Premiera PlayStation 5 w tym samym dniu co Cyberpunk 2077 wiemy jaka cena będzie nowej kosnoli
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
17 wrz 2020, 17:04

Premiera konsol PlayStation 5 po premierze Konsol Xbox, ale w dniu premiery Cyberpunk 2077

Sony w oficjalnym komunikacie poinformowało jaka będzie data premiery i cena konsoli PlayStation 5 i PlayStation 5 Digital. Konsole nowej generacji będą dostępne w sklepach od 19 listopada. Nowa konsola Sony trafi do sprzedaży w tym samym dniu co gra Cyberpunk 2077.

Cena PlayStation 5 i PlayStation 5 Digital

Sony poinformowało, że konsola trafi do sklepów w USA, Japonii, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej 12 listopada. Natomiast do sklepów w innych krajach trafi tydzień później czyli 19 listopada, ale zamówienia przedpremierowe na konsolę rusza w wybranych sklepach już 17 listopada. PlayStation 5 ma kosztować 2299 zł, a PlayStation 5 Digital 1849 zł.

playstation

Do sklepów trafią dwa urządzenia PlayStation. Konsola PlayStation 5 napęd na płyty Blu-ray, oraz PlayStation 5 Digital bez napędu. PlayStation 5 Digital będzie miało możliwość uruchamiania gier kupowanych tylko w cyfrowej dystrybucji, z internetowego sklepu PlayStation Store.

Zobacz także: Premiera konsol Xbox nowej generacji odbędzie się tuż przed premierą Cyberpunka 2077 – wyciekła data i cena nextgenów Microsoftu

Nowa konsola to także nowy kontroler od Sony

W piątce nie będzie już gamepadów z serii DualShock. W sklepach wraz PS5 dostępny będzie pad nowej generacji z serii DualSense. Nowy pad to nie tylko nowy wygląd, ale również nowe funkcji i design. Nowa funkcja haptycznego sprzężenia zwrotnego, która pozwoli na przeniesienie zabawy z grami wideo na zupełnie na nowy poziom, dzięki bardziej realnemu odczuciu dotyku. Ponadto nowe adaptacyjne i bardziej czułe triggery L2/R2, jak również przycisk Create do dzielenia się materiałami gier oraz większą baterię.

Sony PlayStation 5 Tempest Engine

Inżynierowie Sony zadbali również o stworzenie wysokiej jakości przestrzennego, trójwymiarowego dźwięku dla każdego gracza. Zaprojektowali głośnik silnik audio Tempest Engine, który ma zapewnić niespotykany realizm i przestrzenność dźwięków w grach na PlayStation 5. Tempest Engine 3D AudioTech najlepiej współpracuje ze słuchawkami. Jednakże firma zapewniła, że czasem będzie rozszerzać jego możliwości na kolejne urządzenia audio.

Dysk SSD PlayStation 5

Dysk SSD PlayStation 5 to przełom na rynku konsolowych gier wideo. W nowej konsoli został wprowadzony bardzo szybki dysk SSD w interfejsie NvMe. To prawdziwa rewolucja na rynku konsol, która otworzy przed producentami nowe sposoby tworzenia gier wideo. Dostęp do danych na PlayStation 5 będzie sto razy szybszy i wyeliminuje ekrany wczytywania danych. Ponadto, jeśli będziemy mieć mało miejsca na dane, to będzie można podłączyć do konsoli dodatkowy dysk SDD, który będzie umieszczony w specjalnej i łatwo dostępnej szufladce.

Będzie można podłączyć każdy dysk SSD spełniający wymiary i szybkość, jak dysk SSD w PS5, czyli 5,5 GB/s.

reality of an ssd

Źródło: PlayStation

Zobacz także: Unholy, łączy w sobie grę stealth, survival horror i elementy gry akcji - Tomasz i Piotr Strzałkowski z Duality Games 

Nowa konsola, nowe produkcje Gier

W momencie sklepowej premiery konsoli, Sony udostępni graczom na PS5 sto najpopularniejszych tytułów z PlayStation 4. Pozostałych kilka tysięcy tytułów z PS4, będzie stopniowo trafiać do usługi wstecznej kompatybilności, więc na niektóre produkcje trzeba będzie trochę poczekać. Ponadto Sony w PlayStation 5 będzie stawiać nacisk na gry na wyłączność, to znaczy, że produkcje będą dostępne tylko na tej konsoli.

Pierwsze gry, które wyprodukowało Sony i będą one dostępne w dniu premiery PS5 to: Demon’s Souls, Destruction All Stars, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales,  Marvel’s Spider-Man: Mile Morales, Ultimate Edition Sackboy A Big Adventure, Ratchet&Clank, a Horizon: Forbidden West i Gran Turismo 7 będą mieć premierę dopiero w 2021 roku.

Marvel’s Spider-Man Miles Morales,

Usługa wstecznej kompatybilności

Opcja ta pozwoli na uruchomienie gier z PlayStation 4, jednakże w dniu premiery nie będzie działać na PlayStation 5 w stu procentach. W ramach tej funkcji na początku Sony udostępni sto najpopularniejszych tytułów obecnie dostępnych na PS4. Na kolejne kilka tysięcy tytułów będzie trochę poczekać. Będą one stopniowo trafiać do usługi wstecznej kompatybilności, więc na PS5 trafią później.

Zobacz także: PlayStation 5 oraz Xbox Series X coraz bliżej premiery. Znamy polskie tytuły, które pojawią się na konsole nowej generacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.