Chiński gigant Tencent zainwestował w Bloober Team, polskiego producenta gier
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 paź 2021, 15:46

Chiński gigant Tencent kupił ponad 20% akcji Bloober Team

6 października fundusz Rockbridge TFI sprzedał wszystkie posiadane akcje spółki Bloober Team, które stanowiły blisko 22% kapitału zakładowego. Mniejszościowy pakiet przejął chiński Tencent.

Do transakcji przez Rockbridge TFI doszło w środę, jednak dopiero po dwóch dniach Bloober opublikował komunikat ESPI o sprzedaży akcji. Wtedy też została rozliczona transakcja, w której fundusz sprzedał 3,8 mln akcji, które stanowiły dokładnie 21,97% kapitału zakładowego spółki. Tym samym Rockbridge TFI sprzedał wszystkie posiadane akcje krakowskiej spółki.

Inwestorzy z niecierpliwością czekali na drugą informację, o tym kto objął pakiet akcji. Nowym nabywcą, zgodnie z oficjalnym komunikatem, został Tencent. Chińska spółka posiada udziały również w innych spółkach z branży gier m.in. Riot Games (100%), Epic Games (40%), Ubisoft (5%) czy Activision Blizzard (5%).

„Jesteśmy zaszczyceni zainteresowaniem Tencenta i cieszymy się, że możemy powitać go jako naszego nowego akcjonariusza. To transakcja na rynku kapitałowym pomiędzy Rockbridge i Tencentem i jako taka nie była związana z bieżącą działalnością komercyjną naszej spółki. Bardzo doceniamy zaś ogromną wiedzę branżową i cały ekosystem jaki posiada nasz nowy inwestor. Cieszymy się, że mamy go na pokładzie. Jednocześnie chcielibyśmy podziękować firmie Rockbridge za wiarę w nas i bycie jednym z naszych kluczowych udziałowców przez wiele lat podczas naszej podróży” - powiedział Piotr Babieno, prezes Bloober Team. 
 

Kurs akcji Bloober Team

Bloober Team


Powyższa transakcja giełdowa jest pierwszą taką w historii polskiego gamedevu. Tencent, który przejął pakiet akcji Bloobera, stał się tym samym największym, pojedynczym inwestorem. Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu 2020 rokuj krakowska spółka poinformowała o wyborze doradcy przy procesie M&A, co było elementem przeglądu opcji strategicznych.

Bloober Team chce być liderem horrorów

Ostatnie transakcje i zaangażowanie nowego inwestora  potwierdzają chęć umocnienia Bloobera na rynku gier z gatunku horrorów. Przy okazji niedawnej konferencji prasowej spółki, podkreślono, że studio wchodzi w nowy kierunek rozwoju. Krakowski deweloper wciąż zachowa w swoich produkcjach gatunek horroru psychologicznego, jednak chce do niego dodać więcej elementów akcji. Tym samym dąży do osiągnięcia pozycji lidera w tym segmencie, próbując doścignąć twórców Resident Evil, Silent Hill czy The Last of Us 2.

W ostatnich dniach Bloober poinformował również o zawarciu umowy wydawniczej z firmą Take-Two Interactive. Krakowska spółka aspiruje do tworzenia jeszcze większych projektów od The Medium, dlatego aktualnie pracuje nad dwiema produkcjami. Pierwszy z nich, o roboczej nazwie „B”, powstaje we współpracy z Konami. Natomiast projekt „C” jest własnym IP Bloobera, które jak można się domyślać zostanie wydane właśnie przez Take-Two Interactive.

„W ciągu najbliższych 3-4 lat naszym celem jest praca i dostarczenie dwóch ekscytujących tytułów, które mają nas doprowadzić do poziomu produkcji AAA. Z kilkuosobowego studia w 2008 roku rozrośliśmy się do 150-osobowego zespołu i liczymy na więcej. Jestem dumny, że mogę prowadzić tak utalentowany i kreatywny zespół. Zaufanie, które otrzymaliśmy od Konami, Private Division/Take-Two, a teraz od Tencenta jest wspaniałym dowodem wiary w nasz zespół i strategię. Mówiłem już o tym wcześniej - ale warto powtórzyć przy tej okazji - polski rynek gier wchodzi w fazę dojrzałości. Powoli kończy się faza spekulacji, a rozpoczyna weryfikacja fundamentów i prawdziwej wartości. Jestem dumny, że Bloober Team rozpoczyna ten cykl na naszym rynku” - mówi prezes Bloober Team.

Ponadto, Bloober podczas wrześniowego Tokyo Games Show zaprezentował pierwszy trailer nowej produkcji bazującej na historii Layers of Fear. Premiera nowego tytułu została zaplanowana na 2022 rok.

Zobacz także: Bloober Team chce tworzyć gry pokroju Resident Evil czy Silent Hill. Spółka pracuje nad dwoma dużymi projektami

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.