Manor Lords oraz Papetura - poznaj polskie gry tworzone przez jednoosobowe zespoły
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
10 mar 2021, 07:30

Poznaj polskie gry tworzone przez jednoosobowe zespoły, czyli Manor Lords oraz Papetura

Gra przygodowa wykonana w całości z papieru? A może średniowieczny świat stworzony przez jednego dewelopera? Poznaj polskie tytuły: Papetura oraz Manor Lords.

Papetura oraz Manor Lords to polskie tytuły, które przyciągnęły naszą uwagę. Nie mówimy tutaj o produkcjach tworzonych przez zespoły kilkudziesięcioosobowe, a tylko gry pojedynczych deweloperów. Papetura to gra tworzona przez 3-osobowy zespół, jednak jest wyjątkowa pod względem wykonania. Jest to w całości tytuł stworzony jako rękodzieło z papieru, dlatego też powstaje już wiele lat. Inspiracją dla twórcy była gra z lat 90. The Neverhood czy tytuł Machinarium, który również wyróżnia się ręcznie rysowaną grafiką. Premiera tej produkcji została zaplanowana już na 7 maja.

Natomiast Manor Lords od Slavic Magic jest tworzony przez jedną osobę. Mimo to, od dłuższego czasu utrzymuje się na Global Top Wishlist platformy Steam. Aktualnie jest to 19 miejsce, tuż za DLC do Euro Truck Simulator 2. Warto w tym miejscu wspomnieć o innym polskim tytule, Total Tank Simulator. Był on tworzony na początku przez dwie osoby, ostatecznie zespół został powiększony, a gra odniosła sukces na rynku gier wspólnie z międzynarodowym wydawcą, jakim jest 505 Games.

Największym sukcesem w historii polskiego gamingu, który został osiągnięty skromnymi zasobami jest produkcja 60 Seconds! Produkcja zrealizowana przez studio Robot Gentleman. Gra była realizowana przez dwóch panów po godzinach i kosztowała 40 tys. zł. W sumie sprzedało się ponad 1 mln kopii gry. W branży mówi się, że tytuł wygenerował w sumie 60 mln zł.

Zobacz także: Polskie spółki gamingowe z premierami na I półrocze 2021 roku. Wśród nich Outriders oraz Sniper Ghost Warrior Contracts 2

Manor Lords od Slavic Magic

Czy jedna osoba może stworzyć grę na miarę globalnego sukcesu? O tym się jeszcze przekonamy, jednak już solidne 19 miejsce w zestawieniu Global Top Wishlist Steam może świadczyć o nadchodzącym hicie. Manor Lords to polski tytuł, który jest tworzony przez jedną osobę, a konkretniej Grzegorza Stycznia, pod szyldem Slavic Magic.

Gra Manor Lords powstaje już kilka lat i niebawem powinna zadebiutować na platformie Steam w formule wczesnego dostępu. Jak czytamy na Steamie, early access tytułu może potrwać od roku do nawet dwóch lat. Twórca gry liczy na aktywne wsparcie ze strony graczy, a grupa odbiorców polskiej produkcji na Steamie wynosi ponad 59 tys. osób. Slavic Magic można również wspierać za pośrednictwem platformy crowdfundingowej Patreon.

Manor Lords od Slavic Magic będzie produkcją przeznaczoną na PC. Polski tytuł to gra strategiczna osadzona w średniowiecznym świecie. Nie mówimy tutaj co prawda o konkretnym wieku, jednak twórca gry opiera swoją produkcję o historyczne teksty czy ryciny z XI-XV wiecznej Europy. Gracz będzie mógł nie tylko budować oraz rozwijać miasta, ale również brać udział w bitwach, co prezentuje jeden z najnowszych trailerów gry. Natomiast gameplay opublikowany we wrześniu 2020 roku został wyświetlony już ponad 923 tys. razy!

„Manor Lords przedstawia walki w sposób jak najbardziej realistyczny, z udziałem formacji bojowych, morale, flankowania, zmęczenia, pogody i wyposażenia. Wszystko to wpływa na wynik bitwy” – czytamy w opisie na Steamie.

Papetura od Petums

Papetura to drugi tytuł, który przykuł naszą uwagę. Zespół, który tworzy wyjątkową produkcję, składa się jedynie z 3 osób: Tomasz Ostafin, Tomas Dvorak (kompozytor) oraz projektant dźwięku (Juraj Mravec). Dlaczego wyjątkową? Papetura powstaje już wiele lat, ponieważ jest tworzona z papieru. Sami zobaczcie poniższy filmik.

Papetura zadebiutuje już 7 maja 2021 roku na platformie Steam. Będzie to premiera pełnej wersji gry. Polska produkcja jest grą przygodową typu point&click, gdzie stworek Pepe musi zwalczyć potwory, które napotka na drodze. W trakcie swojej przygody pozna innego stworka Turę, którą będzie musiał się opiekować.

Inspiracją dla twórcy gry jest tytuł z lat 90. The Neverhood czy produkcja już bardziej współczesna, Machinarium. Zespół Petums w 2015 roku zorganizował zbiórkę crowdfundingową na platformie Indiegogo. Planowano pozyskać 13 tys. USD na produkcję gry, jednak udało się zebrać jedynie 1,8 tys. USD.

Zobacz także: CreativeForge Games pozyskało kolejne zagraniczne IP. Spółka stworzy grę w oparciu o serial „Było sobie życie”

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost