Kalendarz premier polskich gier na kolejne miesiące. Co szykują spółki notowane na giełdzie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 mar 2022, 07:30

Kalendarz premier polskich gier na kolejne miesiące. Co szykują spółki notowane na giełdzie?

Luty był najlepszym miesiącem w tym kwartale pod względem premier na rynku. Za kilka dni rozpoczynamy kolejny kwartał i sprawdzamy co szykują polskie spółki na ten okres.

Poniższe zestawienie obejmuje jedynie spółki notowane na giełdzie, bez uwzględnienia produkcji mobilnych. Na ten moment znamy zaledwie kilka dziennych dat premier, a wśród nich mamy m.in. THE HOUSE OF THE DEAD: Remake od Forever Entertainment (7 kwietnia) czy Uragun od Kool2Play (12 kwietnia). W II kwartale powinna również zadebiutować kolejna produkcja od DRAGO entertainment, Winter Survival Simulator czy długo wyczekiwany Aircraft Carrier Survival z portfolio CreativeForge Games.

CD PROJEKT: Wiedźmin III na konsole nowej generacji

Dostaliśmy już długo wyczekiwaną zapowiedź nowej gry osadzonej w uniwersum wiedźmińskim, jednak należy pamiętać, że CD PROJEKT wciąż stawia na produkcję z 2015 roku. Jeszcze w ubiegłym roku zapowiedziano, że w II kwartale br. Wiedźmin III: Dziki Gon doczeka się wersji na konsole nowej generacji. W połowie lutego natomiast gracze dostali, z opóźnieniem next-genowego Cyberpunka.

Ktoś może stwierdzić, że wydawanie produkcji z 2015 roku na konsole nowej generacji nie spotka się z wysoką sprzedażą. Jednak należy pamiętać, że mówimy o Wiedźminie, najlepiej sprzedającej się części z uniwersum, która do dzisiaj napędza wyniki finansowe warszawskiego producenta, nawet po nieudanej premierze Cyberpunka. I nie tylko CD PROJEKT wydaje grę z 2015 roku na next-geny. Podobne plany ma Techland, który chce wypuścić pierwszą część Dying Light na nowy sprzęt.

Data dzienna premiery nie jest na ten moment znana, możemy spodziewać się zaskoczenia, jak to było w przypadku Cyberpunka.

Zobacz także: Akcje CD PROJEKT reagują wzrostem na zapowiedź nowej sagi gry w uniwersum Wiedźmin

PlayWay: ponad 100 tytułów w kalendarzu premier

Kalendarz premier PlayWaya zazwyczaj jest przepełniony liczbą produkcji. Jednak jeszcze wcześniej mogliśmy liczyć, że obok tytułów pojawiały się sugerowane daty dzienne debiutów. Spółka wystrzega się przed podawaniem konkretnych terminów, ze względu na liczne opóźnienia. Dlatego aktualnie tylko kilkanaście pośród 100 produkcji ma zaplanowaną premierę na 2022 rok, reszta to TBA (to be announced).

Na pierwszych pozycjach w kalendarzu można znaleźć tytuły z największym potencjałem. Wśród nich mamy Occupy Mars (premiera planowana we wczesnym dostępie), Builders of Egypt (premiera w II kwartale), Contraband Police czy Thief Simulator 2. W zeszłym roku najlepszą premierą z grupy PlayWay okazał się oczywiście Car Mechanic Simulator 2021, czyli kontynuacja znanej serii. W tym roku planowane jest kilka innych kontynuacji jak właśnie Thief Simulator czy Cooking Simulator.

Kalendarz premier PlayWaya

PlayWay plan premier

Źródło: Spółka

Ultimate Games: oczekiwanie na Ultimate Fishing Simulator 2

Ultimate Games to kolejna spółka obok grupy PlayWay, gdzie w kalendarzu premier widnieje ponad 100 produkcji, a w tym przypadku dokładnie 140. W I kwartale br. udało zrealizować się blisko 20 premier. Jednak inwestorzy najbardziej wyczekują jednej z nich, a mianowicie Ultimate Fishing Simulator 2. Premiera tego tytułu zdecydowanie się opóźniła, gdyż była planowana jeszcze na 2021 rok. Na ten moment nie znamy daty dziennej debiutu tej gry, która początkowo ma się ukazać w formule wczesnego dostępu.

Warto pamiętać, że od dłuższego czasu zdecydowanie większą sprzedaż w grupie generują już wersje konsolowe tytułów. Wcześniej przeważała sprzedaż gier na pecety, jednak uległo to zmianie. Pełny kalendarz premier Ultimate Games dostępny jest TUTAJ

Gaming Factory: kiedy premiery?

2022 rok może stać pod hasłem: „sprawdzam” dla spółki Gaming Factory. W ubiegłym roku nie udało się zrealizować tylu premier ile pierwotnie zakładano, dlatego kilka tytułów przeszło na ten rok. Jeszcze na kwiecień zaplanowano premierę gry Bakery Simulator, za produkcję której odpowiada Live Motion Games. W pipelinie czekają jeszcze takie tytuły jak Booze Master (Asmodev), Electrician Simulator (Take IT! Studio) czy City Eye (Ultimate Games).

„Pracujemy nad tym, aby nasze kolejne gry były lepsze próbując zdobyć zarówno zaufanie graczy oraz inwestorów. Wprowadziliśmy również comiesięczny program, w którym na bieżąco odpowiadam na pytania akcjonariuszy, również na te niewygodne, dlatego uważam, że prowadzimy przejrzystą komunikację z rynkiem. Chcemy mieć już w naszym portfolio grę, która sprzeda się w nakładzie kilkuset tysięcy kopii. W przyszłym roku celujemy w około 10 premier” – zapewniał prezes Mateusz Adamkiewicz jeszcze w grudniu 2021 roku.

Gaming Factory premiery

Źródło: Spółka

Big Cheese Studio: ciekawy pipeline na 2022 rok

Spółka Big Cheese Studio to niedawny debiutant Głównego Rynku GPW. Studio ma na swoim koncie sukces za sprawą gry Cooking Simulator. Mimo wydania tytułu w 2019 roku, wciąż świetnie się sprzedaje i napędza wyniki spółki. W drugiej połowie 2022 roku planowane jest wydanie drugiej części gry, w pierwszej kolejności w wersji pecetowej. Cooking Simulator 2 na konsole ma trafić dopiero w 2023 roku.

Jednak nim do graczy trafi druga część Cooking Simulator, jeszcze w pierwszej połowie roku planowane jest wydanie kolejnego DLC do „jedynki”. Premiera ostatniego dodatku miała miejsce w listopadzie 2021 roku i wprowadziła do gry sporo nowości. Mowa o Cooking Simulator Shelter, która skłania gracza do poszukiwania składników do gotowania w warunkach survivalowych.

Według pipeline’u opublikowanego przy okazji ubiegłorocznego IPO spółki, w planach na drugą połowę roku są jeszcze dwie premiery. Będą to zupełnie nowe produkcje. Pierwsza z nich to Pizza Empire, tematycznie nawiązująca do Cooking Simulator. Natomiast druga to B17 Squadron.

CreativeForge Games: wiele premier, brak terminów

Jest to kolejna spółka, którą chętnie będą rozliczać inwestorzy z obietnic. Jeszcze w marcu miała odbyć się premiera jednego z głównych tytułów spółki, czyli Aircraft Carrier Survival. Debiut gry miała poprzedzić dwutygodniowa, intensywna kampania marketingowa. Jednak miesiąc dobiega końca, a promocji tytułu nie widać. Co więcej, prezes podkreślił, że ACS ma być pierwszą tegoroczną premierą spółki. W kolejce czeka jeszcze chociażby House Flipper City, również długo zapowiadana produkcja.

Podczas konferencji Ultimate Games Investor Days gościnnie wystąpił Piotr Karbowski, prezes CreativeForge Games. Według jego zapewnień, w tym roku powinno odbyć się 7-8 premier. Oprócz ACS oraz HFC, do najważniejszych tytułów spółki należą jeszcze Stargate: Timekeepers, City Atlantis, Projekt Y, Builders of Greece czy Monsters Domain.

Forever Entertainment: nadchodzi kolejny remake

Początek II kwartału będzie ważny dla spółki Forever Entertainment, ponieważ na 7 kwietnia zaplanowano premierę drugiego remake’u z portfolio. Będzie to THE HOUSE OF THE DEAD: Remake, który trafi na konsole Nintendo Switch. Według kalendarza premier spółki w tym roku nie będzie to jedyny remake, który trafi do graczy. W kolejce czekają takie tytuły jak druga część Panzer Dragoon: Remake czy Front Mission 1st: Remake (dwie części).

Movie Games: nowy plan wydawniczy

W ubiegłym tygodniu, wraz z publikacją wyników finansowych, spółka zaprezentowała aktualny plan wydawniczy na pierwszą połowę 2022 roku. Oczywiście trwają intensywne prace nad najważniejszym tytułem, jakim jest Drug Dealer Simulator 2. Jednak w tym przypadku nie znamy na razie daty premiery.

W II kwartale powinien zadebiutować we wczesnym dostępie Winter Survival Simulator od DRAGO entertainment. Natomiast na 25 maja zaplanowano premierę gry Mythbusters: The Game w wersji pecetowej, która powstaje w oparciu o licencję z Discovery. Na przełomie maja i czerwca do graczy powinna trafić kolejna gra z portfolio Pixel Crow, a dokładniej Fire Commander. Widać, że Movie Games intensywnie pracuje nad premierami swoich spółek zależnych.

Zobacz także: Movie Games zapowiada duże zmiany. Spółka chce mocniej zaangażować się w produkcję gier Indie Premium i przedstawia plan premier

The Farm 51: World War 3 opóźnione

Nad gliwickim studiem mamy na razie znak zapytania. Na marzec było zaplanowane udostępnienie projektu World War 3 w modelu free-to-play. Od kilku miesięcy trwają zamknięte beta testy, które cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem ze strony graczy. Jednak należy pamiętać, że za wydanie gry odpowiedzialny jest rosyjski MY.GAMES. The Farm 51 na początku miesiąca zapewniło, że prace nad grą nie są zagrożone. W ubiegłym tygodniu poinformowano o przesunięciu premiery z marca, jednak nie podano możliwej nowej daty. 

„Zgodnie z pozyskanymi informacjami, przesunięcie premiery gry ma na celu uzyskanie dodatkowego czasu na poprawę stabilności serwerów przy dużych obciążeniach oraz dopracowanie niektórych elementów gry” - napisano w komunikacie prasowym.

Kool2Play: Uragun we wczesnym dostępie

Już 12 kwietnia, tuż przed świętami wielkanocnymi, na rynku gier zadebiutuje tytuł Uragun od spółki Kool2Play. Początkowo gracze otrzymają wersję we wczesnym dostępie, a jak napisano na Steamie pełna wersja powinna zadebiutować w ciągu 12-18 kolejnych miesięcy. Gra będzie typowym top-down-shooter, gdzie gracz zasiada za sterami mecha.

Klabater: portfolio produkcji własnych i wydawniczych

Klabater dywersyfikuje swoją działalność, stawiając zarówno na produkcje własne jak i wydawanie projektów zewnętrznych. Obecnie spółka pracuje nie tylko nad Crossroads Inn 2, ale również Moonshine Inc. gdzie zrezygnowano ze współpracy z Discovery. Ta produkcja ma zadebiutować jeszcze w 2022 roku, natomiast w przypadku drugiej części Crossroads Inn więcej szczegółów mamy poznać na targach Gamescom, które odbywają się w sierpniu w niemieckiej Kolonii.

Szybciej doczekamy się premier z portfolio wydawniczego. 21 kwietnia zadebiutuje gra Orbit. Industries, jednocześnie na platformie PC oraz na platformach konsolowych. Natomiast na ten moment 5 maja ma ukazać się gra Best Mont Ever!, premiera również będzie multiplatformowa.

Zobacz także: „Crossroads Inn to jedna z kluczowych marek własnych Klabatera, wiążemy z nią przyszłość spółki” - relacja czatu z zarządem spółki Klabater

Incuvo: Green Hell VR

Premiery Green Hell w wersji VR spodziewaliśmy się w I kwartale br. Jednak kwartał mija, a premiery wciąż nie ma. Na platformie Steam możemy znaleźć informację, że debiut gry ma się odbyć w 2022 roku. Jak wiadomo, Green Hell to jedna z topowych polskich gier, dlatego kolejna wersja tego tytułu może jeszcze podbić popularność. Za wykonanie wersji w wirtualnej rzeczywistości odpowiada Incuvo, który niedawno dołączył do szeregów PCF Group.

II kwartał może być spokojniejszy pod względem premier w porównaniu do rekordowego lutego. Jednak pamiętajmy, że już niebawem rozpocznie się okres największych targów w branży, a głównie mowa o E3, które w tym roku ponownie ma się odbyć w formule online.

Zobacz także: 11 bit studios pomimo braku premier wciąż świetnie zarabia. Spółka w czwartym kwartale przebiła oczekiwania analityków

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.