Napływy do funduszy inwestycyjnych w kwietniu 2019. Widać nadchodzące odrodzenie funduszy akcji i obligacji korporacyjnych

W kwietniu Polacy znów wypłacali pieniądze z TFI, ale widać światełko w tunelu dla funduszy inwestycyjnych akcji i obligacji korporacyjnych

W kwietniu z polskich funduszy inwestycyjnych klienci wycofali o 246 mln zł więcej, niż do nich wpłacili – wynika z danych portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Saldo dla funduszy detalicznych sięgnęło niecałe -100 mln zł. Skala odpływu była i tak niższa, niż w marcu, gdy z funduszy uciekło 1,6 mld zł. Poprawia się sytuacja funduszy akcji i obligacji korporacyjnych.

TFI wciąż nie mogą zatrzymać odpływu z funduszy akcji i funduszy absolutnej stopy zwrotu. Te kategorie w kwietniu po raz kolejny zanotowały ujemne salda. Po raz ostatni fundusze absolutnej stopy zwrotu dodatnie saldo miały w listopadzie 2017 roku, a fundusze akcji – w styczniu tego roku.

Nowe technologie przyciągają

Nie da się jednak nie zauważyć, że sytuacja funduszy akcji poprawia się. Portal Analizy.pl wskazuje, że jest to efekt rosnącego zainteresowania wybranymi strategiami (m.in. Aviva Investors Nowoczesnych Technologii, Investor Nowych Technologii). Co ciekawe, od 4 miesięcy dodatnie saldo notują fundusze akcji polskich małych i średnich spółek.

Zobacz także: Firma AQR Capital Management, która obstawia spadki CCC i Orange, ma poważne kłopoty

Odrodzenie funduszy obligacji korporacyjnych

Ciekawe rzeczy dzieją się także w segmencie funduszy dłużnych. Jak wskazuje portal Analizy.pl, fundusze obligacji skarbowych nie cieszą się ostatnio zainteresowaniem klientów – od początku roku odpłynęło od nich aż 1,8 mld zł więcej, niż do nich trafiło!

Poza tym widać odrodzenie funduszy obligacji korporacyjnych. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ich saldo wyniosło 202 mln zł, bo w samym kwietniu sięgnęło 233 mln zł, co jest najlepszym wynikiem od 15 miesięcy. Największym wzięciem cieszą się fundusze dłużne uniwersalne (saldo w okresie styczeń – kwiecień wyniosło +1,6 mld zł).

Według danych portalu Analizy.pl najskuteczniejszym TFI w pozyskiwaniu nowych środków od klientów w kwietniu było NN Investment Partners TFI (saldo +144 mln zł). Środki wędrowały głównie do dwóch funduszy: NN Obligacji i NN Krótkoterminowych Obligacji.
 

1. Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ujęciu miesięcznym

1
 

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

2
 

Zobacz także: Najlepszy fundusz inwestycyjny na świecie zmienia strategię. Odchodzi od algorytmów i stawia na ludzi i analizę fundamentalną

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.