Crowdfunding na polskie gry planszowe na platformie Kickstarter wciąż popularny
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
14 sie 2020, 06:50

Polskie gry planszowe są chętnie finansowane na Kickstarterze, gorzej jest z grami wideo

Na Kickstarterze trwa aktualnie kilka zbiórek polskich firm. Największą popularnością wciąż cieszą się gry planszowe.

Kickstarter jest największą platformą crowdfundingu produktowego. Jeszcze pod koniec lipca pojawiła się informacja, że już niebawem platforma ta będzie dostępna w Polsce. Aktualnie trwa na niej kilka zbiórek uruchomionych przez polskie spółki. Znany inwestorom giełdowym Klabater uruchomił zbiórkę na grę This is the Zodiac Speaking.

Gry wideo jednak nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem wspierających, jak gry planszowe. Obok zbiórki na This is the Zodiac Speaking trwają 3 kampanie na planszówki. Dwie z nich – Hexy Studio oraz Wargamer Games Studio - znacznie przewyższyły zakładany cel.
 

polskie zbiórki

Zobacz także: Kickstarter wchodzi do Polski. To największa platforma crowdfundingu produktowego

Gry planszowe są hitem Kickstartera

W czerwcu ogromną popularnością na Kickstarterze cieszyła się zbiórka wrocławskiej firmy Awaken Realms na grę planszową Nemesis Lockdown. Finalnie polską spółkę wsparło blisko 42 tys. inwestorów. Aktualnie trwające kampanie na platformie potwierdzają tezę, że planszówki są hitem Kickstartera.

Zacznijmy od firmy Hexy Studio, która prowadzi zbiórkę na Kickstarterze. Celem kampanii było pozyskanie 3,5 tys. USD, które udało się zdobyć w ciągu zaledwie 6 godzin. Teraz na koncie polskiej firmy jest już ponad 15 tys. USD, a do końca zbiórki pozostało jeszcze kilka dni. Dzięki temu uda się zrealizować miniaturowe modele 3D do gry Battledrill osadzonej w uniwersum Star Scrappers. Gra jest osadzona w zachodniej przestrzeni kosmicznej, w której obce gatunki badają Galaktykę w poszukiwaniu bogactwa.

Hexy Studio tworzy miniaturowe figurki, które gracz będzie mógł sobie wydrukować w 3D, bez potrzeby zakupu fizycznej wersji instrukcji itp. Modele zostały zoptymalizowane pod najpopularniejsze domowe drukarki 3D, które będzie można ściągnąć bezpośrednio w plikach STL lub PDF.
 

Hexy Studio

Zobacz także: Polska gra planszowa zebrała już ponad 4,9 mln USD na Kickstarterze

Druga zbiórka - cieszącą się podobnie dużym zainteresowaniem – jest prowadzona przez firmę Wargamer Games Studio. W zaledwie 4 godziny od rozpoczęcia kampanii pozyskano 10 tys. USD, czyli 100% zakładanego celu. Zbiórka kończy się już za 3 dni, a na koncie polskiej spółki jest ponad 30 tys. USD. Wargamer Games Studio oferuje aż 10 miniaturowych modeli kobiet-wojowniczek.

Dzięki tak ogromnemu zainteresowaniu kampanią, polska firma realizuje stretch goal'e w ramach których udostępnia kolejne modele kobiet. Miniatury są dostępne w dwóch skalach:

  • 54mm - dedykowane dla malarzy czy kolekcjonerów (dostępne w wysokiej jakości żywicy),

  • 28mm - dedykowane war-gamer'om (dostępne w kolorze białym).
     

Wargamer Games Studio

Planszówki czy gry wideo?

Obok kampanii na gry planszowe, trwa również zbiórka Klabatera na grę This is the Zodiac Speaking. Jest to produkcja studia Punch Punk Games, której premiera ma się odbyć 24 września 2020 roku. Pomimo że gra jest tworzona na podstawie historii jednego z najbardziej znanych morderców, czyli Zodiaka, to jasno trzeba stwierdzić, że nie cieszy się popularnością na Kickstarterze. Autorzy gry planują pozyskać 13 tys. USD na ostatnie szlify gry przed premierą. Do tej pory kampanię wsparło 151 inwestorów kwotą 3,8 tys. USD.

Mimo że Polska gamingiem stoi, to gry wideo wcale nie są tak chętnie wspierane na Kickstarterze. O fenomenie kampanii crowdfundingowych planszówek opowiedział nam niedawno Paweł Miechowski, partnership manager w 11 bit studios.

„Twórcy planszówek dowieźli jakość wielokrotnie i zbudowali zaufanie i potencjał na Kickstarterze. Warto też pamiętać, że gry planszowe oferują o wiele więcej fizycznie, niż gry cyfrowe - figurki, kolorowe plansze, karty, wymyślne kostki i gadżety” - podkreśla Paweł Miechowski z 11 bit studios. „To wszystko powoduje, że końcowa nagroda dla kickstarterowego gracza ma wymierną namacalną wartość. Na Kickstarterze nie brakuje również doświadczonych twórców gier planszowych, którzy traktują tę platformę nie tylko jako źródło początkowego przychodu na stworzenie projektu, ale też jako miejsce rozkręcenia kampanii marketingowej” – dodaje.

Źródło grafik: Kickstarter

Zobacz także: Gry planszowe to absolutny hit Kickstartera. Zaistniało już w tym obszarze 11 bit studios, Gaming Factory oraz Ovid Works

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.