PlayWay sprzedaje akcje Movie Games za blisko 20 mln zł. Pozyskane środki trafią do spółek z grupy i nowych zespołów
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 sty 2023, 08:38

PlayWay sprzedaje akcje Movie Games za blisko 20 mln zł. Pozyskane środki trafią do spółek z grupy i nowych zespołów

PlayWay w ramach transakcji ABB sprzedaje wszystkie posiadane akcje Movie Games. Cena została ustalona na 23 zł, a tym samym do spółki Krzysztofa Kostowskiego trafi około 20 mln zł.

Na początku tygodnia PlayWay ogłosił rozpoczęcie procesu budowy księgi popytu na akcje Movie Games. To kolejna dezinwestycja spółki Krzysztofa Kostowskiego, po ubiegłorocznym ABB w SimFabric. Ponadto, firma wyszła z akcjonariatu CodeAddict i Moonlit oraz finalizuje proces wyjścia ze spółki Punch Punk. Jak zapowiedział prezes PlayWaya, nie są już więcej planowane kolejne wyjścia z akcjonariatu spółek zależnych.

PlayWay posiadał w Movie Games 860 152 akcji, co stanowiło 33,43% udziałów w kapitale zakładowym firmy. Cena w ramach ABB została ustalona na 23 zł za akcję i tym samym do PlayWaya trafi niemal 20 mln zł. Finansowanie zostanie przeznaczone na rozwój nowych zespołów w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
 

Zobacz także: PlayWay ogłasza ABB na akcje Movie Games. To już kolejna spółka po SimFabric

PlayWay przeprowadza dezinwestycje

PlayWay to najliczniejsza grupa kapitałowa zrzeszająca spółki z branży gier, należy do niej ponad 100 firm. Jednak nie wszystkie profile działalności pokrywają się z wizją Krzysztofa Kostowskiego. Dlatego firma już od ubiegłego roku zdecydowała się na kilka dezinwestycji. Pierwszą z nich było SimFabric, następnie spółka wyszła z akcjonariatu CodeAddict i Moonlit, a obecnie finalizowany jest proces w Punch Punk.

Również Movie Games okazało się spółką, która ma rozbieżny profil działalności. Warto pamiętać, że w firmie Mateusza Wcześniaka ostatnio pojawiło się sporo zamieszania, głównie za sprawą Road Studio. Doszło do odwołania prezesa zarządu, przesunięcia premiery Alaskan Truck Simulator i pozyskania współwydawcy dla tytułu, który zapewni finansowanie produkcyjne i marketingowe dla gry. Dodatkowo miała miejsce dezinwestycja Movie Games z akcjonariatu Drago Entertainment oraz samo Movie Games nie wyklucza dezinwestycji z innych swoich spółek, o czym informował Mateusz Wcześniak na czacie.

Zobacz także: „Priorytetem przyszłości i dalszego rozwoju jest przede wszystkim silne Movie Games” - relacja czatu z prezesem zarządu, Mateuszem Wcześniakiem

Tym samym PlayWay, w ramach transakcji ABB, sprzedaje wszystkie posiadane akcje Movie Games po cenie 23 zł za akcję, choć obecnie kurs akcji znajduje się na poziomie 25 zł. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do ABB przeprowadzonego na SimFabric tym razem dyskonto względem ceny rynkowej jest niewielkie. Do spółki trafi około 20 mln zł, które zostaną przeznaczone na rozwój nowych zespołów, jak zapowiada Krzysztof Kostowski. Jest to spora kwota, porównując do IPO PlayWaya z 2016 roku, w ramach którego pozyskano wtedy 31 mln zł. W praktyce to oznacza, że PlayWay pozyskuje znaczący kapitał na nowe inwestycje i spółce ułatwi to kontynuowanie realizacji polityki dywidendowej zakładającej wypłacanie akcjonariuszom 100% zysku netto.
 

Notowania PlayWay

PlayWay (1)


W przypadku Movie Games realizacja ABB również zdejmuje element podaży akcji ze strony PlayWay z wyceny spółki. Przed transakcją największym akcjonariuszem spółki po PlayWay był jej prezes Mateusz Wcześniak i wydaje się, że to on będzie w pełni kontrolował obecnie spółkę. Jak już wspominaliśmy Movie Games również tworzy grupę kapitałową i w ostatnich miesiącach spółka zdecydowała się na sprzedaż wszystkich posiadanych akcji w DRAGO entertainment. Ponadto, podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego w Strefie Inwestorów, prezes Mateusz Wcześniak zapowiadał kolejne dezinwestycje w grupie.

Zobacz także: Movie Games nie wyklucza dezinwestycji w części spółek. W tym roku kluczowa będzie premiera Drug Dealer Simulator 2

PlayWay wśród top picks analityków na 2023 rok

Na początku roku domy maklerskie prezentują swoje typy inwestycyjne na kolejne 12 miesięcy. Kilku analityków wskazało spółkę PlayWay jako wartą do obserwacji w 2023 roku. Głównym czynnikiem przemawiającym za grupą w tym roku są planowane premiery sequeli najważniejszych tytułów. Mowa o Cooking Simulator, House Flipper oraz Thief Simulator.

„Ten rok może być dla spółki jednym z najlepszych, tym bardziej, że na rynku pojawią się kontynuacje znanych i lubianych przez graczy tytułów. Jest to dobry prognostyk, który może budować optymizm co do potencjalnego sukcesu gier” - powiedział analityk biura maklerskiego Pekao Emil Popławski.

Jednak na grupę PlayWay należy patrzeć szerzej, na co wskazuje jeden z użytkowników Twittera. Śledzi on każdą premierę spółki.
 

Zobacz także: Creativeforge Games, Forever Entertainment i SimFabric. Analitycy przedstawiają prognozy wyników spółek gamingowych za 4 kwartał 2022

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.