DRAGO Entertainment, Road Studio, True Games Syndicate - prezes Mateusz Wcześniak odpowiada na pytania co się dzieje w Movie Games
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
03 lis 2022, 13:23

DRAGO entertainment, Road Studio, True Games Syndicate - prezes Mateusz Wcześniak odpowiada na pytania co się dzieje w Movie Games

Problemy z Road Studio i True Games Syndicate, zerwana umowa DRAGO entertainment i Movie Games VR. Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games, wytłumaczył co aktualnie dzieje się w spółce.

W ostatnich tygodniach jest dość głośno o grupie Movie Games. Głównie chodzi o spór ze spółką Road Studio. Producenci Alaskan Truck Simulator, bez informowania swojego głównego udziałowca, podpisali list intencyjny z potencjalnym inwestorem. Ten ruch nie spodobał się władzom Movie Games, a na rynku pojawiły się spekulacje co do daty premiery pierwszej gry Road Studio i potencjalnej zmiany wydawcy.

Podczas dzisiejszego czatu inwestorskiego, prezes Movie Games, Mateusz Wcześniak potwierdził, że pogorszyły się jego relacje z prezesem Road Studio, Maciejem Nowakiem. Nastąpiło to zarówno w kwestiach biznesowych jak i prywatnych. Na ten moment nie wiadomo, czy Alaskan Truck zostanie dostarczony na 7 grudnia 2022 roku. Movie Games jako wydawca oczekuje dostarczenia przez studio wersji „gold master” i wtedy będzie w stanie potwierdzić datę premiery,

„Co do samej gry to nieustannie od początku jej produkcji pełnimy funkcję nie tylko wydawcy ale też nadzoru nad produkcją. Nie widzimy obszaru w którym na dzień dzisiejszy wymagany byłby inny wydawca. Mamy zbudowana pokaźną whishlistę, dobrze przyjęte demo i świetny zespół Dzisiaj poprosiliśmy o wersje gold master gry w celu przygotowania gry do wydania” – napisał Mateusz Wcześniak.

Tak natomiast Mateusz Wcześniak komentował obecne relacje z prezesem Road Studio: „Nie ma co ukrywać, że nasze relacje są bardziej napięte od momentu pojawienia się pełnomocnika reprezentującego Macieja Nowaka z kancelarii RKKW, która jest wyspecjalizowana w sporach korporacyjnych. Wierzę natomiast, ze wygra zdrowy rozsądek, zespół oraz sam projekt o olbrzymim potencjalne”.

Zobacz także: „Przyszły rok będzie obfitował w nowe premiery z naszej rodziny” - relacja czatu z prezesem Movie Games

Napięcie w „rodzinie” Movie Games

Piszemy „rodzina”, ponieważ prezes sam określa tak grupę kapitałową, którą stworzył na przestrzeni lat. Wśród spółek, w których jest głównym akcjonariuszem można wymienić DRAGO entertainment, Pixel Crow Games czy Road Studio. I to właśnie z ostatnią firmą pojawiły się największe problemy, tuż przed pierwszą premierą gry Alaskan Truck Simulator zaplanowaną na 7 grudnia br.

Jak wspomnieliśmy, Road Studio zaskoczyło Movie Games, podpisując list intencyjny z inwestorem, który miałby zapewnić finansowanie spółce obejmując do 10 mln obligacji zamiennych na akcje studia. Emisja miałaby zostać podzielona na 38 transz, na co zdecydowanie nie wyraża zgody Movie Games. Na ten moment nie wiadomo jaki finał znajdzie ta sytuacja, Movie zamierza w pierwszej kolejności wyjaśnić zaistniałą sytuację.

„Współpraca przez długi okres układała się bardzo dobrze, mogłem o niej mówić wyłącznie w samych superlatywach. Ze zdziwieniem przyjąłem informacje o próbie pozyskania nowego inwestora, którego obecność w moim mniemaniu doprowadziłaby wyłącznie do erozji wartości spółki. Do tego zainicjowanie kontaktu ze strony kancelarii specjalizującej się w sporach nie buduje gruntu pod dobre relacje. Tak prywatnie jest mi bardzo przykro z tego powodu. Niestety nie jest to mój pierwszy zawód na ludziach. Natomiast w takim okresie istotne jest, ze w spółce są liderzy, którzy pomagają opanować sytuację” – mówi Mateusz Wcześniak.

Na ten moment Movie Games, jako wydawca gry Alaskan Truck, nie potwierdza ostatecznej daty premiery. Nie zakłada również zmiany wydawcy, ponieważ od początku wspiera produkcję tego tytułu i widzi w nim ogromny potencjał, mimo trwającego konfliktu.

Idąc dalej, problem pojawił się również w spółce True Games Syndicate. Dokładniej chodzi o firmę Flint Arts, która odpowiada za produkcję m.in. Night Club Manager. Spółka zdecydowała się wstrzymać produkcję, ponieważ nie otrzymywała od ponad 100 dni zapłaty od True Games, o czym poinformowano na… Facebooku. Mateusz Wcześniak odniósł się również do tej kwestii.

„Sprawa konfliktu jest banalnie prosta, co było komunikowane w oświadczeniu. Po prostu spółka Flint Arts nie zrealizowała zakładanych milestonów. Niestety dostrzegam istotne wykorzystywanie mediów i opinii publicznej w celu wywarcia presji na nas. To szczególnie ma miejsce w sytuacjach nieuzasadnionych i zaznaczam, że efekt tego działania jest odwrotny od zamierzonego. Nie poprę żadnego rozliczania nieuzasadnionych roszczeń pod wpływem presji” – podkreślił prezes Movie Games.

W ciągu ostatniego miesiąca kurs akcji Movie Games spadł o kilka procent. W najbliższym czasie spółka planuje przeniesienie notowań na Główny Rynek GPW.

Notowania Movie Games

Movie Games (1)

Najważniejsze są gry

Movie Games będzie dążyć do wyjaśnienia obecnych konfliktów, jednak w głównej mierze skupia się na produkcji i wydawaniu gier. Podczas czatu kilkukrotnie pytano o produkcję Drug Dealer Simulator 2 i spółka podtrzymuje datę premiery w 2023 roku. Jeżeli zaś chodzi o datę dzienną, to może zostać ona zaprezentowana dopiero w I bądź II kwartale przyszłego roku.

W tym roku odbyło się kilka premier z portfolio Movie Games m.in. Mythbusters: The Game czy Fire Commander. Jednak nie odniosły one komercyjnego sukcesu na miarę chociażby Gas Station Simulator.

„Gry projektowane były według założeń z 2018/2019 roku. Skutkowało to niskimi budżetami co przełożyło się na odbiór graczy w roku 2022. Trzeba pamiętać, ze ten rynek i oczekiwania graczy ekstremalnie się rozwija i sami podnosimy sobie poprzeczkę. Kolejne gry nie są obarczone takim ryzykiem i czerpią wnioski z obecnych oczekiwań graczy” – skomentował Mateusz Wcześniak.

Mimo konfliktu w spółkach, prezes podkreślił, że sytuacja Movie Games jest stabilna.

Zobacz także: Premiera pierwszej gry Longterm Games już dzisiaj. Space Tail debiutuje na PC i Nintendo Switch

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.