Najlepsze fundusze inwestycyjne mają coraz więcej zarządzających

Najlepsze fundusze inwestycyjne mają coraz więcej zarządzających

Dobra atmosfera na komitecie inwestycyjnym to podstawa udanego zarządzania zbiorowego – uważają eksperci CFA Institute.

Zarządzanie kolegialne robi się coraz popularniejsze. Coraz więcej funduszy ma nie jednego, a kilku zarządzających. Ba, najlepszy fundusz akcji w ostatnich 3 latach, dostępny na polskim rynku, to właśnie fundusz zarządzany zbiorowo przez 4 osoby. Zdaniem wielu ekspertów, zarządzanie kolegialne to przyszłość branży inwestycyjnej.

Powszechna opinia o biznesowej czy inwestycyjnej współpracy kilku specjalistów nie jest jednak dobra. Świadczą o tym choćby niektóre przysłowia („gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”, „mówią jaskółki, że niedobre są spółki” etc.). Jak bowiem wiadomo, praca w grupie wymaga dialogu, porozumienia, kompromisu, empatii, zaufania, cierpliwości i wielu innych cech u wszystkich jej członków.

Kluczowe jest bezpieczeństwo psychologiczne

Co jest więc kluczem do sukcesu teamu inwestycyjnego? Tutaj z pomocą przychodzą nam autorzy blogów CFA Instutute, którzy twierdzą, że jest nim... bezpieczeństwo psychologiczne.

O co chodzi? Chodzi głównie o to, by grono specjalistów mogło zupełnie swobodnie dyskutować. Powinno wyzbyć się tendencji do odrzucania czy wyśmiewania pomysłów kolegów, czy - broń Boże - do oceniania członków zespołu przez pryzmat prezentowanych koncepcji.

Specjaliści z CFA Institute cytują psycholog Amy C. Edmondson, która definiuje bezpieczeństwo psychologiczne jako „klimat w którym ludzie czują się komfortowo i po prostu mogą być sobą”. Z kolei z badań CFA Institute wynika, że w firmie inwestycyjnej – patrząc od strony pracujących w niej specjalistów – najważniejsze są:

  • możliwość ciągłego rozwoju;
  • bezproblemowa współpraca z członkami zespołu;
  • radość z wykonywanej pracy;
  • możliwość nieograniczonej niczym dyskusji.

Oczywiście, firma w której nie ma bezpieczeństwa psychologicznego, nie będzie też cechowała się wyżej wymienionymi czynnikami wpływającymi na poziom zadowolenia pracowników. Ludzie swobodnie dyskutują – a przez to uczą się i rozwijają - wtedy, gdy czują się w swoim towarzystwie dobrze – podkreśla cytowana przez CFA Institute Amy C. Edmondson.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 ma szansę przenieść CD PROJEKT do wyższej ligi - twierdzą zarządzający funduszu Skarbiec Spółek Wzrostowych, który w ostatnich latach zaorał konkurencję

Jak stworzyć klimat bezpieczeństwa psychologicznego

Jak sprawić, by w zespole inwestycyjnym wytworzył się klimat bezpieczeństwa psychologicznego? Słowem-kluczem jest tutaj, według ekspertów CFA Institute, słowo „mutualizm”. Wedle Słownika Języka Polskiego ten termin oznacza jeden z typów oddziaływania na siebie gatunków, w którym czerpią one wzajemne korzyści, przy czym żaden z nich nie może w naturalnych warunkach istnieć osobno. Czyli - mówiąc kolokwialnie - chodzi o to, by wszyscy wiedzieli, że jadą na tym samym wózku i by mieli przyjemność z pchania tego wózka w tym samym kierunku.

„Sukces naszego zespołu inwestycyjnego tkwi w tym, że nie tylko ze sobą współpracujemy, ale też jesteśmy sobie w pewien sposób oddani, jesteśmy razem, także w trudnych chwilach porażek. Zespół jest scementowany. Członkowie zespołu mają do siebie zaufanie i się wspierają. I z przyjemnością przychodzą następnego dnia do biura” – oto cytat z prezesa jednej z wielkich firm inwestycyjnych, z którym rozmawiali eksperci CFA Institute.

Oczywiście, aby zbudować taki team, w którym wszystkim będzie się dobrze grało, trzeba odpowiednio selekcjonować ludzi. Nie można patrzeć się tylko i wyłącznie na ich inteligencję, wykształcenie i track record jako zarządzających, ale też na umiejętności miękkie, jak empatia czy umiejętność pracy w zespole.

Bardzo dobrzy zarządzający nie chcą mieć zawsze racji. Chcą oczywiście podejmować słuszne decyzje, które przyniosą zyski, ale nie mogą tego czynić w taki sposób, by karmić swoje ego. Nie mogą się wywyższać, rywalizować z kolegami. Inwestowanie w zespole to nie jest wyścig, tylko praca dla dobra wspólnego – uważają eksperci CFA Institute.

Gdy ludzie są już odpowiednio wyselekcjonowani i zgrani, należy ich uczciwie chwalić, gdy osiągają sukcesy. Docenienie jest bardzo ważne i nawet nie chodzi tutaj o wymiar finansowy. Eksperci CFA Institute wskazują, że zdarzają się na rynku inwestycyjnym przypadki transferów z lepiej na gorzej płatne stanowiska pracy ze względu na lepszą atmosferę w biurze.

Jak można określić aktualny poziom bezpieczeństwa psychologicznego w aktualnie istniejącym zespole zarządzających? W bardzo prosty sposób. Wystarczy stworzyć anonimową ankietę, w której zadane zostanie pytanie: „Jak swobodnie możesz wyrażać w zespole swoje opinie i jak swobodnie możesz prezentować swoje pomysły w skali 1-10?” – podpowiadają eksperci CFA Institute.

W jedności tkwi siła. Także w świecie inwestowania.

Zobacz także: Brytyjski fundusz inwestycyjny zaczął grać na spadek akcji Banku Pekao i sprzedał na krótko dużo akcji

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.