Na fundusz ETF oparty na WIG.GAMES przyjdzie nam jeszcze poczekać

Obecna struktura WIG.GAMES uniemożliwia uruchomienie funduszu. Na fundusze ETF oparte o indeksy branżowe trzeba będzie jeszcze zaczekać

Ostatnio informowaliśmy o planach startu nowego funduszu ETF, który będzie oparty o indeks mWIG40TR. Pojawi się on jeszcze na jesieni tego roku. Będzie to drugi fundusz w tym roku, a w przygotowaniu jest jeszcze BETA ETF WIG20short oraz BETA ETF WIG20lev. Niestety, ale na fundusze ETF oparte o indeksy sektorowe przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zwłaszcza fundusz ETF na indeks WIG.GAMES na ten moment nie jest możliwy, ze względów strukturalnych.

Zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi zostały przewidziane ograniczenia ekspozycji walorów w portfelu. Co to oznacza? Zgodnie z art. 145 ust. 3 „papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego wyemitowane przez jeden podmiot, wierzytelności wobec tego podmiotu i udziały w tym podmiocie nie mogą stanowić, z zastrzeżeniem ust. 4, łącznie więcej niż 20% wartości aktywów funduszu”. Ten limit może zostać zwiększony do 35%. To stanowi dużą przeszkodę w uruchamianiu nowych subfunduszy na niektóre indeksy sektorowe GPW, zwłaszcza te przykuwające obecnie największą uwagę jak WIG.GAMES.

Zobacz także: Na jesieni na GPW pojawi się kolejny fundusz ETF, który będzie oparty o indeks mWIG40TR

ETF-y na indeksy branżowe

Do tej pory powstały 4 ETF-y w Polsce oparte o indeks WIG20TR, DAX oraz S&P 500. W planach jest kolejny, który będzie bazował na mWIG40TR. Może się cieszyć dużą popularnością, ze względu na większą liczbę spółek wchodzącą w skład indeksu.

Jeśli chodzi o ETF-y oparte na indeksach branżowych tj. WIG.GAMES, to na razie nie zadebiutują na warszawskiej giełdzie. A to wszystko przez przepisy regulujące polskie fundusze inwestycyjne.

- ETF na WIG.Games nie jest aktualnie możliwy (przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych nakładają ograniczenia ekspozycji walorów w portfelu (do 20%) z możliwością zwiększenia do 35%, ale tylko dla jednej spółki). WIG.GAMES ma 35% CD Projekt oraz 35% 11BIT Studios. Taka struktura wyklucza na ten moment powołanie BETA ETF na taki indeks. Ewentualne zmiany prawne ustawy albo zmiany kalkulacji indeksów mogłyby otworzyć furtkę – mówi Mateusz Mucha, doradca inwestycyjny Beta Securities.

Indeks WIG.GAMES wprowadzono w połowie marca i do tej pory uruchomiono certyfikaty strukturyzowane. Dzięki temu można inwestować we wszystkie spółki gamingowe wchodzące w skład wskaźnika za jednym kliknięciem. GPW zapowiada jeszcze wprowadzenie kontraktów terminowych.

Notowania indeksu WIG.Games

WIG.Games

Zobacz także: Inwestycja w WIG.GAMES staje się prosta. GPW wprowadza certyfikaty strukturyzowane bazujące na indeksie

Jednak to nie wyklucza wprowadzenia funduszy inwestycyjnych na inne indeksy branżowe. Jeżeli inwestorzy będą wykazywać zainteresowanie, to będą powstawać kolejne polskie ETF-y. Warto przypomnieć, że wczoraj pojawił się nowy indeks na warszawskiej giełdzie – WIGtech, którego struktura jest odpowiednia do uruchomienia funduszu ETF. W jego skład wchodzą bowiem 42 spółki m.in. z branży biotechnologicznej, informatycznej oraz gamingowej. Pierwszego dnia notowań indeks zakończył na plusie.

Zobacz także: GPW uruchamia indeks WIGtech w skład którego wejdą spółki nowej gospodarki. Znamy jego skład

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.