Fundusze wycofały się z gry na spadek akcji CD PROJEKT
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 sie 2019, 08:11

Fundusze inwestycyjne wycofały się z gry na spadek akcji CD PROJEKT. Szortujący twórców Cyberpunk2077 łamią sobie zęby jeden po drugim

Wygląda na to, że skończyła się moda na grę na spadek akcji CD PROJEKT, a wszyscy giełdowi antagoniści największej polskiej spółki gamingowej pouciekali z podkulonymi ogonami. Jej koniec zbiegł się w czasie z pierwszą rekomendacją, która ustaliła cenę docelową akcji producentów Cyberpunka na poziomie ponad 300 zł, która sugeruje, że potencjał do wzrostu kursu wynosi ponad 30%.

Nie ma już dużych pozycji do gry na spadek kursu akcji CD PROJEKT. Firma inwestycyjna DNB Asset Management w zeszłym tygodniu zeszła poniżej progu 0,5%, jeśli chodzi o pozycję krótką netto na akcjach producenta Cyberpunka 2077. Wielkość swojej pozycji zmniejszała stopniowo już od końca maja.

rks

Trudno było zarobić na szortowaniu CD PROJEKT

Moda na szortowanie CD PROJEKT pojawiła się w październiku 2018 roku. Dokładnie 4 października pozycję krótką o wartości powyżej 0,5% akcji netto otworzyła brytyjska firma inwestycyjna Marshall Wace, specjalizująca się w graniu na spadki notowań spółek giełdowych. Zarządzający mieli nosa, bo potem przez dwa miesiące nie działo się dobrze na akcjach producenta Wiedźmina. W szczytowym momencie, na początku grudnia, miała na krótko sprzedane aż 0,91% akcji CDR. Od tamtego momentu zmniejszała stopniowo pozycję, a kurs rósł. 21 maja brytyjska firma zeszła poniżej 0,5%. Trudno powiedzieć, czy zarobiła na szortowaniu CDR – raczej nie.

Kurs akcji CD PROJEKT

CD PROJEKT

Na pewno na tym nie zarobiła firma inwestycyjna DNB Asset Management, która zaczęła grać na spadek kursu producenta Wiedźmina na początku stycznia tego roku. W szczytowym momencie, na początku lutego, miała na krótko 0,62% akcji CD PROJEKT. Problem w tym, że w tym okresie kurs spółki Marcina Iwińskiego, Michała Kicińskiego i Piotra Nielubowicza powrócił do trendu wzrostowego, który trwa do dziś.

Historia szortów na CD Projekt

104DNB Asset Management ASCDPROJEKTPLOPTTC00011< 0,52019-07-24
108DNB Asset Management ASCDPROJEKTPLOPTTC000110,572019-06-12
112DNB Asset Management ASCDPROJEKTPLOPTTC000110,612019-05-24
105DNB Asset Management ASCDPROJEKTPLOPTTC000110,572019-05-22
113Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC00011< 0,52019-05-21
106Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,592019-05-13
107Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,692019-05-06
114Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,712019-04-17
110Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,62019-04-09
111Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,572019-03-12
109DNB Asset Management ASCDPROJEKTPLOPTTC000110,622019-02-01
115Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,662019-01-23
121DNB Asset Management ASCDPROJEKTPLOPTTC000110,52019-01-10
122Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,772019-01-09
123Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,892018-12-20
124Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,912018-12-04
117Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,892018-11-28
118Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,912018-11-27
125Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,822018-11-20
126Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,72018-11-16
119Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,692018-11-14
127Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,72018-11-02
120Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,62018-10-12
116Marshall Wace LLPCDPROJEKTPLOPTTC000110,52018-10-04
129Millennium International Management LPCDPROJEKTPLOPTTC00011< 0,52017-12-04
128Millennium International Management LPCDPROJEKTPLOPTTC000110,52017-11-30
130Menta Capital LLCCDPROJEKTPLOPTTC00011< 0,52016-04-14
132Menta Capital LLCCDPROJEKTPLOPTTC000110,552016-03-11
134Menta Capital LLCCDPROJEKTPLOPTTC000110,62016-02-24
133Menta Capital LLCCDPROJEKTPLOPTTC000110,592016-02-19
103Menta Capital LLCCDPROJEKTPLOPTTC000110,622016-01-13
131Menta Capital LLCCDPROJEKTPLOPTTC000110,512015-08-13

Źródło: KNF

Nie do końca wiadomo jak na szortowaniu CD PROJEKTU wyszedł znany trader Rafał Zaorski. Zapowiadał zajmowanie krótkich pozycji już w kwietniu 2018 roku, ale od tamtego momentu przez kilka miesięcy, do końca sierpnia, kurs CDR rósł jak na drożdżach. W październiku 2018 roku Zaorski chwalił się na YouTube, że gra na spadek kursu producenta Cyberpunka 2077.

Pod koniec grudnia w wywiadzie dla „Forbesa” Rafał Zaorski mówił:

„Forbes: Kiedy pan zaczął shortować CD Projekt i od jakiej kwoty?

Zaorski: W maju przy kwocie 120 zł za akcję.

Forbes: Latem wzrosło do 220 zł, jesienią zaczęło spadać, ale jest nadal powyżej 120. Traci pan?

Zaorski: Średnią shortów mam na 192 złotych. I już dużą część zysków zamieniłem na gotówkę. Zobaczymy, co dalej.”

Czy Rafał Zaorski miał dostatecznie duży kapitał, by pokrywać kapitałem stratną pozycję na CD PROJEKT w okresie od maja do sierpnia 2018 roku? Jaką część krótkiej pozycji spieniężył do końca grudnia? Może Rafał Zaorski w komentarzu pod naszym artykułem zdradzi społeczności inwestorów jak wyszedł na szortowaniu CD PROJEKT?

Zobacz także: Gameplay Cyberpunka wygląda dobrze, to może być najlepiej sprzedająca się gra w historii – Ken Rumph, analityk Jefferies obecny na targach E3 w LA

Przeceny na CD PROJEKT ze względu na zmiany w akcjonariacie

Wydaje się, że zarówno silna przecena z jesieni 2018 roku jak i dynamiczna wyprzedaż z czerwca 2019 miała związek tylko i wyłącznie z roszadami w akcjonariacie spółki. W 2018 roku akcje CD PROJEKT sprzedawał szwedzki fundusz Swedbank, który w szczytowym momencie był największym finansowym inwestorem spółki. Czerwcowe spadki na kursie akcji największego polskiego producenta gier były wywołane efektem sprzedaży akcji przez NN OFE.

Kuriozalnie to nie brak wiary w produkt czy spółkę tylko wielki wzrost akcji spółki może to wywoływać. Powszechnie znane jest to, że poszczególne fundusze inwestycyjne i OFE mają odpowiednie limity inwestycyjne i koncentracji na pojedyncze spółki oraz sektory, które ze względu na silny wzrost akcji CD PROJEKT może w portfelach przekraczać, stąd zmiany.  

300 zł po raz pierwszy

Ostatnie sesje są bardzo pomyślne dla notowań CD PROJEKT. W ciągu miesiąca kurs poszedł w górę o około 4,9%. Wspierają go z pewnością bardzo optymistyczne rekomendacje dla spółki Iwińskiego, Kicińskiego i Nielubowicza.

Analitycy DM BOŚ w raporcie z 22 lipca, podnieśli cenę docelową dla akcji CD Projekt do 258 zł z 249 zł wcześniej, podtrzymując rekomendację „kupuj”. Oczekują, że Wiedźmin 3 w wersji na konsolę Nintendo Switch sprzeda się w 0,5 mln kopii i wygeneruje dodatkowe 25 mln zł. Podtrzymali oczekiwania co do wolumenu sprzedaży Cyberpunka 2077: 21 mln kopii w premierowym II kwartale i 27,5 mln w całym 2020 roku.

Zobacz także: DM BOŚ podniósł cenę docelową dla akcji CD Projekt do 258 zł

"W efekcie prognozujemy 3,2 mld zł przychodów i 1,8 mld zł zysku netto w 2020 roku. Zgodnie z naszymi prognozami, obecnie spółka jest notowana przy 11,9x P/E na 2020 i przy średnim 15x P/E na 2020-22P, co implikuje odpowiednio 40 proc. i 25 proc. dyskonto do zagranicznych porównywalnych spółek. [...] Zgodnie z oczekiwaniami, wyjątkowo udany występ spółki na E3 Expo pociągnął za sobą korektę w górę prognoz finansowych wydawanych przez analityków. Oczekujemy, że ten trend się utrzyma do końca roku, dodatkowo wspierając wycenę CDR" – stwierdzili analitycy DM BOŚ.

Wszystkich zaskoczyła jednak rekomendacja Gabrieli Burdach z Wood&Co., która podniosła z 210 zł do 304 zł cenę docelową akcji CD Projektu, podnosząc również zalecenie z „trzymaj” do „kupuj". Po raz pierwszy wydano więc rekomendację przekraczającą barierę 300 zł. Jak do tej pory najbardziej śmiała była prognoza Macieja Hebdy z Vestor DM z początku lipca (273 zł).

Wszystko wskazuje więc na to, że skończył się czas szortowania CD PROJEKT. Powinno tak być co najmniej do końca kwietnia, czyli do dnia premiery Cyberpunka 2077. Kto wie, może wtedy zadziała mechanizm „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” i wielu graczy postanowi zrealizować sowite zyski na akcjach producenta Wiedźmina, co wiązałoby się ze spadkiem wyceny?

Zobacz także: Vestor sypnął rekomendacjami dla producentów gier. Potencjał wzrostu akcji CD PROJEKT to prawie 30%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.