Hossa gamingowa wyprzedziła hossę rynku mieszkań i nieruchomości. Producenci gier więcej warci niż deweloperzy nieruchomości
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
16 sty 2020, 06:30

Hossa gamingowa wyprzedziła hossę rynku nieruchomości. Deweloperzy gier na GPW więcej warci niż deweloperzy nieruchomości

Trwa hossa na rynku nieruchomości i rynku gier. Po bardzo udanym roku dla obydwu branż wycena spółek z branży gamingowej po raz pierwszy w historii przekroczyła wartościowo deweloperów nieruchomości. Obecnie na giełdzie notowane są 33 spółki z sektora gier, których łączna kapitalizacja przekroczyła już 34 mld zł i tym samym jest większa od kapitalizacji wszystkich spółek na GPW z branży nieruchomości których na warszawskiej giełdzie jest 40, a ich łączna wartość wynosi 31,01 mld zł.

Największą kapitalizację z branży gamingowej może pochwalić się CD PROJEKT, której wartość jest bliska 28 mld zł. Natomiast w sektorze nieruchomości największą spółką jest Immofinanz AG - o wartości 11,41 mld zł.
 

Notowania Indeks WIG.Games (góra) vs WIG-Nieruchomości (dół) od 2019 roku

WIG-Games vs WIG-nierucomości


Od startu notowań indeksu WIG.Games w marcu 2019 roku jego wycena wzrosła o 58%, a WIG-nieruchomości zyskał w tym czasie +15%. To spowodowało, że pod względem wyceny rynkowej pod koniec 2019 roku producenci gier z GPW wyprzedzili firmy zajmujące się nieruchomościami. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy reprezentanci obydwu branż wchodzą w skład indeksu. Jeżeli ich uwzględnimy to i tak gaming wyprzedza nieruchomości.

Zobacz także: Wartość globalnego rynku gier w 2019 roku osiągnęła 149 mld USD i wzrosła o 7%. Rozwój rynku jednak zwolnił i jest niższy od prognoz

Największe spółki gamingowe na GPW

Niezmiennie liderem gamingowym na warszawskiej giełdzie jest CD PROJEKT. Jego kapitalizacja jest bliska 28 mld zł, a to dzięki ponownemu sukcesowi trzeciej części Wiedźmina oraz podpisaniu umowy z Andrzejem Sapkowskim. Jeszcze w grudniu na Netflixie pojawił się serial Wiedźmin, który podbił serca nie tylko miłośników serii o Geralcie z Rivii, ale również inwestorów.

Wartość CD PROJEKT w trakcie 12 miesięcy urosła aż o 82,5%. Na drugim miejscu pod względem kapitalizacji spółek gamingowych znajduje się ex aequo Ten Square Games i PlayWay z wycenami po 1,7 mld zł. W przypadku tego dewelopera gier, wielkim sukcesem jest wciąż symulator wędkowania, czyli Fishing Clash. W minionym roku to właśnie Ten Square Games odnotowało największy wzrost pod względem kapitalizacji, bo aż o 182%. W tym roku produkcja ma zadebiutować na rynku chińskim. Podium zamyka spółka PlayWay, której kapitalizacja wynosi również około 1,7 mld zł.

Największe spółki gamingowe pod względem kapitalizacji

SpółkaRynekKapitalizacja
CD PROJEKTGPW27,932 mld zł
Ten Square GamesGPW1,756 mld zł
PlayWayGPW1,755 mld zł
11bit studiosGPW957 mln zł
Forever EntertainmentNewConnect174 mln zł
The Farm51NewConnect149 mln zł


Zobacz także: Gra Wiedźmin 3 od CD PROJEKT przeżywa renesans. Wczoraj na Steam grała w nią rekordowa liczba graczy

Co ciekawe, za 11bit studios znalazły się dwie spółki notowane na rynku alternatywnym. Pierwszą z nich jest Forever Entertainment z kapitalizacją 174 mln zł. Spółka z NewConnect obecnie przygotowuje się do swojego największego tytułu, czyli Panzer Dragoon: Remake.

Kolejną spółką jest The Farm51, która jest warta 149 mln zł. W tym roku zostaną wydane dwa tytuły w pełnych wersjach – World War 3 oraz Chernobylite. W 2019 roku, zaraz za 11bit studios znajdowało się CI Games, jednak jego wycena spadła o ponad 30% w ciągu roku.

Zobacz także: Akcje Forever Entertainment na historycznych maksimach przed premierą Panzer Dragoon: Remake

Deweloperzy nieruchomości są już mniej warci od deweloperów produktów wirtualnych

Obecnie na giełdzie jest 40 spółek z finansowego sektora nieruchomości (deweloperzy nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych). W grupie znajduje się dwóch liderów o zasięgu europejskim z sektora nieruchomości komercyjnych.

Pierwszym z nich jest Immofinanz AG o kapitalizacji 11,41 mld zł.Jest to spółka z sektora nieruchomości komercyjnych zajmująca się obiektami handlowymi oraz biurowymi na 8 głównych rynkach europejskich m.in. w Austrii, Niemczech oraz Węgrzech. Podstawowa działalność firmy obejmuje zarządzanie nieruchomościami oraz część deweloperską.

Na drugim miejscu znalazła się spółka Global Trade Centre. Jest jedną z czołowych spółek sektora nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Prowadzi inwestycje w trzech głównych segmentach rynku nieruchomości - budynki biurowe, centra handlowo-rozrywkowe oraz budownictwo mieszkaniowe. Obecnie działa aktywnie m.in. w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, koncentrując działalność inwestycyjną w stolicach tych państw. Jej kapitalizacja wynosi obecnie 4,80 mld zł.
 

Największe spółki z branży nieruchomości

SpółkaRynekKapitalizacja
Immofinanz AGGPW11,410 mld zł
Global Trade CentreGPW4,806 mld zł
DOM DevelopmentGPW2,456 mld zł
ECHO InvestmentGPW2,051 mld zł
ORCO Property GroupGPW2,037 mld zł
ATALGPW1,618 mld zł


Rok temu wszystkie spółki gamingowe notowane na giełdzie były warte 18,7 mld zł, zaś te z branży nieruchomości 26,7 mld zł. Mimo wzrostu w obu sektorach, to właśnie sektor gier wzrósł na wartości zdecydowanie szybciej. Obecnie mamy ciekawą sytuację, w której wartość deweloperów produktów wirtualnych jest wyższa od deweloperów nieruchomości.

Zobacz także: Polacy kupują mieszkania na potęgę. Co o inwestowaniu w nieruchomości mówi Warren Buffett

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.