Gry planszowe to hit Kickstartera. 11 bit studios planuje już Frostpunka
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
18 cze 2020, 06:25

Gry planszowe to absolutny hit Kickstartera. Zaistniało już w tym obszarze 11 bit studios, Gaming Factory oraz Ovid Works

Na polskim rynku gamingowym mamy spółki, które swoje gry wideo tworzą w wersji planszowej lub na odwrót czyli planszówki mają swój odpowiednik na PC.

Gry planszowe to kolejna forma rozrywki, która cieszy się coraz większą popularnością. W szczególności duże zainteresowanie wywołują kampanie na Kickstarterze, w ramach których zbierane są pieniądze na produkcje planszówek. Ostatnio pisaliśmy o sukcesie wrocławskiej spółki Awaken Realms, która pozyskała już ponad 6,1 mln zł na grę Nemesis Lockdown.

Awaken Realms jest specjalistą na rynku gier planszowych. Na swoim koncie ma wydanie popularnego tytułu od 11 bit studios, czyli This War of Mine. Teraz warszawskie studio zapowiedziało produkcję Frostpunka w wersji planszowej, a kampania na Kickstarterze rozpocznie się już jesienią. Okazuje się, że to nie jedyne polskie spółki gamingowe, które angażują się w rynek planszówek.

„Globalna wartość rynku gier planszowych wg Statista w 2019 wynosiła 8,5 mld USD, a w roku bieżącym ma to być ponad 9,2 mld USD. Dynamika wzrostu prognozowana na lata do 2023 roku wynosi po około 10% rocznie. To jest ogromny rynek, stale się rozwijający. Jest to po prostu bardzo popularna rozrywka rodzinna oraz towarzyska” - komentuje Paweł Miechowski, Partnership Manager w 11 bit studios.

Planszówki na Kickstarterze

Rynek gier planszowych staje się coraz większy. Są one idealną formą rozrywki dla kilku osób. Produkcję takiej wersji często poprzedza kampania organizowana na Kickstarterze. Polskie spółki już nie raz skorzystały z tej możliwości finansowania, a zbiórki często kończyły się spektakularnym sukcesem.

Najlepszym przykładem jest zbiórka wrocławskiego studia Awaken Realms, która kończy się za kilka godzin. Kampania zakładała pozyskanie około 50 tys. USD na produkcję gry Nemesis Lockdown. Na chwilę przed jej zakończeniem, zbiórkę wsparło ponad 39 tys. inwestorów, a na koncie spółki jest już 6,1 mln zł. Skąd bierze się sukces planszówek na Kickstarterze?

„Twórcy planszówek dowieźli jakość wielokrotnie i zbudowali zaufanie i potencjał na Kickstarterze. Warto też pamiętać, że gry planszowe oferują o wiele więcej fizycznie, niż gry cyfrowe - figurki, kolorowe plansze, karty, wymyślne kostki i gadżety” - podkreśla Paweł Miechowski z 11 bit studios. „To wszystko powoduje, że końcowa nagroda dla kickstarterowego gracza ma wymierną namacalną wartość. Na Kickstarterze nie brakuje również doświadczonych twórców gier planszowych, którzy traktują tę platformę nie tylko jako źródło początkowego przychodu na stworzenie projektu, ale też jako miejsce rozkręcenia kampanii marketingowej” - dodaje.

Podobnego zdania jest Jacek Dębowski, prezes Ovid Works. Spółka przeniesie grę planszową Nemesis na platformy PC. W jego ocenie wersje planszowe dają o wiele więcej graczom, niż produkcje wideo.

„Planszówki mają coś, czego nie ma gra wideo: namacalną wartość - chodzi tu o figurki, planszę, pudełko, zapach. To coś, jak porównanie książki papierowej z e-bookiem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gry planszowe jako kategoria produktów na platformie Kickstarter, mają bardzo dobrą historię spełniania obietnic kampanii i oczekiwań backerów” - mówi Jacek Dębowski, prezes zarządu Ovid Works.

Zobacz także: Polska gra planszowa zebrała już ponad 4,9 mln USD na Kickstarterze

Najpierw This War of Mine, teraz czas na Frostpunka

11 bit studios jest znany z takich hitów, jak This War of Mine oraz Frostpunk. Pierwsza gra doczekała się już wersji planszowej, a jej wydanie zostało poprzedzone kampanią na Kickstarterze. Zbiórkę wsparło wtedy ponad 9,6 tys. inwestorów. Producentem planszówki było wrocławskie studio Awaken Realms.

Podczas zeszłotygodniowego eventu Guerrilla Collective, warszawska spółka poinformowało o wydaniu Frostpunka również w wersji planszowej. W tym przypadku, 11 bit studios również zapowiedziało rozpoczęcie kampanii na Kickstarterze już jesienią. Do współpracy zaproszono zespół Glass Cannon Unplugged. Jak podkreśla Paweł Miechowski z 11 bit studios, wydanie gry w wersji planszowej pozwoli na powiększenie uniwersum Frostpunka, który jest znany na całym świecie.

„Jest to naturalny krok w powiększaniu uniwersum gry, w docieraniu do coraz szerszych grup graczy na całym świecie, bowiem świat graczy tych cyfrowych i tych planszowych nieustannie się przenika i poszerza. Jest to również kolejny krok w budowaniu znanej marki, popularnej globalnie i wśród szerokich mas graczy” - mówi Paweł Miechowski. „Współpraca z Glass Cannon Unplugged to także dla nas gwarancja, że wersja planszowa Frostpunka będzie jakościowo tak dobra, jak cyfrowy oryginał. Zespół Glass Cannon to po prostu ekipa oparta o doświadczonych ludzi z sukcesami na koncie” - dodaje.
 

Nemesis w wersji PC od Ovid Works

Fani gier planszowych powinni kojarzyć tytuł Nemesis. Również wracamy do studia Awaken Realms, który jest odpowiedzialny za sukces tej planszówki. Jednak nie byłby możliwy, gdyby nie zbiórka na Kickstarterze. Kilka lat temu wsparło ją 30,5 tys. osób, a polska spółka pozyskała wtedy ponad 3 mln GBP.

Tym razem to gra planszowa doczeka się wersji na PC. Produkcja od Awaken Realms oraz Ovid Works została zaprezentowana w zeszłym tygodniu. Nemesis Distress, bo tak nazywa się gra na podstawie wersji planszowej, będzie horrorem z multiplayerową rozgrywką.

Tytułowy Nemesis to statek kosmiczny, na którym znajduje się gracz. Jego zadaniem będzie przejście 40-minutowych scenariuszy. Jak na razie nie znamy daty premiery gry.

„Sposób, który my stosujemy w Namesis: Distress to zupełnie coś innego, niż port. Patrzymy na planszówkę, jako uniwersum. Bo jak możemy przyrównać FPS survival shoter'a do turowej rozgrywce na planszy? Oczywiście staramy się zdefiniować ducha gry planszowej m.in. poprzez poczucie zagrożenia, bezradności wobec intruderów, czy też możliwość zdrady przez współzałoganta. Następnie, traktując te założenia jako wytyczne, projektujemy zasady rozgrywki specyficznie pod rozgrywkę na komputerze. W ten sposób możemy najlepiej wykorzystać możliwości, które daje nam medium cyfrowe” - komentuje prezes Ovid Works.
 

Gry planszowe od Gaming Factory

Gaming Factory, przyszły debiutant na GPW, w swoim portfolio ma spółkę zależną zajmującą się produkcją gier planszowych. Silver Lynx Games portuje gry wideo w wersji planszowej. Na swoim koncie ma już dwie udane zbiórki na Kickstarterze. W ramach kampanii spółka pozyskała finansowanie na produkcje tytułów Hard West Board Game oraz Down to Hell.
 

Down to Hell


Jak podkreśla prezes Gaming Factory Mateusz Adamkiewicz, gry planszowe stanowią dopełnienie działalności spółki. Jednak w przyszłości planuje również wydanie kilku produkcji Gaming Factory w tej wersji. O współpracy z Sylver Lynx Games rozmawialiśmy niedawno z prezesem.

„Jest to ciekawa sprawa, ponieważ ten zespół zgłosił się do nas sam. Na ich koncie była już jedna gra - Hard West: The Board Game, jednak niedokończona. Pomogliśmy spółce zrealizować kampanię crowdfundingową na Kickstarterze, która zakończyła się sukcesem. Ostatnio odbyła się również zbiórka dla gry Down to Hell od Red Dev Studio, która także się powiodła” - mówił w wywiadzie dla Strefy Inwestorów prezes Gaming Factory, Mateusz Adamkiewicz.

Zobacz także: Realistyczny wariant zakłada debiut Gaming Factory na giełdzie na przełomie czerwca i lipca br. - Mateusz Adamkiewicz, prezes zarządu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.