Rynek czeka na duże premiery gier zaplanowane na 2023 rok. Akcje producentów gier pozostają silne
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
21 mar 2023, 08:00

Akcje spółek gamingowych, pomimo nerwowych nastrojów na rynku, pozostają silne. Rynek czeka na duże premiery gier zaplanowane na 2023 rok

Pomimo nerwowej atmosfery i spadków na indeksie najszerszym, akcjonariusze spółek gamingowych zachowują spokój. 
Rok 2023 ma stać pod znakiem dużych premier z polskiego sektora gier, na razie gracze muszą zadowolić się mniejszymi produkcjami.

Ostatnie premiery takich tytułów jak Contraband Police z grupy PlayWay czy Hotel Renovator od Two Horizons z grupy The Dust pokazały lekkie odbicie polskiego gamingu. Jednak nie są to jeszcze te produkcje, które hucznie miały wynieść rodzimy sektor gier na nowe tory. Dlatego inwestorzy nadal z dystansem mogą podchodzić do spółek z tej branży notowanych na giełdzie. Choć jeszcze w ubiegłym roku wskazywaliśmy, że pojawiają się sygnały odbicia m.in. rekordowo drogi dolar czy „drugie życie” Cyberpunka.

Jednak w wyniku kryzysu sektora bankowego, ale wcześniej spadającej inflacji, amerykański dolar mocno się osłabił, a cena za akcję CD Projekt utrzymuje się w okolicach 130 zł. „Rok 2023 miał być rokiem wielkiego odbicia w polskiej branży gamedev. Odbicie to nastąpiło, po części dzięki poprawiającym się ocenom Cyberpunka, po części dzięki ambitny planom wydawniczym CD Projektu, a po części dzięki fali optymizmu spowodowanego spadającą inflacją, która wydźwignęła kursy spółek z branży gamedev. Aktualnie cały rynek, włącznie z branżą gamedev, znajduje się pod silną presją negatywnego sentymentu związanego z upadłością SVB” – komentuje Maciej Kietliński, ekspert rynku akcji w XTB.

Aktualnie indeks WIG-Gry (zrzeszający spółki gamingowe notowane na głównym parkiecie GPW) znajduje się na poziomie 14,7 pkt. Oznacza to wzrost od początku roku o około 5%.
 

Notowania WIG-Gry

WIG-Gry

Zobacz także: Pracuje codziennie do 22:00, zarobił setki milionów na symulatorach - Krzysztof Kostowski PlayWay, Podcast 21% rocznie

Wyczekiwane odbicie w gamingu

Na rynku wyznaczono dwa symboliczne wydarzenia, które przyczyniły się do trwającej bessy na spółkach z sektora gier. Mowa o premierze Cyberpunka 2077 z 10 grudnia 2020 roku oraz debiucie Huuuge Inc na głównym rynku GPW w lutym 2021 roku. Spadki na giełdzie nie obejmują tylko gamingu, jednak 2023 rok zapowiadał się obiecująco dla tej branży.

Na koniec I kwartału 2023 roku, na palcach jednej ręki można wymienić znaczące wydarzenia. Na pewno należy tutaj zaliczyć premierę Contraband Police, która okazała się w grupie PlayWay jedną z produkcji z najwyższym peakiem graczy. Maciej Kietliński z XTB wskazuje, że są na giełdzie spółki zapomniane przez inwestorów, a które w ostatnim czasie radzą sobie bardzo dobrze.

„Mimo to na horyzoncie pojawiają się takie (dotychczas nieco zapomniane) perełki inwestycyjne, jak Artifex Mundi, który po wynikach za luty pokazał, że monetyzacja Unsolved idzie im coraz lepiej. Przykład tej spółki jasno pokazuje, że gra pod premiery lub publikacje ładnie wyglądających teaserów odeszła do lamusa i w obecnej sytuacji liczą się już twarde fundamenty oraz umiejętność „dowiezienia” dobrych, powtarzalnych wyników. Wyjątkiem od tej reguły prawdopodobnie będzie CD Projekt, w przypadku którego można spodziewać się powrotu znacznego optymizmu, gdy poznamy szczegóły premiery dodatku do Cyberpunka lub produkcji gier z wiedźmińskiego uniwersum” – wskazuje Maciej Kietliński.

Wystarczy zerknąć na kurs akcji Artifex Mundi z ostatnich 3 miesięcy. Odnotowany wzrost to około 100% od początku 2023 roku.
 

Notowania Artifex Mundi

ARTIFEX MUNDI wykres


Jak wskazuje Paweł Sugalski, zarządzający funduszem Smart Money FIZ, pojawiło się kilka spółek, na których widoczne jest odbicie. „Od początku roku odbicie jest widoczne tylko w części podmiotów, a szeroki sektor gamingowy nie zachowuje się lepiej niż zdywersyfikowane indeksy małych i średnich spółek. Na GPW dobrze zachowywały się kursy akcji PlayWay, Huuuge Games, 11 bit studios, Big Cheese, BoomBit oraz Artifex Mundi. Natomiast na rynku NewConnect błyszczy największa spółka NC Index, czyli Bloober Team. Solidne wzrosty zanotował również Render Cube, ale odbyło się to przy mizernych obrotach - co jest ciągle istotną bolączką rynku NC” – komentuje Paweł Sugalski.

Zarządzający funduszem wskazuje na koniec, że wpływ na odbicie w branży gier, nie ma tylko kalendarz premier. Na wycenę rodzimych spółek na rynku kapitałowym mają oczywiście czynniki makroekonomiczne jak stopy procentowe czy wspomniane już wcześniej kursy walut, w przypadku słabnącego dolara.

Jak będzie kształtować się odbicie w polskiej branży gier pokażą dopiero kolejne miesiące. Na koniec przypominamy które gry są jednymi z najbardziej wyczekiwanych na ten rok: Phantom Liberty (dodatek Cyberpunka) od CD Projekt, The Lords of the Fallen od CI Games, House Flipper 2 z portfolio PlayWay, Frostpunk 2 od 11 bit studios czy też Silent Hill 2 od krakowskiego Bloobera. 

Zobacz także: 7 producentów gier z GPW, którzy mogą wypłacić dywidendę w 2023 r.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.