Przejdź do treści

udostępnij:

Najlepszy fundusz inwestycyjny świata Medallion Jima Simonsa nie zawodzi. W I kwartale zarobił 39%

Udostępnij

24% - tyle zarobił legendarny fundusz Medallion matematyka i miliardera Jima Simonsa w I kwartale tego roku, podał „The Wall Street Journal”.

Fundusz Medallion nie zawodzi. Co roku od wielu lat generuje bardzo przyzwoite zyski. Rok 2020 zapewne też zakończy nad kreską, skoro w I kwartale – mimo koronawirusowego krachu – zarobił 39% (24% po opłatach).

Zobacz także: George Soros i Jim Simons zarobili krocie na wzroście akcji spółki Tesla

W marcu Medallion zarobił blisko 10%

Fundusz Medallion w samym marcu zarobił blisko 10%. Jest to wynik imponujący, biorąc pod uwagę to, co działo się na giełdach. W I kwartale jego zysk wyniósł 39% przed opłatami. Tym samym wypadł on bardzo dobrze na tle innych funduszy hedge. Co prawda Eurekahedge Hedge Fund Index (wskaźnik pokazujący zachowanie funduszy hedge) pobił w marcu swój benchmark, czyli MSCI AC World Index, o 9,22 pkt. proc., ale spadł o 4,77%, przy czym S&P500 w tym czasie zanurkował o 12,5%. 

W funduszu Medallion – zarządzanym przez firmę Renaissance Technologies założoną przez matematyka Jima Simonsa – znajduje się 10 mld USD. Do tego funduszu nie można już włożyć pieniędzy, chyba że jest się znajomym Jima Simonsa albo pracownikiem Renaissance Technologies.

Zobacz także: Fundusz inwestycyjny ucznia Taleba zarobił ponad 3 600% na koronawirusowym krachu

Fundusz prognozuje nadchodzącą dużą zmienność na rynkach

W jaki sposób działa Medallion? Inwestuje jednocześnie w tysiące instrumentów inwestycyjnych: w akcje, obligacje, surowce, waluty. Specjalny system złożony z około 35 tys. procesorów, bazujący na uczeniu maszynowym, cały czas analizuje sygnały napływające z rynku i podejmuje błyskawicznie decyzje inwestycyjne.

Co ciekawe, jak wynika z wypowiedzi naukowców pracujących w firmie Jima Simonsa, nikt tak naprawdę już nie jest w stanie kontrolować tego, co robi fundusz. Stał się on w pewnym sensie samoistnym organizmem, podejmującym autonomiczne decyzje, czasami niezrozumiałe dla ludzi. Pracę Medallionu nadzoruje ponoć ponad 300 naukowców.

Co ważne, pod koniec marca – jak donosi „The Wall Street Journal” – firma Renaissance udzieliła klientom zgody na wpłacanie kapitału do funduszu Medallion. Fundusz wysłał ponoć sygnały prognozujące nadchodzącą dużą zmienność rynkową, co ma być okazją do zarobku.

Zobacz także: Sekret działania najlepszego funduszu inwestycyjnego na świecie zwanego maszynką do zarabiania pieniędzy ujawniony

Udostępnij