Premiera gry Cyberpunk 2077 od CD PROJEKT za 3 dni - co warto wiedzieć?
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 gru 2020, 07:01

Premiera gry Cyberpunk 2077 za 3 dni. Co warto wiedzieć o najbardziej wyczekiwanej produkcji tego roku?

Na ten tydzień czekali gracze z całego świata. Już w czwartek, 10 grudnia odbędzie się premiera Cyberpunka 2077. Najbardziej oczekiwanej gry na świecie w tym roku.

Czy ktoś jeszcze pamięta pierwsze informacje dotyczące Cyberpunka? W maju 2012 roku CD PROJEKT poinformował o produkcji nowego tytułu z projektantem gier RPG, Mikiem Pondsmithem. Warszawska spółka zdecydowała się na stworzenie produkcji opartej cyberpunkowy świat, która jest daleka od wiedźmińskiego świata fantasy.

Po ponad 8 latach nadszedł długo wyczekiwany moment, aby gracze mogli ocenić jak CD PROJEKT poradził sobie w produkcji cyberpunkowego świata. Widząc jak ogromna społeczność została zbudowana wokół Cyberpunka, można śmiało stwierdzić, że gra już odniosła sukces.

Na kilka dni przed premierą zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące samej gry Cyberpunk 2077. W tym miejscu warto również przypomnieć sobie pierwsze materiały z gry, które opublikowano na początku 2013 roku.
 

Oczekiwania względem gry Cyberpunk

Pomimo kilkukrotnego przekładania premiery, oczekiwania zarówno graczy jak i inwestorów względem Cyberpunka są ogromne. Od wielu miesięcy gra znajduje się na 1. miejscu Top Wishlists Steam. Również od kilku tygodni Cyberpunk okupuje podium zestawienia Global Top Sellers platformy, pomimo okresu przedpsrzedaży.

Skoro już o przedsprzedaży mowa, sam CD PROJEKT spodziewa się, że większość kopii gry w tym roku zostanie zakupiona w formie cyfrowej. „Patrząc na przedsprzedaż, dystrybucja cyfrowa idzie bardzo dobrze, jesteśmy skłonni oczekiwać, że podział pomiędzy cyfrową i fizyczną dystrybucją będzie na korzyść tej pierwszej. Jak bardzo? Na pewno będzie to więcej niż w przypadku Wiedźmina 3 i więcej niż 50%. Jak widzieliśmy po W3, im dłużej gra jest na rynku, tym więcej sprzedaży jest realizowanych cyfrowo” - powiedział Piotr Nielubowicz, wiceprezes ds. finansowych spółki.

Przełożenie daty premiery na grudzień, według Neila Camplinga z Mirabaud Securities, przesunie sprzedaż tytułu na przyszły rok. Jak powiedział dla PAP Biznes, w IV kwartale spodziewano się sprzedaży na poziomie 26 mln. Teraz zredukowano prognozy do 17 mln egzemplarzy. Firma nadal oczekuje, że do końca 2021 roku CD PROJEKT sprzeda około 50 mln sztuk gry Cyberpunk 2077.

Z danych zebranych przez PAP Biznes wynika, że większość analityków spodziewa się sprzedaży na poziomie 30 mln w rok od premiery. Analitycy obniżyli szacunki sprzedaży na IV kwartał 2020 roku, ze względu na opóźnienie premiery.
 

Night City

Pierwsze recenzje gry

19 listopada zniesiono embargo na pierwsze recenzje dotyczące Cyberpunka. Gra trafiła do wybranych przedstawicieli mediów branżowych, którzy mieli okazję zagrać około 15 godzin w najnowszą grę CD PROJEKT. Jak ocenili cyberpunkową produkcję? Dziennikarze podkreślili, że gra zawiera jeszcze błędy. Pomimo tego powinna spełnić oczekiwania graczy.

Tom Marks, zastępca szefa działu recenzji w IGN stwierdził: „Jak w przypadku każdej tak ambitnej i obszernej gry, niektóre części świecą jaśniej niż inne (a częste błędy w tej wciąż dopracowywanej wersji sprawiły, że cieszę się, że premiera nie miała miejsca dziś) - ale kiedy Cyberpunk 2077 zaczął się na poważnie, coś zaskoczyło i teraz po prostu chcę więcej”.

Problemy z datą premiery produkcji CD PROJEKT

Kilkukrotnie zmieniona data premiery Cyberpunka chyba nie powinna nikogo dziwić. Debiut trzeciej części Wiedźmina również był trzykrotnie przekładany. Informacje na temat pierwszej dacie premiery Cyberpunka pojawiły się podczas zeszłorocznych targów E3. Wtedy gracze wyczekiwali na grę na 16 kwietnia 2020 roku. W styczniu br. CD PROJEKT przesunął datę o kilka miesięcy – na wrzesień.

Jak wiadomo plany wrześniowe nie zostały podtrzymane, a premierę ponownie przełożono. Tym razem przez długi czas gracze liczyli na gotowy produkt 19 listopada. Jednak pandemia COVID-19 wymusiła przejście na tryb pracy zdalnej, przez co CD PROJEKT nie zdążył w listopadzie przygotować produkcji na wszystkie dostępne urządzenia.
 


Czwartek 10 grudnia można już traktować jako termin nieodwoływalny. Jest to idealny okres, bo przedświąteczny, na wysoką sprzedaż. W końcu który gracz nie chciałby dostać pod choinkę Cyberpunka? Ponadto, od kilku tygodni trwa intensywna kampania marketingowa gry. Co ciekawe, gra będzie dostępna w sprzedaży NAWET w Lidlu! Przypomnijmy, że cena na PC wynosi 199 zł, natomiast na konsole Xbox i PlayStation 269 zł.

Dla zniecierpliwionych – Cyberpunk będzie dostępny w Polsce w wersji na PC o 1 w nocy, natomiast na konsole już o północy.

Przy kwestii daty premiery niewiadomą pozostaje oddzielna wersja na konsole nowej generacji. Jak na razie gracze będą mogli korzystać ze wstecznej kompatybilności. Jednak CD PROJEKT zapewnił, że już w przyszłym roku powinna być dostępna wersja na nowe urządzenia. Jeszcze jedną niewiadomą jest multiplayer Cyberpunka, który będzie samodzielnym tytułem. Na ten moment premiera może się odbyć dopiero w 2022 roku.

Zobacz także: Drugi tytuł AAA nad którym pracuje CD PROJEKT to multiplayer do Cyberpunk 2077

CD PROJEKT przeniesie graczy do Night City

Już jak sama nazwa gry wskazuje, gracz przeniesie się do roku 2077, gdzie będzie żyć w mieście zwanym Night City. Wykreowanym światem rządzą megakorporacje, a miasto jest przepełnione ulicznymi buntowniczymi gangami. Gracz wcieli się w rolę V i sam zdecyduje czy będzie kobietą czy mężczyzną. CD PROJEKT w kreatorze postaci daje również możliwość połączenia obu płci.

W Night City gracz będzie mógł wybrać ścieżkę swojej kariery. Do wyboru będzie miał 3 opcje – Nomad, Street Kid i Corpo. W przypadku zostania Nomadem, który jest wyrzutkiem, gracz rozpocznie swoją przygodę na przedmieściach. Street Kid natomiast został wychowany w Night City, dlatego będzie znać to miasto od podszewki. Wybór Corpo, który jest członkiem korporacji Arasaka oznacza poznanie świata korporacyjnego i umiejętność poruszania się w nim.
 

Nomad Street Kid Corpo


CD PROJEKT na polskim rynku gier jest jednym z trzech producentów gier AAA. Cyberpunk 2077 to gra RPG przedstawiona z perspektywy pierwszoosobowej. Gracz będzie mógł do woli eksplorować stworzony świat. Jeden z pracowników warszawskiej spółki, Łukasz Babiel, pochwalił się na swoim Twitterze, że gra już w Cyberpunka… 175 godzin. I co najlepsze, jeszcze nie zakończył swojej rozgrywki.

Podobną liczbą godzin rozgrywki mogą pochwalić się największe, światowe produkcje tj. Red Dead Redemption II, Assasin’s Creed Odyssey czy sam Wiedźmin III: Dziki Gon. Dlatego jeden dzień wolny na zapoznanie się z Cyberpunkiem w dniu premiery na pewno nie wystarczy!
 

Pamiętne targi E3 w 2019 roku

Pozostając przy temacie samego Night City, na pewno wielu fanów cyberpunkowego świata pamięta zeszłoroczne targi E3 w Los Angeles. Jest to największy coroczny event gamingowy. Trzeba przyznać, że w 2019 roku podczas czerwcowych pokazów CD PROJEKT zrobił wielkie show. Oczywiście, wiele osób spodziewało się zobaczyć trailer gry, a nawet poznać datę premiery. Ale kto spodziewał się Keanu Reeves na scenie podczas prezentacji polskiej gry?

Znany aktor zaprezentował wtedy pierwszą datę premiery Cyberpunka. Co więcej, został również jedną z dwóch postaci w grze. Keanu Reeves będzie grał Johnego Silverhanda, który zginął na długo przed rozpoczęciem rozgrywki Cyberpunka. Mimo to, V znajdzie czip, na którym zapisano losy Silverhanda. W polskiej wersji językowej w jego rolę wcieli się nie kto inny, jak Michał Żebrowski. Polski aktor jest oczywiście blisko związany z CD PROJEKT za sprawą Wiedźmina.

Napisaliśmy, że Keanu Reeves zagra dwie postaci. Jak ostatnio zdradziła warszawska spółka, aktor zagra w Cyberpunku również… siebie. Jednak wróćmy jeszcze do pamiętnych targów E3. Oprócz daty premiery, CD PROJEKT zaprezentował również trailer gry i rozpoczął przedsprzedaż produktu. Zaledwie po kilku dniach Marcin Iwiński, wiceprezes zarządu stwierdził, że liczba sprzedawanych preorderów jest większa niż w przypadku Wiedźmina 3 w analogicznym etapie promocji.
 

Johny Silverhand

Zobacz także: Keanu Reeves w Cyberpunk 2077! CD PROJEKT rozpoczyna przedsprzedaż gry, ujawnia datę premiery oraz nowy trailer

Night City Wire

Night City Wire to specjalny, kilkuodcinkowy event od CD PROJEKT. Na kilka miesięcy przed premierą Cyberpunka spółka zdecydowała się publikować materiały dotyczące samej gry. Pierwszy z nich został zaprezentowany w czerwcu. Wtedy też przedstawiony nowy trailer oraz gameplay Cyberpunka. Również poinformowano o tworzeniu serialu anime „CYBERPUNK: EDGERUNNERS”, który trafi na platformę Netflix w 2022 roku. CD PROJEKT będzie współpracował przy serialu ze studiem animacji Trigger.

Przy okazji kolejnych odcinków gracze mieli okazję poznać nowe materiały z rozgrywki oraz szczegóły dotyczące tworzenia samej produkcji. W ostatnim z odcinków, który został wyemitowany 19 listopada, w głównej mierze skupiono się na postaci Johnego Silverhanda oraz współpracy z Keanu Reevesem. Wszystkie odcinki są dostępne na kanale YouTube Cyberpunk 2077, a łączna liczba osób, która obejrzała wszystkie materiały przekroczyła już 9 mln.

Cyberpunk 2077 to bez wątpienia gra, która wywołała najwięcej szumu na rynku gier. I to jeszcze przed premierą! Dlatego już 10 grudnia zapraszamy na Strefę Inwestorów, gdzie przez cały dzień na bieżąco będziemy informować o najnowszych informacjach w dniu premiery.

Zobacz także: Night City Wire za nami. Zobaczyliśmy nowy trailer i nowy gameplay Cyberpunka oraz zapowiedź serialu

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.