Aktywa funduszy inwestycyjnych w kwietniu spadły mocniej, niż w fatalnym marcu

Aktywa funduszy inwestycyjnych w kwietniu 2022 spadły mocniej, niż w fatalnym marcu

Spadki na giełdach i obligacyjna bessa odstraszały inwestorów w kwietniu od funduszy inwestycyjnych, obniżając także wartość wyceny jednostek. Co jednak ważne, kapitał zaczął w końcu płynąć do funduszy akcji.

Marzec był fatalny dla branży TFI, jeśli chodzi o umorzenia, a kwiecień – jeśli chodzi o spadek wartości aktywów z uwagi na słabą koniunkturę na rynkach. W rezultacie, w kwietniu spadek wartości aktywów r/r był jeszcze wyższy, niż w marcu.

Aktywa funduszy spadły o -3,3% m/m

W kwietniu wciąż trwała obligacyjna bessa, a niemiłą niespodziankę zrobiły giełdy. S&P500, zanurkował o blisko -9%, a WIG o -12%. W takich warunkach ledwie 40 z 800 detalicznych funduszy inwestycyjnych zdołało wypracować zysk – podaje portal Analizy.pl.

W rezultacie w kwietniu aktywa funduszy inwestycyjnych spadły o niemal 9,4 mld zł (-3,3%), do 272,8 mld zł (poziom z października 2020). Saldo wpłat i wypłat wyniosło -2,2 mld zł. Aktywa funduszy inwestycyjnych spadają nieprzerwanie od października 2021 r., od tego czasu skurczyły się łącznie o ponad 38 mld zł – podaje portal Analizy.pl.

Jeśli chodzi o poszczególne kategorie, to fundusze dłużne odnotowały spadek wartości aktywów o 3,7 mld zł. Aktywa funduszy akcyjnych poszły w dół o ponad 2,7 mld zł (-8,2%). Aktywa funduszy mieszanych spadły o ponad 2 mld zł, czyli o 5,7%.

Wpływ złej koniunktury na aktywa funduszy świetnie ilustruje to, co stało się z aktywami funduszy zdefiniowanej daty PPK, które są systematycznie zasilane wpłatami od pracowników i pracodawców. Wartość aktywów w tym przypadku poszła w dół o 180 mln zł (-2,4%), mimo regularnych wpłat.

Fundusze inwestycyjne: aktywa, zmiana m/m, udział w rynku

Fundusze inwestycyjne kwiecień

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Oto Czterej Jeźdźcy inwestycyjnej Apokalipsy: koncentracja portfela, lewar, brak płynności, złożoność

Kapitał znów płynie do funduszy akcji

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami wskazuje, że da się w tym obrazie nędzy i rozpaczy znaleźć pozytywne akcenty. Po 3 miesiącach ujemnych wyników sprzedażowych, kapitał ponownie płynie do funduszy akcyjnych. W kwietniu ich saldo (czyli różnica między wpłatami a wypłatami) wyniosło +0,2 mld zł, za co odpowiadają głównie nabycia jednostek funduszy uniwersalnych (+157 mln zł). Kapitał nadał był wycofywany z funduszy mieszanych (-0,3 mld zł), ale już na mniejszą skalę, niż miesiąc wcześniej.

Co ciekawe, po 16 miesiącach dodatniej sprzedaży, doszło do wypłaty -55 mln zł z funduszy surowcowych. Z funduszy absolutnej stopy zwrotu wypłacono -82 mln zł - trzykrotnie mniej, niż w marcu.

Zobacz także: Rockbridge TFI sprzedał wszystkie akcje CI Games. Kurs spółki wzrósł w ciągu tygodnia o blisko 30%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.