.

„Napięcia w sektorze będą się utrzymywać przez długi czas, nawet jeśli kolejnych bankructw uda się uniknąć. Mogą przyczynić się do popchnięcia gospodarki USA w głęboką i dotkliwą recesję. Niepewność odnośnie do ich skali i konsekwencji dla wzrostu gospodarczego, rynku pracy i inflacji jest gigantyczna. Powinno to podtrzymywać słabość amerykańskiej waluty. Dolar od końcówki września runął z historycznego szczytu i potaniał w relacji do złotego o niemal 20%. Spodziewamy się, że USD/PLN, który jest w okolicy 4,15, w dalszej części 2023 r. obniży się pod 4,0” – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

W ostatnich dniach rynki oczekiwały na decyzje Rezerwy Federalnej USA oraz EBC. Fed w środę zadecydował o kolejnej podwyżce stóp procentowych o 25 pb i tym samym może zakończyć trwający cykl podwyżek. Ze względu na kryzys w sektorze bankowym, polityka pieniężna Fedu nie była pewna i również przyczyniało się to do osłabienia dolara.

„Decyzja Rezerwy Federalnej nie była żadnym zaskoczeniem zarówno dla rynków finansowych jak i ankietowanych ekonomistów. Stopy powędrowały w górę i najprawdopodobniej była to ostatnia podwyżka w bieżącym cyklu zacieśniania monetarnego. Wszystko wskazuje na to, że od teraz uwaga Fed skupiona będzie na kształtowaniu się warunków kredytowych, który to czynnik był najpewniej jednym z głównych za pauzą po majowym posiedzeniu” – wskazują ekonomiści mBanku.

Druga ważna decyzja w tym tygodniu to podwyżka stóp procentowych przez EBC. Ruch w górę również wyniósł 25 pb, a stopa depozytowa będzie wynosić 3,25%. Jest to najwyższy poziom od 2008 roku. Jednak EBC, w przeciwieństwie do Rezerwy Federalnej USA, pozostawiło sobie furtkę do kontynuacji cyklu podwyżek.

Zobacz także: Dolar może zejść do 4 zł. Najnowsze prognozy dla amerykańskiej waluty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.