Wyniki funduszy inwestycyjnych giełdowych TFi w 1 kwartale 2021 nie były spektakularne

Wyniki funduszy inwestycyjnych giełdowych TFI w I kwartale 2021 nie były spektakularne. Najlepiej poradził sobie Quercus

Wśród funduszy oferowanych przez TFI notowane na rynku głównym GPW w I kwartale najwięcej dał zarobić Quercus Agresywny: blisko 20%.

I kwartał 2021 roku był na rynkach dość trudny. TFI notowane na głównym rynku GPW poradziły sobie z tym średnio. Poniżej analizujemy osiągnięcia Skarbiec TFI, Quercus TFI oraz Ipopema TFI.

Skarbiec TFI: surowce dały zarobić, spółki technologiczne tym razem nie

Najlepszym funduszem, pod względem stopy zwrotu, w ofercie Skarbiec TFI w I kwartale, był Skarbiec Rynków Surowcowych. Zarobił +11,4%. Nic dziwnego, bo w tym samym okresie indeks surowcowy CRB urósł o blisko 12%. Nadszedł czas surowców, i jest bardzo prawdopodobne, że ten fundusz będzie teraz przez wiele kwartałów brylował w ofercie Skarbca. Bardzo przyzwoite wyniki osiągnęły w I kwartale fundusze: Value, Małych i Średnich Spółek oraz Emerging Markets Opportunities.

Czy są jakieś rozczarowania? Na pewno boli duża strata funduszu Skarbiec Spółek Wzrostowych (-14,5%), ale należy pamiętać, że jest ona usprawiedliwiona głęboką korektą na amerykańskich spółkach technologicznych. Wśród największych pozycji portfela znajdują się akcje takich spółek, jak Shopify, Docusign, Zoom, Bill.com czy Coupa Software.

Jeśli już chcemy poszukać prawdziwego rozczarowania, to jest z nim z pewnością wynik funduszu Skarbiec Nowej Generacji, który na tle rywali z grupy akcji globalnych rynków rozwiniętych wypadł niezwykle blado, zajmując jedną z ostatnich pozycji (lider tej grupy zarobił 11,64%). Jest to fundusz inwestujący środki w akcje spółek, których wyniki są powiązane z globalnymi trendami społecznymi (starzenie się społeczeństw z krajów rozwiniętych). Ma w portfelu spory udział spółek z branży ochrony zdrowia (Livongo Health, Eli Lilly, Biomarin, ale też polska Selvita).

Wyniki funduszy Skarbiec TFI w I kwartale 2021

skarbiec top6

skarbiec 7-13

skarbiec 14-19

skarbiec ost4

Źródło: Analizy.pl

Quercus TFI: agresja się opłaciła

W ofercie Quercus TFI w I kwartale zajaśniała pełnym blaskiem gwiazda funduszu Quercus Agresywny, który jest zarządzany przez prof. Sebastiana Buczka, założyciela towarzystwa. Stopa zwrotu robi wrażenie (19,5%), nawet na tle sWIG80 (15,3%). Fundusz ten inwestuje w polskie spółki, głównie z branży finansowej, dóbr wyższej potrzeby oraz przemysłowe. Pod koniec 2020 roku wśród największych pozycji w jego portfelu były: PKO BP, Erbud, Skarbiec, MoBruk, SelenaFM czy Dom Development.

Dosyć dobrze spisały się też fundusze Stabilny i Global Growth. Ten pierwszy to fundusz absolutnej stopy zwrotu konserwatywny, więc przy jego profilu 6,4% zysku w I kwartale to naprawdę nieźle. Ten drugi to fundusz akcji globalnych rynków rozwiniętych i na tle konkurencji w I kwartale spisał się całkiem nieźle (6%), choć lider w tej kategorii zarobił blisko 12%.

Jeśli chodzi o pozostałe fundusze, to ich wyniki są wypadkową tego, co działo się z aktywami, w które one inwestują, więc nie można mieć pretensji o słabe wyniki. Nie można oczekiwać, że Quercus Gold czy Silver zrobią zysk, gdy złoto i srebro przez cały kwartał mocno taniały. Nie ma też już co liczyć na dobre zachowanie obligacji skarbowych, a więc i funduszy dłużnych.

Wyniki funduszy Quercus TFI w I kwartale 2021

q top5

q ost6

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Recesja była przyjemna, ożywienie takie nie będzie – ostrzega ekspert firmy T. Rowe Price

Ipopema TFI: gdyby nie fundusz naśladujący mWIG40 byłoby słabo

W ofercie Ipopema TFI najlepszym funduszem pierwszego kwartału był m-INDEKS (+8,6%), który odzwierciedla zachowanie indeksu mWIG40. Fundusz Ipopema Aktywnej Selekcji uplasował się na 5 miejscu (na 20) w grupie funduszy absolutnej stopy zwrotu uniwersalnych. Ipopema Obligacji Korporacyjnych zajął 2. miejsce w swojej kategorii (a konkurentów ma mnóstwo).

Poza tym – bez szału. Chluby nie przynosi wynik funduszu Ipopema Akcji (ledwie +1,14%) czy też Ipopema Globalnych Megatrendów (-1,6%). Fatalnie wypadł Ipopema Dłużny, tracąc aż -1,7% i plasując się pod koniec stawki w swojej kategorii.

Wyniki funduszy Ipopema TFI w I kwartale 2021

ip top7

ip ost7

Źródło: Analizy.pl

(Przypominamy, że w zestawieniu pomijamy Altus TFI, który ma odebraną licencję na zarządzanie.)

Zobacz także: W co i jak inwestować? Paweł Biedrzycki na antenie Comparic TV zdradził na jakie sektory stawia w długim terminie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.