CD PROJEKT wyprzedził PKO BP. To najwyżej wyceniana polska spółka na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
02 kwi 2020, 16:31

CD PROJEKT wyprzedził PKO BP, to najwyżej wyceniana polska spółka na giełdzie

Zmiany na GPW wywołane przez koronawirusa odbiły się na rankingu najwyżej wycenianych spółek. Od dziś na GPW mamy nowego króla, spółkę CD PROJEKT.

Koronawirus spowodował spadki notowań niemal wszystkich spółek giełdowych. Jednak nie wszystkie walory straciły tyle samo. Z zawieruchy wyłaniają się nowi liderzy, którym, na krótką metę, może nawet sprzyjać obecna sytuacja. Mowa oczywiście o CD PROJEKT. Twórcy Wiedźmina i gry Cyberpunk 2077 z kapitalizacją 27,2 mld zł, stali się najwyżej wycenianą polską spółką i właśnie wyprzedzili dotychczasowy numer jeden PKO BP.

Zobacz także: CD PROJEKT warty więcej niż Orlen. Jeszcze tylko PZU oraz PKO BP i twórcy Cyberpunk 2077 będą najwyżej wycenianą polską spółką na GPW

Zmiana lidera i problemy największych spółek

Cztery najwyżej wyceniane spółki z WIG20 straciły od początku paniki średnio 30% na wartości. Jednym z liderów spadków jest PKO Bank Polski. Wycena banku stopniała aż o 40%. Drugi największy spadek zaliczył PKN Orlen, o 21%. Także cena akcji PZU zmniejszyła się znacząco. Od połowy lutego akcje potaniały o 24%.

Działania jakie rozpoczął polski rząd aby przeciwdziałać epidemii koronawirusa znacząco obciążą gospodarkę, co już odbiło się na wielu branżach, co w konsekwencji odbije się na branży bankowej. Są jednak spółki, które koronawirus tak mocno nie dotyka, a nawet którym w krótkim terminie może sprzyjać. Przykładem jest CD PROJEKT, którego akcje także od wybuchu epidemii spadły, ale nie w tak znacznym stopniu, jak innych spółek z WIG20.
 

Wykres kapitalizacji CD PROJEKT vs PKO BP

CDPROJEKT VS PKOBP 2


Akcje producenta gier gier straciły od połowy lutego 13% na wartości. Notowana cofnęły się do poziomów z grudnia 2019 r i szybko zaczęły odrabiać straty. Koniec końców wycena CD PROJEKT spadła naprawdę niewiele w porównaniu do pozostałych spółek. Bank PKO jest notowany na tym samym poziomie, co w 2016 r., a PZU – w 2017 r. Największe cofnięcie wartości akcji zanotował PKN Orlen, gdyż jego akcje są na tych samych poziomach, co w 2015 r. Cały WIG20 spadł do wartości widzianych ostatnio aż 11 lat temu.

Zobacz także: W 2020 roku CD PROJEKT tylko ze sprzedaży gry Cyberpunk 2077 będzie miał około 1 mld USD przychodu - mówi Martin Cakl, analityk Patria Finance

Nowy król indeksu WIG20

W całym tym zamieszaniu wartość CD PROJEKT relatywnie wystrzeliła w górę. Obecnie wycena spółki na GPW wynosi 27,2 mld zł. Spółce sprzyja sytuacja w sektorze, w którym działa, ale nie tylko. Oprócz ekspozycji na światowy rynek rozrywki, CD PROJEKT ma także produkty, które potencjalnie mogą zyskiwać na popularności w czasach rozwijającej się sytuacji wyjątkowej.

Sprzedaż starych gier oraz potencjał sprzedażowy bardzo już zaawansowanego produktu jakim jest Cyberpunk, może rosnąć w sytuacji światowego lock-down. Ponadto usługi i produkty świadczone przez CD PROJEKT nie podlegają żadnym nowym obostrzeniom narzuconym przez rząd. Ma też wystarczającą ilość gotówki, by przetrwać najgorszy czas.

Wszystkie te czynniki sprawiły, że CD PROJEKT, mimo spadku kursu o 13%, jest już najwyżej wycenianą spółką na GPW.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.