Co oznacza dla klientów to, że Altus TFI likwiduje 6 subfunduszy otwartych?

Co to właściwie oznacza w praktyce, że Altus TFI likwiduje 6 subfunduszy otwartych?

Altus TFI zdecydowało się na likwidację 6 subfunduszy otwartych. W ten sposób pieniądze klientów zostały „uwięzione” w tych podmiotach na półtora roku. Altus tłumaczy, że dzięki temu nie będzie zmuszony do wyprzedawania akcji z portfela 30%-40% poniżej wartości godziwej, a więc inwestorzy mają szansę na odzyskanie znaczącej części wpłat.

Altus TFI rozpoczęło likwidację 6 subfunduszy z parasola Altus FIO Parasolowy, liczącego 10 podmiotów. Przyczyną są „uwarunkowania rynkowe”. Czyli – oczywiście – ogromne kłopoty, w jakie wpadło Altus TFI poprzez to, że aresztowano jego założyciela Piotra Osieckiego w związku z aferą GetBack.

Likwidowane subfundusze Altus TFI

Mowa o następujących subfunduszach funduszu otwartego Altus TFI:

1)     Altus Subfundusz Akcji (22,9 mln zł aktywów w sierpniu br., według Analizy.pl);

2)     Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego (91,2 mln zł);

3)     Altus Subfundusz Aktywnego Zarządzania (8,2 mln zł);

4)     Altus Subfundusz Stabilnego Wzrostu (11,5 mln zł);

5)     Altus Subfundusz Optymalnego Wzrostu (9,7 mln zł);

6)     Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy (26 mln zł).

Zobacz także: Zamieszanie wokół Altus TFI może mieć duże konsekwencje dla całej giełdy, których rynek zdaje się do końca nie rozumieć

Pieniądze w funduszach Altus zostały zamrożone na półtora roku

Taka decyzja oznacza przede wszystkim to, że klienci Altus TFI nie mogą już ani nabywać, ani zbywać jednostek uczestnictwa tych subfunduszy. Pieniądze inwestorów zostały „zamrożone” do 31 marca 2020 r. – to wtedy jest planowany koniec likwidacji subfunduszy.

Altus TFI zapewnia, że otwarcie likwidacji subfunduszy nastąpiło przy uwzględnieniu interesu uczestników tych podmiotów.

— Moglibyśmy obsłużyć nawet większe umorzenia, niż mamy, ale jest jeszcze kwestia ceny. Wiadomo, że rynek stworzył sobie listę spółek, w które jesteśmy zaangażowani i czeka na okazje. Moja decyzja jest jedyną odpowiedzialną decyzją, jaką mogłem podjąć. Pokazuję rynkowi, że nie muszę sprzedawać 30-40% poniżej wartości godziwej, na co niektórzy liczą. W efekcie, nasi klienci mogą być na plusie w stosunku do ceny, jaką moglibyśmy uzyskać ze sprzedaży aktywów obecnie — powiedział „Pulsowi Biznesu” Krzysztof Mazurek, prezes Altus TFI.

Na razie nie wiadomo dokładnie czy i ile stracą inwestorzy, których pieniądze zostały „uwięzione” w funduszach Altusa. Statut tego TFI mówi, że w procesie likwidacji wycena subfunduszy będzie następować nie rzadziej, niż raz na tydzień. Na pewno nie będzie dokonywana codzienna wycena – poinformował prezes Mazurek.

Altus TFI traci około 3% przychodów

Pod koniec 2017 r. aktywa likwidowanych sbufunduszy wynosiły około 427 mln zł. Dzień przed rozpoczęciem likwidacji sięgały 127,9 mln zł, czyli były o 70% niższe.

Opłaty za zarządzanie 6 likwidowanymi subfunduszami stanowiły 3% przychodów Altus TFI. Podmiot likwidowany nie pobiera opłaty za zarządzanie. Z tytułu likwidacji każdego z subfunduszy Altus może pobrać opłatę równą 0,1% jego aktywów netto (ale nie więcej, niż 100 tys. zł).

Warto dodać, dla porządku, że likwidacja NIE dotyczy 4 innych subfunduszy z portfela Altus FIO Parasolowy. W tej chwili likwidowane są fundusze z ekspozycją na akcje.

- ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny (411 mln zł aktywów);

- ALTUS Pieniężny (197 mln zł);

- ALTUS Short (10 mln zł);

- ALTUS SuperLokator (65 tys. zł).

Na razie nic nie wiadomo co z funduszami zamkniętymi które posiada w swojej ofercie Altus. Tam ewentualne umorzenia zależą od statutów poszczególnych funduszy i zazwyczaj nie mogą być realizowane na bieżąco. To znacząco ułatwia zarządzanie płynnością takiego podmiotu, zwłaszcza w kryzysowej sytuacji, z jaką obecnie mamy do czynienia.

To już kolejny przypadek likwidacji funduszy z uwagi na warunki rynkowe. Do dziś nie zakończyła się likwidacja funduszy Inventum Parasol FIO oraz Inventum Premium SFIO (kiedyś Idea TFI), którą zajmuje się ING Bank Śląski. Klientom, których środki zostały uwięzione, pozostaje mieć nadzieję na pomyślny rozwój wypadków, czyli odzyskanie sumy zbliżonej do wpłaconej.

Zobacz także: Afera Getback wciąż plądruje portfele TFI. Trzeci miesiąc z rzędu fundusze dłużne notują odpływy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.