Michał Kiciński powraca do branży gier i zakłada firmę wydawniczą Retrovibe
Michał Kiciński, współzałożyciel CD PROJEKT, powraca do branży gier. Tym razem założył firmę Retrovibe, która będzie wydawać gry indie.
Po odejściu z warszawskiej spółki gamingowej około 2014 roku, Kiciński szukał swojej drogi w różnych inwestycjach. Jedną z ostatnich była Mudita, czyli producent minimalistycznego telefonu bez dostępu do internetu. Teraz współzałożyciel CD PROJEKT powraca do sektora gier za pośrednictwem firmy Retrovibe.
Retrovibe będzie wydawcą gier indie, a współzałożycielami spółki są również Michał Affelski oraz Krzysztof Papliński. Są oni bezpośrednio związani z firmą Gaming Company, która na swoim koncie ma chociażby tytuł Warsaw o powstaniu warszawskim. W 2021/2022 roku Retrovibe planuje wydać 5 tytułów m.in. Janosik 2 oraz Project Warlock II.
„Jako nastolatek wychowałem się na grach retro i nadal bardzo je lubię. Znamy się z Michałem i Krzyśkiem od lat i podoba mi się ich podejście do pracy. Razem zamierzamy zająć się mniejszymi projektami, które tworzone są z miłości do gier i prawdziwej pasji. Zdecydowanie podzielam takie podejście. Jeżeli ktoś szuka wsparcia we wprowadzeniu swojej gry na rynek to zapraszam do współpracy z Retrovibe. Będzie ona prowadzona w atmosferze otwartości i fair play” - powiedział Michał Kiciński.
Retrovibe, a new indie retro publisher is in town! The team is lead by Michał Kiciński (co-founder of CD Projekt), Michał Affelski, and Krzysztof Papliński (co-founders of gaming company)!
— better. gaming agency (@bettergamingpro) June 1, 2021
Welcome on board! #BetterTogether #BetterKnow #Retro pic.twitter.com/E3QeN2UGSv
Sentyment do gier Michała Kicińskiego
Ostatni raz mieliśmy okazję rozmawiać z Michałem Kicińskim w 2019 roku. Wtedy inwestorzy byli zainteresowani nowym produktem, jakim był telefon Mudita Pure. Miał to być minimalistyczny telefon, który wywoła rewolucję, bo nie będzie mieć podstawowych funkcji jak dostęp do internetu. Urządzenie firmy Mudita było promowane na platformie Kickstarter czy IndieGoGo, a jego premiera miała odbyć się już jakiś czas temu. Jednak do tej pory nie wiadomo, kiedy telefon będzie dostępny na rynku.
Mudita to nie jedyny biznes, którym zajął się Michał Kiciński po odejściu z CD PROJEKT. Na swoim koncie ma jeszcze m.in. Wegeguru (restaurację) czy Disco VR. Warto również dodać, że Kiciński wciąż jest zaangażowany w CD PROJEKT. Jeszcze przed publikacją wyników finansowych spółki za I kwartał, zwiększył swoje zaangażowanie do 10,36% z 9,99% wcześniej. Natomiast przed premierą Cyberpunka sprzedał również znaczny pakiet akcji po cenie 443 zł za akcję.
Teraz Michał Kiciński znów pojawia się na polskim rynku gier za sprawą firmy Retrovibe. Wspólnie z Michałem Affelskim oraz Krzysztofem Paplińskim zdecydowali się stworzyć spółkę, której model biznesowy będzie opierać się o wydawanie gier indie, zarówno polskich jak i zagranicznych deweloperów. Spółka w najbliższych miesiącach zapowiedziała już wydanie kilku gier, które będą się wyróżniać akcentem „retro”.
„Dla nas Retrovibe to egzoszkielet, który wzmacnia pracę deweloperów. Oferujemy wsparcie finansowe, marketingowe i doradcze. W ten sposób twórcy mogą skupić się na tym, co najważniejsze - tworzeniu takich gier, jakie sobie wymarzyli. Pracujemy z zapalonymi deweloperami, którzy mogą zrealizować swoje marzenia bez ingerencji w ich wizję twórczą. Od właśnie zapowiedzianego Project Warlock II po oczekującego na datę premiery The Looter - chcemy stworzyć portfolio o zbliżonej stylistyce - zarówno graficznej, jak i gameplayowej. A to dopiero początek. Nadchodzące miesiące to ciężka praca dla nas wszystkich, no i ciągle poszukujemy tytułów neo-retro, które mieszają oldschoolowe wrażenia z nowymi technologiami” - mówi Krzysztof Papliński, współzałożyciel Retrovibe.
Hey, we're #Retrovibe!
— Retrovibe (@RetrovibeGames) June 1, 2021
We're a new publisher that blends elements of gaming's pixelated past with cutting-edge elements that modern players expect.
You won't even have to blow into a cartridge.
More info: https://t.co/CzWPX80081
Join our Discord: https://t.co/hqWUB7UvRp pic.twitter.com/xz3wZXFc1l
Retrovibe już rozpoczął współpracę z platformą GOG, a wczoraj udostępniono w bezpłatnej wersji grę Janosik. Firma przedstawiła również cykl „Live Dev”, gdzie codziennie będą publikowane streamy na bieżąco pokazujące prace nad aktualnie wydawanymi tytułami.