Platforma Steam bije rekordy popularności. W marcu największy wzrost ruchu odnotowała z USA
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 kwi 2020, 12:05

Platforma Steam bije rekordy popularności. W marcu największy wzrost ruchu odnotowała z USA

24,5 mln graczy – tyle użytkowników było zalogowanych jednocześnie kilka dni temu na Steamie. Kolejny miesiąc pokazuje, że platforma Steam bije rekordy popularności, a sprzyja temu epidemia koronawirusa.

W marcu epidemia COVID-19 rozprzestrzeniła się w zaskakującym tempie praktycznie na cały świat. Kolejne państwa ogłaszały lock down, a ludzie do dzisiaj pozostają w domach. To sprzyja rosnącej popularności platformy. Odwrotnie jest jednak w Chinach, co pokazują najnowsze dane SimilarWeb na temat statystyk ruchu na platformie Steam.

Jeszcze w lutym to gracze z Chin generowali największy ruch na Steamie. Jednak już w marcu, kiedy pandemia koronawirusa była coraz słabsza w Azji, to również na platformie gamingowej nastąpił spadek liczby graczy.

Z najnowszych danych wynika, że to znów gracze z USA powracają na 1. miejsce pod względem liczby użytkowników na Steamie. W ciągu miesiąca wzrost był ogromny – ponad 50%.
 

Steam statystyki ruchu wg SimilarWeb - dane za marzec 2020 roku

Steam marzec 2020

Źródło: SimilarWeb

Zobacz także: Koronawirus sprawił, że Steam bije rekordy popularności, a większość użytkowników pochodzi z Chin

Koronawirus sprzyja gamingowi

Platforma Steam od kilku tygodni bije rekordy popularności. Obecnie największa liczby graczy zalogowanych jednocześnie przekracza już 24,5 mln użytkowników. Najpopularniejszą produkcją jest niezmiennie Counter-Strike Global Offensive.

Najnowsze dane Steama z SimilarWeb pokazują, że ruch użytkowników faktycznie jest rekordowy. Zarówno USA jak i Niemcy odnotowały ponad 50% wzrost na platformie. Natomiast Chiny, które jeszcze w lutym były na 1. miejscu w zestawieniu liczby użytkowników, w marcu nastąpił blisko 25% spadek. Wynika to głównie z łagodniejszego przebiegu epidemii w Chinach.
 

Ogólna liczba użytkowników Steama w marcu 2020 roku

użytkownicy Steam

Źródło: SimilarWeb

Producenci gier nie próżnują. Wykorzystują ten okres do przyciągania graczy. Wiele produkcji można zakupić w obniżonych cenach. Przykładowo najpopularniejsza, polska trylogia gier o Wiedźminie jest w promocyjnej cenie 153 zł.
 

Wiedźmin promocja

Pomimo rekordowego ruchu na platformie Steam, w ostatnich dniach zdecydowano o ograniczeniu obciążeń łączy internetowych. Podobne działania wprowadził już wcześniej Netflix oraz YouTube. Jest to wynik przeciążenia serwisów usługowych w ostatnim czasie.

Zobacz także: Kurs dolara i światowa kwarantanna wywołana przez koronawirusa napędza sprzedaż polskim producentom gier

Polski gaming również korzysta z przymusowej kwarantanny

Polskie spółki gamingowe również odnotowują wzrost sprzedaży swoich produkcji. Jeszcze na początku marca, PlayWay komunikował o widocznym wzroście sprzedaży tytułów spółki w Chinach. Przykładowo przychody z produkcji Thief Simulator stanowiły aż 67% w Chinach.

Granie w gry to świetne rozwiązanie podczas przymusowego siedzenia w domu. Osoby, które czekają na nowe produkcje mamy dobrą informację - już w nadchodzących dniach szykują się dwie polskie premiery gamingowe. Pierwsza z nich to Drug Dealer Simulator, który będzie dostępny na platformie Steam już 16 kwietnia.

Symulator dilera narkotykowego od Movie Games cieszy się dużą popularnością, jeszcze przed premierą. Warszawskie studio poinformowało, że wishlista produkcji przekracza już 80 tys. zapisów.

Druga premiera to 112 Operator od Games Operators. Jest to kontynuacja gry 911 Operator, która odniosła ogromny sukces. Premiera odbędzie się 23 kwietnia na platformie Steam. Gracz będzie mógł wcielić się w rolę operatora ratunkowego i zobaczyć z jakimi trudnościami zmagają się pracownicy centrali.

Zobacz także: Movie Games szykuje się do premiery Drug Dealer Simulator. Na gry dewelopera czeka już 325 tys. użytkowników platformy Steam

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.