Akcje CD PROJEKT będą dalej spadać obstawia już 5 zagranicznych funduszy i firm inwestycyjnych
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 sty 2021, 08:12

Kolejny fundusz obstawia, że akcje CD PROJEKT będą spadać i kolejne kancelarie składają pozwy zbiorowe przeciwko twórcom Cyberpunk 2077

Już 5 firm i funduszy inwestycyjnych szortuje CD Projekt. Już 5 kancelarii złożyło pozew zbiorowy przeciwko producentowi gry Cyberpunk 2077.

Kłopoty CD Projekt po premierze Cyberpunka zdają się nie mieć końca. I wielkie rekiny z zagranicy chcą to wykorzystać. Już 5 firm i funduszy inwestycyjnych otworzyło duże pozycje na spadek ceny akcji CDR – mówi Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF. Oczywiście, szortujących może być o wiele więcej, bo rejestr pokazuje pozycje o wartości powyżej 0,5% akcji netto.
 

Rejestr krótkich pozycji KNF

rks

Zagraniczni spekulanci otwierają pozycje na spadek akcji CD PROJEKT

Ostatnio dużą pozycję krótką otworzyła firma Egerton Capital. Ma ona wartość 0,53% akcji netto CD Projektu. Inne firmy i fundusze mają jednak o wiele większe wartościowo pozycje (patrz tab.). W sumie na krótko - w zakresie największych pozycji – sprzedanych jest obecnie 3,75% akcji CDR. Pozycje mają, więc wartość około 900 mln zł, a może i więcej, jeśli są zlewarowane.

Można przypuszczać, że większość z tych pozycji to pozycje spekulacyjne. Zostały bowiem ujawnione już po premierze gry Cyberpunk 2077. Odkąd obserwujemy uważnie RKS KNF nie zdarzyło się jeszcze, by jeden papier szortowało aż 5 graczy – według nas CD Projekt pobił w tym zakresie wszelkie rekordy.

Zobacz także: Myślisz, że fundusze ETF są nudne? Poznaj ARK Innovation ETF, który w 2020 roku zarobił 148%

Lawina kłopotów CD Projekt po premierze Cyberpunka

Czy są podstawy do szortowania akcji CD Projektu? Niestety, tak. Jak oczywiście wszyscy wiemy, spółka wypuściła niedopracowaną grę na konsole, przez co wpadła w wir kłopotów. Już 5 kancelarii prawnych z USA złożyło pozwy zbiorowe przeciwko CD Projektowi w imieniu jego akcjonariuszy. Ostatnio zrobiła to firma RM Law

Przypomnijmy, że Sony usunęło Cyberpunka ze sklepu Playstation i oddaje graczom pieniądze za zwrócone gry. Zwroty przyjmuje również Microsoft (producent Xboxa). Wedle kancelarii prawnych CD Projekt składał publiczne fałszywe oświadczenia ws. wersji gry na konsole, czym naraził akcjonariuszy na straty finansowe.

Poza tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, jak CD Projekt pracuje nad poprawkami do gry Cyberpunk 2077 i czy świadczy dystrybutorom pomoc przy reklamacjach. „Występujemy do przedsiębiorcy o wyjaśnienia problemów z grą i działań przez niego podjętych. Sprawdzimy, jak producent pracuje nad wprowadzaniem poprawek, czy też nad rozwiązaniem trudności uniemożliwiających grę na różnych konsolach, ale także jak zamierza działać w stosunku do osób, które złożyły reklamacje i są niezadowolone z zakupu w związku z brakiem możliwości odtworzenia gry na posiadanym sprzęcie, mimo wcześniejszych zapewnień producenta” – tłumaczy rzecznik prasowy UOKiK Małgorzata Cieloch.

Na razie nic nie wskazuje, że to koniec złych wieści dla spółki, każdy dzień będzie przynosił nowe informacje.

Zobacz także: +836% zysku w 10 lat na prowadzonym na żywo portfelu Siły Relatywnej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost