CD PROJEKT jest już warty więcej niż Orlen. Twórcy Cyberpunk 2077 coraz bliżej bycia najwyżej wycenianą polską spółką
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 lut 2020, 17:32

CD PROJEKT warty więcej niż Orlen. Jeszcze tylko PZU oraz PKO BP i twórcy Cyberpunk 2077 będą najwyżej wycenianą polską spółką na GPW

Wycena CD PROJEKT po raz pierwszy przekroczyła wartość PKN Orlen. Producent gier jest na dobrej drodze do bycia najwartościowszą polską spółką.

Wycena CD PROJEKT, czyli iloczyn istniejących akcji i ich kursu wyniosła 31,8 mld zł i jest wyższa niż wartość PKN Orlen, która wynosi 31,4 mld zł. Warszawski producent gier jest na dobrej drodze do zajęcia pierwszego miejsca najwyżej wycenianej polskiej spółki notowanej na polskiej giełdzie. Przed twórcami gry Cyberpunk 2077 jest już jedynie PZU wyceniane na 34,7 mld zł oraz PKO BP wyceniane na 43,9 mld zł.

Wyceny rynkowa CD PROJEKT vs Orlen

CD PROJEKT vs ORLEN

Zobacz także: Premiera "Cyberpunk 2077" przesunięta na wrzesień! CD PROJEKT daje sobie czas na doszlifowanie flagowego produktu

Akcje CD PROJEKT wzrosły o 18,5 procent w 2020 roku

Kurs akcji CD PROJEKT, w niecałe 2 miesiące, od początku 2020 roku wzrósł o 18,5%. W tym samym okresie wycena PKN Orlen spadła o 14,4%. To spowodowało, że wartość największego polskiego producenta gier jest wyższa niż największej polskiej spółki paliwowej. Spółce CD PROJEKT udało się to osiągnąć pomimo, że w połowie stycznia jej zarząd podjął decyzję o przesunięciu premiery gry Cyberpunk 2077, z kwietnia na wrzesień bieżącego roku.

Zobacz także: Gry i biotechnologia to dwa obszary, w których Polska nie ma sobie równych w regionie

W praktyce informacja oznacza znaczący wzrost budżetu na największą produkcję w historii spółki. Wzrost wyceny spółki oznacza, że inwestorzy liczą na to, że wraz z kosztami wzrośnie też potencjał komercyjny produkcji. Koszty nie stanowią większego problemu. Wysoka pozycja gotówkowa CD PROJEKT, w połączeniu z oczekiwanymi wysokimi przychodami w IV kwartale 2019 roku z tytułu sprzedaży gry Wiedźmin 3 na konsole Nintendo Switch oraz rosnącymi przychodami ze sprzedaży na pozostałe nośniki po premierze serialu Wiedźmin na Netflix sprawia, że pieniędzy CD PROJEKT nie zabraknie.

Tym bardziej, że do grona firm i podmiotów napędzających hajp na produkcję CD PROJEKT dołączyła firma NVIDIA, która zapowiedziała wypuszczenie limitowanej serii kart graficznych znaczonych logiem gry.
 

Kiedy CD PROJEKT będzie najwyżej wycenianą spółką na polskiej giełdzie?

Po przesunięciu premiery gry Cyberpunk 2077, CD PROJEKT zyskał sporo czasu na budowanie napięcia przed premierą. Tym samym oczekiwania względem spółki mogą dalej rosnąć tym bardziej, że w okresie letnim będziemy mieli najprawdopodobniej mocne uderzenia marketingowe. W trakcie targów E3 i Gamescom CD PROJEKT najprawdopodobniej pokaże grywalne wersje gry.

Na ten moment mało prawdopodobnym wydaje się, że przed premierą gry Cyberpunk 2077 CD PROJEKT zostanie najwyżej wycenianą polską spółką na GPW. W tej chwili PKO BP jest wyceniane na 43,9 mld zł. Przekroczenie tego poziomu oznaczałoby porównywalną wycenę CD PROJEKT do Take-Two interactive, które jest wyceniane obecnie na nieco ponad 12 mld USD. Na pewno jeszcze w tym roku wydaje się realny numer dwa pod względem wyceny.

Druga pod względem wyceny w tej chwili jest Grupa PZU warta na giełdzie około 34,7 mld zł.

Zobacz także: Spółki produkujące gry są wciąż niedoceniane przez inwestorów – uważa ekspert z USA

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.