Gry i biotechnologia! Polska nie ma sobie równych w regionie w tych dwóch obszarach
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
18 lut 2020, 09:02

Gry i biotechnologia to dwa obszary, w których Polska nie ma sobie równych w regionie

Polska to gry i biotechnologia, Estonia to głównie fintech, a domeną Czechów są programy antywirusowe - wynika z najnowszego raportu.

Zespół BIQdata wraz z ekspertami Grupy MCI przygotowali raport „Digital Matters: Trendy 2020+”. Dokonano w nim analizy firm technologicznych w Europie Środkowej z sześciu sektorów m.in. media, finanse oraz zdrowie. Z analizy ekspertów wynika, że polska wyróżnia się na tle krajów naszego regionu i jest zarazem widoczna na mapie świata, zwłaszcza w dwóch obszarach. Są to gry i biotechnologia, które od kilku lat rozpalają emocje inwestorów na giełdzie, przy czym w tym drugim jesteśmy właściwie jedynymi widocznymi przedstawicielami w regionie.

Zobacz także: Drugi tytuł AAA nad którym pracuje CD PROJEKT to multiplayer do Cyberpunk 2077

CD PROJEKT jednorożcem, a Techland i Ten Square Games lokalnymi czempionami

Jak wynika z raportu BIQdata oraz ekspertów Grupy MCI, Polska wyróżnia się zdecydowanie na tle regionu w segmencie produkcji gier. Według nich oprócz polskich spółek gamingowych w regionie jest zauważalny jedynie słoweński producent gier mobilnych Outfit7 – twórca globalnego hitu dla dzieci Talking Tom and Friends. Spółka w 2017 roku została przejęta przez chińskiego inwestora strategicznego za okrągły 1 mld USD.

Gaming

Polska ma w tym segmencie wielu reprezentantów. Począwszy od CD PROJEKT, przez producentów gier mobilnych Huuuge Games i Ten Square Games na Techlandzie kończąc. Jak dobrze wiemy to nie koniec. W raporcie eksperci, z jakiś powodów, zapomnieli wymienić dwie stosunkowo duże spółki gamingowe, chyba z największym obecnie potencjałem, notowane na GPW czyli PlayWay i 11 bit studios. Oprócz tego są takie firmy jak People Can Fly czy notowana na NewConnect cała lista spółek aspirujących, które pracują nad projektami mogącymi wynieść którąś na zupełnie nowy poziom.

Oczywiście wciąż niezaprzeczalnie największą spółką gamingową w Polsce pozostaje CD PROJEKT i to się raczej nie zmieni zapewne nigdy. Twórcy Wiedźmina w głównej mierze odpowiadają za wycenę sektora na giełdzie, którego wartość zbliża się do 40 mld zł. W tej chwili trudno wskazać co by mogło zatrzymać dalszy rozwój polskiego gamingu. Właściwie wydaje się, że dalszy wzrost branży mogłoby zatrzymać jakieś trzęsienie ziemi w całym sektorze, które jeszcze mocniej uderzyłoby w takie firmy jak EA, Activistion Blizzard czy Take Two – na co na razie nic nie wskazuje.

Zobacz także: PlayWay jest już warty ponad 2 mld zł. To druga po CD PROJEKT spółka gamingowa, która przekroczyła ten poziom

Polska czarnym koniem life science i biotechnologii

Co prawda w tym sektorze wciąż najlepsze dopiero przed nami, bo wciąż nie doczekaliśmy się w nim jeszcze unicorna, czyli spółek wycenianych na ponad 1 mld USD, ale Polska wydaje się być jeszcze mocniej reprezentatywna w regionie w sektorze LifeScience, czyli ochrony zdrowia. Jak wynika z danych zebranych przez ekspertów BIQdata wraz z ekspertami Grupy MCI praktycznie wszystkie wyróżniające się spółki z tej branży w regionie pochodzą z Polski.

Biotechnologia

Jak wynika z raportu „Digital Matters: Trendy 2020+” największą spółką z sektora, i tu uwaga zaskoczenie, jest Benefit Systems. Innymi czempionami jest Celon Pharma, Mabion, OncoArendi czy DocPlanner, który prowadzi ekspansję zagranicą serwisu Znany Lekarz. Tutaj również zastanawiające jest to, że w raporcie zabrakło najciekawszych reprezentantów tego sektora na GPW i NewConnect jak spółki Ryvu Therapeutics, Selvita, Scope Fluidics, Pure Biologics czy wciąż będące poza giełdą Polpharma Biologics oraz Captor Therapeutics. Moglibyśmy wymieniać jeszcze długo kolejne spółki z potencjałem, co jeszcze mocniej pokazuje jak silną reprezentację mamy spółek z tego sektora w Polsce.

Zobacz także: Selvita podzieliła się na Ryvu Therapeutics i Selvita. Oto jak będzie przebiegał proces dopuszczenia akcji nowej spółki do obrotu

Saas i e-commerce

Jak wynika z danych opublikowanych w raporcie Polska wyróżnia się w regionie jeszcze w dwóch sektorach. W segmencie e-commerce za sprawą Allegro, Frisco, Morele.net i nie wiedzieć czemu niewidocznego w raporcie eobuwie i IAI Shop oraz w segmencie SaaS za sprawą LiveChat, Booksy oraz Brand24. Do tego segmentu dorzucilibyśmy jeszcze Grupę R22, która za sprawą przejęcia dostawcy aplikacji dla hoteli Profitroom staje się firmą z coraz większą ilością przychodów z SaaS.

Zobacz także: R22 przejmuje dostawcę aplikacji dla hoteli Profitroom. To trzeci podmiot oferujący usługi w formule SaaS w portfelu grupy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.