Prologi polskich gier od PlayWay rozchwytywane przez graczy na Steam
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 cze 2021, 07:30

Gracze na Steam rozchwytują prologi polskich gier. Prison Simulator, Motorcycle Mechanic Simulator i Gas Station Simulator w gronie najpopularniejszych

Spółki z grupy PlayWay coraz chętniej udostępniają prologi swoich gier, odnosząc przy tym sukcesy. Jednym z najnowszych jest Prison Simulator, który otrzymał ponad 90% pozytywnych ocen.

Publikacja prologu gry, przed docelową premierą, staje się coraz popularniejszą formą sprawdzenia jakości produkcji i poziomu zainteresowania tytułem graczy. W odróżnieniu od wersji demo gier, prologi są oceniane na Steamie, a użytkownicy mają dostęp do aktualnych statystyk z gry. Z tej formy chętnie korzystają spółki z grupy PlayWay, co pokazuje chociażby sukces prologu a potem samej gry w przypadku takich tytułów jak Mr. Prepper czy The Tenants. Ostatnim, dobrze przyjętym prologiem okazał się Prison Simulator od Baked Games. Zaledwie w 5 dni od udostępnienia, prolog tytułu pobrano 120 tys. razy.

Co prologi dają spółkom? „Prolog to w zasadzie nazwa umowna. W całym przedsięwzięciu chodzi o udostępnienie nowej gry w bezpłatnej wersji, która będzie zapowiadać nadchodzący tytuł płatny. Nie jest to jednak wersja demo, gracze mogą wystawiać recenzje prologu, a nie mogę wystawiać ocen wersji demo. Dla zespołu tworzącego grę jest to świetna metoda na zbadanie stanu gry, właśnie dzięki tym recenzjom graczy: na ile gra spełnia oczekiwania, czy nie ma poważnych błędów, czy decyzje projektowe były dobre. Jeśli prolog zostanie oceniony bardzo pozytywnie, tak jak w przypadku Motorcycle Mechanic Simulator 2021, to oczywiście jest duża satysfakcja, chociaż również sporo pracy, by uwzględnić powtarzające się sugestie. Negatywna ocena prologu też jest wartościowa - oznacza, że docelową grę należy przeprojektować, przebudować, zapewne przesunąć premierę, pozwala to uniknąć zaprzepaszczenia premiery pełnej, płatnej wersji gry. Dodatkową wartością jest zaktywizowanie społeczności skupionej wokół gry i rozbudzenie apetytów na wersję docelową” - odpowiada Paweł Brągoszewski, wiceprezes zarządu Play2Chill.
 

Sypią się prologi polskich gier

Oczywiście prologi czy wersje demo nie są żadną nowością na rynku gier. Spółki korzystały już z tej formy sprawdzenia swojego tytułu. W ostatnim czasie jednak publikacja prologów polskich gier się zintensyfikowała, głównie pochodzących od spółek z grupy PlayWay. Ostatnim, większym sukcesem był prolog gry Mr. Prepper, który później w dniu premiery zaliczył jedno z najlepszych otwarć sprzedaży w historii PlayWaya. Dobrze przyjęty prolog przekłada się na skokowy wzrost zapisów na wishlist zasadniczego tytułu, a jakość takiego zainteresowania w teorii, i na razie w praktyce również, jest lepszej jakości. Zainteresowani premierą gry gracze po przetestowaniu prologu dobrze wiedzą czego mają oczekiwać od pełnego tytułu.

„Na fali” aktualnie jest prolog gry Prison Simulator od spółki Baked Games. Materiał do gry udostępniony 20 maja br. został w zaledwie 5 dni pobrany aż 120 tys. razy. Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay, na bieżąco informował na Twitterze o rosnącej popularności prologu tego tytułu.

„Liczba pobrań prologu naszej autorskiej produkcji Prison Simulator wynosi obecnie 200 000 pobrań. Cieszymy się, że projekt został tak dobrze przyjęty w środowisku graczy w zaledwie kilka dni od premiery na Steam, która miała miejsce 20 maja. Jednocześnie prolog zdobywa ponad 90 proc. pozytywnych opinii, co jest dla nas satysfakcjonującą informacją” – komentuje Przemysław Bieniek, prezes Baked Games.

Statystyki Prison Simulator Prologue

Prison Simulator prolog

Źródło: SteamDB
 

Najświeższym prologiem (premiera 4 czerwca) jest Motorcycle Mechanic Simulator od spółki Play2Chill, który jest flagowym projektem firmy. Gra w ciągu kilku dni otrzymała około 85% pozytywnych recenzji od graczy, a aktualny peak wynosi ponad 640 użytkowników. Play2Chill jeszcze na początku roku zdecydowało się udostępnić w pierwszej kolejności demo tytułu, w które zagrało ponad 70 tys. osób. Wersja demonstracyjna nie jest już dostępna.

Równie dobre otwarcie zaliczyła gra Gas Station Simulator od DRAGO entertainment. Jeszcze w połowie maja spółka informowała o liczbie pobrań przekraczającej 100 tys. Symulator stacji benzynowej do tej pory otrzymał aż 91% pozytywnych ocen, a premiera pełnej wersji powinna nastąpić niebawem.
 


Oczywiście nie wszystkie prologi cieszą się podobnymi sukcesami. Przykładem jest Junkyard Simulator, który w ubiegłym roku otrzymał prolog, a po chłodnym odbiorze graczy zdecydowano się na przesunięcie premiery. Pod koniec marca br. wydano drugą wersję prologu. Co prawda symulator złomowiska otrzymał teraz lepsze przyjęcie od graczy, choć wciąż nie jest ono na oczekiwanym poziomie. Mimo to jak zapowiadał Krzysztof Kostowski podczas czatu inwestorskiego w Strefie Inwestorów, w tym roku gra zadebiutuje w formule wczesnego dostępu.

Również ostatnio inna spółka z grupy PlayWay, Forestlight Games, udostępniła pierwsze grywalne materiały z gry Wedding Designer. Jednak peak graczy jak na razie wynosi… 45 osób.

Zobacz także: W wakacje nie będzie nudy. Producenci gier z GPW i NewConnect zapowiedzieli sporo premier gier na ten okres

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.