Nadchodzi jesień pełna premier. Jakie gry przygotowują polscy deweloperzy w najbliższych miesiącach
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
01 wrz 2022, 08:30

Nadchodzi jesień pełna premier gamingowych. Oto co dostarczą polscy deweloperzy w najbliższych miesiącach

Wakacje dobiegły końca, a przed nami kilka konkretnych premier od polskich spółek. Chodzi m.in. o Food Truck Simulator od DRAGO entertainment czy Serial Cleaners od Draw Distance.

Co prawda do kalendarzowej jesieni zostało jeszcze kilkanaście dni, ale plan premier polskich gier do końca roku jest już rozpisany. Wrzesień rozpoczynamy od dwóch debiutów: Interkosmos 2000 na gogle Oculus Quest 2 od Ovid Works oraz Mythbusters: The Game z portfolio wydawniczego Movie Games.

Zapewne wielu z Was zastanawia się już czy planowana premiera Food Truck Simulator od DRAGO entertainment powtórzy sukces symulatora stacji benzynowej, a nowy Serial Cleaners będzie równie dobry, jak pierwsza część z 2017 roku. Na oceny przyjdzie czas po premierach, tymczasem sprawdzamy, co szykują polskie spółki do końca 2022 roku.

Oprócz nadchodzących premier, w tym miesiącu wchodzimy również w okres raportów finansowych spółek notowanych na głównym rynku GPW za I półrocze 2022 roku. Na razie inwestorzy muszą pogodzić się z trwającym, negatywnym sentymentem do branży gier, co jest widoczne chociażby po indeksie WIG-Gry. Od początku roku spadł on o -47%.
 

Notowania WIG-Gry od początku 2018 roku

WIG-Gry

Zobacz także: Ovid Works i Movie Games rozpoczynają wrzesień od premier Interkosmos 2000 na Oculus i Mythbusters: The Game na platformie Steam

14.09 Food Truck Simulator - DRAGO entertainment

W rocznicę premiery Gas Station Simulator na platformach pecetowych zadebiutuje kolejna gra z nowego portfolio DRAGO entertainment. Będzie to Food Truck Simulator, produkcja, w której krakowska spółka pokłada spore nadzieje. Czy odniesie sukces na miarę symulatora stacji benzynowej, dowiemy się w połowie września.

Podobnie jak przy Gas Station, nowy tytuł w pierwszej kolejności trafia na pecety, dopiero później będą rozważane porty na konsole. Spółka przed premierą udostępniła wersję demo gry podczas czerwcowego Festiwalu Steam Next. Według zapewnień spółki spotkał się on z pozytywnym odbiorem graczy, a jeszcze w sierpniu przeprowadzono playtesty tytułu w celu zapewnienia jak najlepszej jakości.

Wydawcą gry - tak jak to było przy Gas Station - będzie Movie Games.

21.09 Electrician Simulator - Gaming Factory

Na 21 września przesunięto premierę gry Electrician Simulator z portfolio wydawniczego Gaming Factory. Co ciekawe, data debiutu tytułu została przyspieszona. Producentem jest Take It Studio!, który zaprezentuje zawód elektryka. Na ten moment wishlista gry przekracza już 100 tys. zapisów i tym samym znajduje się na 193. miejscu Global Top Wishlist platformy Steam.

Jeszcze w lipcu spółka informowała, że prolog Electrician Simulator - First Shock, który 6 stycznia br. zadebiutował na platformie Steam, został bardzo dobrze przyjęty przez graczy. Od premiery prolog pobrano łącznie ponad 320 tys. razy.

22.09 Serial Cleaners - Draw Distance

Chwilę po premierze Food Truck Simulator, 22 września zadebiutuje gra Serial Cleaners od Draw Distance. Jest to kontynuacja tytułu z 2017 roku, jednak tym razem wydawcą produkcji zostało włoskie 505 Games. Tuż przed premierą, spółki prowadziły intensywną kampanię marketingową na targach Gamescom. Niektórzy mieli okazję zagrać w polską produkcję, a swoje wrażenia opisała redakcja ppe.pl.

„Gdy odwiedzałem stoisko 505 Games, nie spodziewałem się aż takiego klimatu. Na początku zobaczyłem film wprowadzający mnie w arkana całości produkcji, a następnie wcieliłem się w jednego z tytułowych sprzątaczy, celem wypucowana miejsca zbrodni w jednym z Nowojorskich bloków. Klimat jest iście filmowy, a całość sprowadza się fabularnie do rozwiązania największych zagadek w historii kina, gdzie każdy ze sprzątaczy ma nieco inne metody i sposoby, a przygody bohaterów zgrabnie przeplatają się w trakcie zabawy” – napisano na ppe.pl.

Pierwsza część gry została bardzo pozytywnie oceniona przez graczy, do dzisiaj uzbierała 88% pozytywnych ocen. Dlatego też Draw Distance zdecydował się na kontynuację. Tym razem tytuł przeniesie graczy do lat 90. XX wieku, czyli 20 lat do przodu. Serial Cleaners w dniu debiutu będzie dostępny zarówno na pecetach jak i konsolach.
 

27.10 Moonshine Inc. - Klabater

Dosłownie kilka dni temu, podczas targów Gamescom, poznaliśmy datę premiery autorskiej gry Klabatera. Mowa o Moonshine Inc. czyli tytule o bimbrownikach. Warszawska spółka przed premierą prowadzi intensywną kampanię marketingową i na początku września wybiera się na targi PAX WEST 2022.

Jeszcze niedawno Klabater ogłaszał, że wishlista tytułu liczy około 30 tys. zapisów, a dzięki udziałowi w zagranicznych targach liczy na zwiększenie zapisów do 50 tys. Moonshine jest najważniejszą, tegoroczną premierą z portfolio Klabatera, gdyż jest to ich autorska produkcja. W 2021 roku zadebiutował tytuł The Amazing American Circus, jednak ten nie spotkał się z tak licznym gronem odbiorców.
 

27.10 Winter Survival - DRAGO entertainment

Winter Survival będzie drugą, tegoroczną premierą od DRAGO entertainment. Jednak tym razem tytuł zadebiutuje w formule wczesnego dostępu. Na razie spółka zapowiada, że early access potrwa około 6 miesięcy, jednak to będzie zależne od feedbacku graczy. W odróżnieniu od Gas Station oraz Food Trucka, w nowym tytule studio stawa na elementy survivalu, które zostaną również wykorzystane przy produkcji Red Frost (wcześniej znanej jako FrostFall).

Już w czerwcu spółka informowała, że produkcja gry jest na ukończeniu. Warto pamiętać, że survivalowy projekt od DRAGO entertainment powstaje w ramach konsultacji ze znanym podróżnikiem i zdobywcą obu biegunów Ziemi – Markiem Kamińskim.

„W najbliższych tygodniach, na ostatniej prostej przed premierą, chcemy zintensyfikować działania marketingowe. Winter Survival już teraz przebija wishlistę GSS z dnia wydania, a demo projektu niezmiennie cieszy się sporą popularnością. To wszystko napawa nas optymizmem” – zapewniała niedawno Joanna Tynor, prezes zarządu DRAGO entertainment.
 

7.12 Alaskan Truck Simulator - Road Studio

Zdecydowanie długo wyczekiwana premiera, w szczególności, że będzie to pierwsza produkcja od Road Studio. Alaskan Truck Simulator, według założeń, ma zadebiutować na rynku gier 7 grudnia, czyli w świątecznym okresie. Najczęściej w tym czasie swoje premiery mają największe produkcje typu AAA, jednak polska spółka przeanalizowała dokładnie kalendarz premier.

Na ten moment data premiery jest podtrzymywana, ponieważ już wcześniej kilkukrotnie przekładano debiut tego tytułu. Przypomnimy, że Road Studio przejęło grę od Movie Games i znaczącą rozbudowało produkcję, dlatego też opóźnienia tłumaczy powiększaniem tytułu. Jeszcze podczas czerwcowego Festiwalu Steam Next, demo Alaskana zostało pobrane blisko 100 tys. razy. To największy sukces w grupie Movie Games.
 

Pamiętajmy, że to nie muszą być wszystkie premiery, jakie będą mieć miejsce na jesieni. Być może czekają nas jakieś niespodzianki. Będziemy na bieżąco obserwować spółki i uzupełniać kalendarium premier.

Zobacz także: Gamescom 2022. Podsumowanie prezentacji polskich produkcji na targach gamingowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.