Analitycy HSBC obniżają cenę docelową akcji CD PROJEKT i dobijają kurs spółki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
22 mar 2023, 11:53

Analitycy HSBC obniżają cenę docelową akcji CD PROJEKT i dobijają kurs spółki, po odpisach aktualizacyjnych na projekt Sirius

Akcje CD PROJEKT tracą w tym tygodniu nawet kilkanaście procent, po informacji o odpisach aktualizujących na projekt Sirius. Ponadto, HSBC wyznaczył cenę docelową dla spółki na poziomie 92 zł.

Od początku roku, kurs akcji CD PROJEKT utrzymywał się na poziomie 130 zł. Jednak po informacji z początku tygodnia o odpisach aktualizujących na projekt Sirius, kurs zareagował negatywnie. Przypomnijmy, że Sirius jest jednym z trzech projektów osadzonych w uniwersum wiedźmińskim, tworzony przez zespół Molasses Flood. Okazało się, że studio musi znaleźć nowe podejście do projektu i tym samym CD PROJEKT tworzy łącznie 42,9 mln zł odpisu aktualizującego.

„Zarząd CD Projekt niniejszym informuje o podjęciu decyzji w sprawie utworzenia w księgach spółki odpisu aktualizującego wartość poniesionych dotychczas nakładów na prace rozwojowe związane z projektem Sirius tworzonym przez studio The Molasses Flood. Wartość nakładów poniesionych do końca roku 2022 wyniosła 33,4 mln zł i obciąży wynik finansowy spółki i grupy kapitałowej CD Projekt za rok 2022. Wartość nakładów dotychczas ujętych w księgach w styczniu oraz lutym 2023 roku wyniosła 9,5 mln zł i obciąży odpowiednio wynik finansowy za pierwszy kwartał 2023 roku” – napisano w komunikacie CD PROJEKT.

W przyszłym tygodniu, 30 marca spółka opublikuje wyniki finansowe za 2022 rok.

Notowania CD PROJEKT

cdr wykres

Pytanie czy znów wraca zła passa producentów Wiedźmina? W dzisiejszym komunikacie HSBC poinformował o obniżeniu rekomendacji dla CD PROJEKT do „redukuj” i wyznaczył cenę docelową na poziomie 92 zł.

Zobacz także: Pracuje codziennie do 22:00, zarobił setki milionów na symulatorach - Krzysztof Kostowski PlayWay, Podcast 21% rocznie

Zawirowania w CD PROJEKT

CD PROJEKT ma już za sobą złą passę związaną z Cyberpunkiem 2077. Ten rok ma stać pod znakiem premiery pierwszego dodatku do gry, zatytułowanego Phantom Liberty. Jeszcze w ubiegłym roku informowano, że nad DLC pracuje już kilkaset osób. We franczyzie Cyberpunka pojawił się również projekt Orion, który może być kontynuacją tytułu, zgodnie z nową strategią.

Problem pojawił się teraz przy uniwersum wiedźmińskim. Zgodnie z ogłoszoną strategią w ubiegłym roku, projekt Sirius to gra tworzona przez bostońskie studio The Molasses Flood. W porównaniu z dotychczasowymi grami Redów, nowy projekt ma być skierowany do szerszej grupy odbiorców, oferując również tryb multiplayer. Jednak pierwsze prace nad produkcją prawdopodobnie zawiodły oczekiwania warszawskiej spółki.

Jak poinformowano w komunikacie, wartość nakładów poniesionych do końca roku 2022 na ten projekt wyniosła 33,4 mln zł. Tym samym ta kwoty obciąży wynik finansowy CD PROJEKT za rok 2022. Natomiast w tym roku wydano już 9,5 mln zł, co zostanie ujęte w raporcie finansowym za I kwartał 2023 roku.

Kurs akcji CD PROJEKT gwałtownie spadł po tej informacji, mimo że w ostatnim czasie utrzymywał się na poziomie 130 zł. Ponadto, HSBC zdecydował się obniżyć cenę docelową redów do poziomu 92 zł.

Warto przypomnieć, że uniwersum wiedźmińskie nie sprzyjało ostatnio spółce. Pierwsze sezony serialu przygotowanego przez platformę Netflix zwiększyły popularność polskiej franczyzy. Jednak Wiedźmin: Rodowód Krwi, który zadebiutował w grudniu 2022 roku okazał się klapą. Pomimo że przedstawiono nową historię, to fanom uniwersum nie spodobała się wizja scenarzystów. Wystarczy zerknąć na oceny na Filmwebie: 3,5/10.

Nawiązując do strategii z ubiegłego roku, projekt Sirius nie jest jedyną produkcją tworzoną w uniwersum wiedźmińskim. Powstaje już nowa trylogia (Polaris), jednak nie wiadomo jeszcze czyje losy zostaną w niej zaprezentowane. W planach jest jeszcze Canis Majoris.

Zobacz także: Akcje spółek gamingowych, pomimo nerwowych nastrojów na rynku, pozostają silne. Rynek czeka na duże premiery gier zaplanowane na 2023 rok

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.