"I, the Inquisitor" to nowa gra na podstawie powieści Jacka Piekary. Polska spółka gamingowa The Dust odkrywa karty i zdradza budżet produkcji
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
12 wrz 2019, 12:20

The Dust odsłania karty. Budżet gry "I, the Inquisitor" na podstawie powieści Jacka Piekary wyniesie 14,5 mln zł

Jakub Wolff, prezes The Dust, na konferencji prasowej zdradził szczegóły na temat planowanej gry na podstawie cyklu inkwizytorskiego Jacka Piekary. Całkowity budżet gry ma wynieść wraz z marketingiem 14 mln zł. Data premiery gry nie została zaprezentowana, ale zarówno gracze jak i inwestorzy nie powinni się jej spodziewać przed 2020 rokiem. Nowa gra The Dust będzie się nazywać "I, the Inquisitor".

Na ten moment nad produkcją pracuje około 20 osób, czyli cały zespół The Dust. Spółka przewiduje powiększenie teamu nawet do 50 osób. Wspólnie z inwestorem, wrocławski producent gier planuje przeznaczyć na produkcję „I the Inquisitor” około 7,2 mln zł. Oprócz produkcji nowa produkcja ma zostać wsparta około 7 mln zł budżetem marketingowym. W sumie spółka liczy, że sprzeda 360 tys. egzemplarzy gry na czym wygeneruje 47 mln zł przychodu. Wymarzony poziom sprzedaży gry, który spółka chce osiągnąć to 1 mln sprzedanych egzemplarzy. W lipcu The Dust poinformowano, że pozyskało 3 mln zł na realizację gry na podstawie książek Jacka Piekary.

- Pieniądze pozyskane od inwestora będą bardzo dużym wsparciem produkcji gry na motywach powieści Jacka Piekary i pozwolą nam na realizację większej części założeń produkcyjnych – komentował podczas czatu w Strefie Inwestorów Jakub Wolff, prezes zarządu The Dust.

Zobacz także: "Planujemy stworzyć kilka niezależnych zespołów. Każdy z nich będzie się zajmował konkretną produkcją" - relacja z czatu z prezesem zarządu The Dust

"I, the Inquisitor" czyli Cykl Inkwizytorski według The Dust

Nowa produkcja The Dust będzie najambitniejszym projektem w historii spółki. Twórcy gry chcą aby projekt był ponadczasowy, a rozgrywka była nieliniowa obfitująca w wiele interakcji. Gra ma pokazywać cierpienie i rozgrywać się na obszarze małego, dokładnie odzwierciedlonego miasta.

Kurs akcji The Dust

The Dust

Jeszcze pod koniec marca spółka podpisała umowę z Jackiem Piekarą na wydanie gry na podstawie jego cyklu opowiadań. The Dust wykupił prawa do całego cyklu książek i stworzenia produkcji zarówno na PC jak i konsole. Gra ma być dostępna zarówno na PC konsole starej i nowej generacji. Spółka oraz pisarz przewidują, że będzie to pierwsza z serii gier, które będą przeznaczone zarówno dla młodzieży jak i dorosłych.

W lipcu wrocławskiej spółce udało się pozyskać inwestora, od którego otrzymali finansowanie na produkcję gry. Przeznaczy on 3 mln zł w formule project finance. Tym samym kwota będzie wypłacana w transzach od lipca 2019 roku aż do stycznia 2022 roku. Wartość tych wpłat jest zależna od etapów, na których będzie się znajdować produkcja. Inwestor zobowiązał się do sfinansowania gry na platformy stacjonarne. Uwzględniono w tym konsole nowej generacji PS5.

Całkowity budżet na grę wynosi 7 mln zł. Jak uważa prezes spółki, jest on wystarczająco wysoki. Podkreśla również, że dopiero wchodzą w świat fantasy. Do tej pory The Dust realizowało gry na platformy mobilne, głównie na zlecenie m.in. napojów Kubuś czy Tymbark.

Zobacz także: The Dust pozyskał 3 mln zł na finansowanie gry na motywach „Cyklu Inkwizytorskiego”

„Cykl Inkwizytorski” jest serią opowiadań o losach inkwizytora Mordimera Madderdina. Jacek Piekara opisuje jego przygody już od 2003 roku, zdobywając tysiące czytelników. Historia cyklu jest osadzona w alternatywnych czasach, gdzie Jezus Chrystus zstąpił z krzyża. Zdecydował się on na ukaranie swoich prześladowców oraz tych, którzy nie wierzyli w jego świętość. Sam główny bohater uważa się za Sługę Bożego.

ksiazki Piekara

Mniejsze produkcje The Dust

Oprócz „Cyklu Inkwizytorskiego”, spółka planuje wydanie również kilkunastu tytułów średniobudżetowych. W tym celu podpisała umowę z inwestorem na sfinansowanie gier na PC oraz konsole Nintendo Switch. Pierwsze prace nad produkcjami mają ruszyć jeszcze w tym roku, a najpóźniej rozpoczną się do 2021 roku. Inwestor zobowiązał się do współfinansowania gier w zamian za udział w dochodach generowanych przez poszczególne projekty.

- W celu dywersyfikacji przychodów z produkcji własnych spółka planuje w najbliższych 3 latach wydać 15 tytułów średniobudżetowych, nad którymi będą pracować osobne 3/4 osobowe zespoły. Zespoły będą niezależne od siebie, w związku z czym nie rozproszy to prac nad głównym projektem – mówił prezes podczas czatu inwestorskiego.

Zobacz także: The Dust pozyskał inwestora i wyprodukuje 15 średniobudżetowych gier

Na początku sierpnia spółka zaktualizowała strategię na lata 2019-2022. Skupi się na trzech obszarach działalności. Pierwszym z nich będzie realizacja „Cyklu Inkwizytorskiego” we współpracy z Jackiem Piekarą. Kolejnym ma być produkcja średniobudżetowych gier w modelu premium. Planowane jest wydawanie przynajmniej kilku w ciągu roku i dodatkowo mają być przeznaczone na różne platformy. Jak podkreślano, w większości mają to być symulatory.

Ostatnim z segmentów działalności ma być produkcja gier na zlecenie, tak jak było to do tej pory. Ważnym aspektem nowej strategii jest rozbudowa obecnego zespołu pracowników oraz zatrudnienie nowych teamów. The Dust chce również portować własne gry na PC, PS, Xbox i Nintendo Switch oraz dywersyfikację źródeł przychodów.

Zobacz także: The Dust zaktualizował strategię rozwoju na lata 2019-2022

Twórczość Jacka Piekary

Jacek Piekara to nie tylko pisarz fantasy, który napisał już kilkadziesiąt książek. To również redaktor, który był wcześniej związany z czasopismami o grach komputerowych m.in. Świat Gier Komputerowych oraz Gambler. Jego pierwsze opowiadanie zostało wydane już w latach 80., jednak popularność przyniósł mu właśnie „Cykl Inkwizytorski”.

Przygody o inkwizytorze Mordimerze Madderdinim są wydawane od ponad 16 lat i wciąż cieszą się dużą popularnością. Ostatnia książka z tego cyklu została wydana w czerwcu 2019 roku. Jednak historie Mordimera to nie jedyne opowiadania Jacka Piekary. Do równie popularnych należy cykl o Arivaldzie z Wybrzeża. Sam autor współpracował przy tworzeniu scenariusza do gry „Książę i Tchórz”, gdzie główną rolę odgrywał właśnie tytułowy Arivald.

Gra „Książę i Tchórz” została wydana w 1998 roku, więc po ponad 20 latach Jacek Piekara ma szansę znów powrócić do świata gamingu. Tym razem to postać Mordimera Madderdiniego zostanie ożywiona przez spółkę The Dust.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.