Seria Sniper Ghost Warrior Contracts napędzała wyniki CI Games. W 2021 roku przychody spółki przekroczyły 100 mln zł
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 kwi 2022, 08:40

Seria Sniper Ghost Warrior Contracts napędzała wyniki CI Games. W 2021 roku przychody spółki przekroczyły 100 mln zł

CI Games opublikowało raport finansowy za 2021 rok, kiedy premierę miała druga część Sniper Ghost Warrior Contracts 2. Spółka wypracowała 105,5 mln zł przychodów, a zysk netto był na poziomie 38,3 mln zł.

W czerwcu 2021 roku, zaledwie po 1,5 roku przerwy od ostatniej premiery, zadebiutowała kolejna odsłona serii snajperskiej z portfolio CI Games. Druga część Sniper Ghost Warrior Contracts zanotowała zdecydowanie lepsze wyniki w porównaniu do „jedynki” wydanej w 2019 roku. Zarówno pod względem liczby pozytywnych recenzji, peaku graczy na platformie Steam oraz samej sprzedaży tytułu. W połowie sierpnia, czyli ponad 2 miesiące od premiery, spółka poinformowała, że sprzedaż pokryła poniesione koszty produkcji oraz marketingu. Jak podano w komunikacie, wyniosły one 36 mln zł. Zaledwie kilka dni później CI Games ogłosiło rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych, a teraz spółka jest coraz bliżej dual listingu na giełdzie w Londynie.

„W roku 2021, Grupa CI Games wygenerowała przychody netto w wysokości 105,5 mln zł, (2020: 46,0 mln zł), EBITDA w wysokości 60,4 mln zł (2020: 27,8mln zł) i zysk netto na poziomie 38,3 mln zł (2020: 7,1mln zł). Na koniec roku, Grupa posiadała środki pieniężne netto w wysokości 37,8 mln zł ( 2020: 28,2 mln zł) i zerowe zadłużenie (z wyłączeniem leasingu finansowego związanego najmem powierzchni biurowej). Głównym czynnikiem, który przełożył się na tak dobre wyniki, była premiera gry Sniper Ghost Warrior Contracts 2 w czerwcu 2021 r. W raportowanym okresie, projekt wygenerował około 61% przychodów netto Grupy. Dodatkowo, na rynek trafiły dwa nowe tytuły pod marką United Label (niezależny wydawca, w którym jesteśmy większościowym udziałowcem), Eldest Souls oraz Tails of Iron, które odpowiadały za 11% przychodów Grupy netto. Sprzedaż gier z back catalogue wygenerowały pozostałe 28% przychodów netto” - czytamy w raporcie finansowym spółki.

Największy wpływ na ubiegłoroczne wyniki finansowe ma oczywiście sprzedaż gry Sniper Ghost Warrior Contracts 2. Jeszcze na początku roku, spółka szacowała, że przychody w minionym roku były na poziomie 105 mln zł. Według oficjalnego raportu, wyniosły one 105,5 mln zł. Zysk netto w tym okresie był na poziomie 38,3 mln zł. Jeszcze na zamknięciu wczorajszej sesji, cena za akcję CI Games wynosiła 1,64 zł.

Notowania CI Games

CIG

Zobacz także: Wyniki finansowe CI Games za 2021 rok oraz dalsze plany rozwoju [Webinar z zarządem spółki]

Sniper napędza przychody CI Games

Seria snajperska stworzona przez CI Games jest rozwijana od 2010 roku. W międzyczasie pojawiła się jeszcze gra Lords of the Fallen z gatunku RPG akcji, jednak to Sniper Ghost Warrior jest największym IP spółki. Na początku czerwca 2021 roku wydano już kolejną z serii kontraktów, która jeszcze w przedsprzedaży odnotowała lepszy wynik od „jedynki” wydanej w listopadzie 2019 roku. Co prawda, nie podawano konkretnych danych liczbowych, ale wiemy, że zaledwie w dwa miesiące od premiery, sprzedaż tytułu zwróciła koszty produkcji oraz marketingu (około 36 mln zł) poniesione przez spółkę.

Większy sukces Sniper Ghost Warrior Contracts 2 widać również po danych ze SteamDB. Peak graczy był blisko dwukrotnie wyższy w porównaniu do produkcji z 2019 roku, o wcześniejszych grach z serii nie wspominając. Również liczba pozytywnych recenzji jest większa – „jedynka” otrzymała ich 74%, natomiast „dwójka” ma już 85%. Co prawda, druga część zaliczyła małe opóźnienie premiery na konsole PlayStation 5, jednak produkcja ostatecznie trafiła na nowy sprzęt od Sony pod koniec sierpnia ub.r.
 

SGWC 2 steam

Źródło: SteamDB
 

Patrząc na wyniki finansowe za 2021 rok, nie należy zapominać, że to właśnie premiera Sniper Ghost Warrior Contracts 2 napędzała sprzedaż spółki w minionym roku. Już według szacunkowych wyników opublikowanych na początku stycznia, szacowano, że przychody wyniosły 105 mln zł. Według już oficjalnych danych, były one na poziomie 105,5 mln zł, a wypracowany zysk netto wyniósł 38,3 mln zł. Dla porównania, w 2020 roku, w którym nie odbyła się żadna premiera, spółka osiągnęła 46 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 7,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

wyniki CIG

Źródło: Spółka

Najbliższe miesiące będą kluczowe dla spółki. Jak wiemy już z wcześniejszych zapowiedzi, trwają prace nad 3 produkcjami. Najważniejszą i największą jest Lords of the Fallen 2, który ma zadebiutować w 2023 roku. Oczywiście rozwijana jest dalej seria snajperska, a ponadto w ubiegłym roku podpisano umowę z czeskim studiem na produkcję gry z gatunku survival. IP tego tytułu będzie należało do CI Games, jednak nie wiemy kiedy poznamy więcej szczegółów. Wszystkie produkcje powstają już na silniku Unreal Engine 5 od Epic Games, wcześniejsze tytuły opierały się o CryEngine.

W ramach przeglądu opcji strategicznych, CI Games szykuje się również do dual listingu. To oznacza, że akcje spółki nie będą notowane tylko na giełdzie w Warszawie, ale również w planach jest wprowadzenie do obrotu na londyńskiej giełdzie. W tym celu podjęto współpracę z wiodącym bankiem inwestycyjnym Joh. Berenberg, Gossler & Co. KG London Branch (Berenberg), który został doradcą finansowym spółki.

Zobacz także: Green Hell VR i THE HOUSE OF THE DEAD: Remake - dzisiaj długo oczekiwane premiery gier dwóch spółek z NewConnect

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.