PlayWay to drugi po CD PROJEKT polski producent gier, który jest warty ponad 2 mld zł
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
04 lut 2020, 10:41

PlayWay jest już warty ponad 2 mld zł. To druga po CD PROJEKT spółka gamingowa, która przekroczyła ten poziom

Akcje warszawskiego producenta i wydawcy gier spółki PlayWay rosną na dzisiejszej sesji o prawie 5%. To oznacza, że wartość spółki na giełdzie po raz pierwszy przekroczyła 2 mld zł. To druga po CD PROJEKT polska spółka gamingowa, która przełamała tę okrągłą wycenę i raczej nie ostatnia. 

Druga spółka gamingowa z ponad 2 mld zł wyceny

PlayWay to druga spółka gamingowa na GPW, której wycena przekroczyła barierę 2 mld zł. Warty dzisiaj prawie 29 mld zł CD PROJEKT ten poziom przekroczył w maju 2015 roku, tuż po premierze gry Wiedźmin 3. Wydaje się, że PlayWay tę okrągłą barierę również przekracza w nieprzypadkowym momencie. Spółka na ten rok ma zaplanowany szereg bardzo wyczekiwanych gier jak Bum Simulator, Tank Mechanic Simulator czy Junkyard Simulator, a katalog premier gier z poprzednich lat jest portowany na konsole PlayStation oraz XBOX i cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Zobacz także: Najbardziej wyczekiwane polskie gry na Steama w 2020 roku

Wycena rynkowa PlayWay

PlayWay (1)


Od debiutu na GPW do dzisiaj akcje PlayWay wzrosły już 536%. Oferta w trakcie IPO z 2016 roku obejmowała zarówno emisję jak i sprzedaż istniejących akcji. Od wejścia na GPW warszawski producent gier co roku wypłaca dywidendy, na co przeznacza praktycznie całość skonsolidowanego zysku. W tym roku spółka również wypłaci inwestorom dywidendę, która będzie rekordowa. 

Zobacz także: Krzysztof Kostowski z PlayWay tłumaczy jak robić gry, aby na nich zarabiać i w czym tkwi klucz do sukcesu spółki [WIDEO]

Mistrzowie produkcji z niskim budżetem

PlayWay, podobnie jak CD PROJEKT, to mistrzowie w gamingowym fachu. Z tą tylko różnicą, że CD PROJEKT to mistrzowie gier AAA o dużych budżetach, a PlayWay specjalizuje się w grach o niskich budżetach typu indie. Spółka szczególnie upodobała sobie segment gier casualowych typu symulator, które wprowadziła na salony. Dzisiaj wszyscy chcą tworzyć symulatory, ale to PlayWay i spółki z jego grupy w tej dziedzinie wiodą prym.

Przełomem dla kursu akcji PlayWay była publikacja wyników za III kwartał 2019 roku na początku grudnia 2019 roku. Przychody spółki w tym okresie wyniosły 36,9 mln zł wobec 20,2 mln zł rok wcześniej i były wyższey o 23,4% wyższe od oczekiwań analityków. Zyski spółki również pozytywnie zaskoczyły i przebiły oczekiwania inwestorów. Zysk operacyjny wyniósł 26 mln zł wobec oczekiwanych 17,1 mln zł. Rok wcześniej spółka osiągnęła na tym poziomie 11,8 mln zł. Z kolei zysk netto wyniósł w III kw. br. 28,2 mln zł wobec 11,8 mln zł konsensusu oraz 8,6 mln zł rok wcześniej. Gotówka na kontach grupy pod koniec września wynosiła 88,7 mln zł i dzisiaj jest z pewnością wyższa.

Zobacz także: Car Mechanic Simulator wciąż napędza wyniki PlayWay. Spółka zapowiada, że wszystkie ważne tytuły wprowadzi na konsole

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.