Zagraniczny holding obejmie akcje PCF Group. Spółka wynegocjowała umowę inwestycyjną z koreańskim inwestorem
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 mar 2023, 07:30

Zagraniczny holding obejmie akcje PCF Group. Spółka wynegocjowała umowę inwestycyjną z koreańskim inwestorem

Krafton, południowokoreański holding z branży gier, obejmie 10% udziałów w PCF Group. Polska spółka wynegocjowała umowę inwestycyjną, w której cena emisyjna akcji została ustalona na poziomie 40,20 zł, czyli poniżej ceny z IPO, która wynosiła 46 zł, ale znacznie powyżej ostatnich notowań spółki na GPW.

Jeszcze na początku lutego spółka People Can Fly zaktualizowała strategię rozwoju i zdecydowała się postawić na model self-publishingu. Dotychczas polskie studio było znane z wydawania gier AAA z zewnętrznym partnerem, jak w przypadku tytułu Outriders wspólnie z japońskim Square Enix. Aby zrealizować nowy cel strategii, zdecydowano o emisji akcji, w ramach której PCF Group chce pozyskać od 205 mln zł do 295 mln zł w trybie subskrypcji prywatnej.

We wtorek wieczorem spółka poinformowała, że wynegocjowała umowę inwestycyjną z południowokoreańskim holdingiem gamingowym., Krafton. Ma on objąć 10% udziałów w polskiej firmie po cenie emisyjnej 40,20 zł. Co prawda, jest to cena poniżej tej z IPO, jednak jest ona wyższa w porównaniu do tej z zakończenia wtorkowej sesji na poziomie 36,75 zł. Dzięki tej umowie, PCF Group może pozyskać około 130 mln zł, co stanowi mniej więcej połowę zakładanej kwoty na realizację nowej strategii. 

„Zgodnie z Umową Inwestycyjną w terminie określonym w Umowie Inwestycyjnej Inwestor zobowiązał się do objęcia takiej liczby akcji serii F (w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej), która po zakończeniu Oferty będzie reprezentować 10.00% kapitału zakładowego Spółki i głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki ("Akcje Oferowane") po cenie emisyjnej 40,20 PLN za każdą Akcję Oferowaną, niezależnie od liczby akcji serii F objętych przez inwestorów uczestniczących w Ofercie oraz ceny emisyjnej akcji serii F dla pozostałych inwestorów uczestniczących w Ofercie” – napisano w komunikacie PCF Group.
 

Notowania PCF Group od debiutu na GPW

PCF Group

Zobacz także: Mocny spadek przychodów i zysku netto Ten Square Games w 2022 roku. Gra Fishing Clash wciąż odpowiada za większość przychodów

Ambitne plany PCF Group

Spółka People Can Fly od dawna ma ambitne plany. Wystarczy spojrzeć na pipeline produkcyjny firmy, w którym jest aż 7 projektów, a większość z nich zalicza się do segmentu AAA. W tym roku zakładana jest premiera gry VR o kodowej nazwie Thunder, która jest przygotowywana przez studio Incuvo, odpowiedzialne już za Green Hell VR. W fazie preprodukcji znajdują się aż 4 gry z segmentu AAA. Trzy z nich, czyli Dagger, Bifrost oraz Victoria mają zostać wydane latach 2025-2026. Na 2026 rok planowana jest z kolei premiera gry o nazwie kodowej Projekt Gemini, którą People Can Fly realizuje w modelu pracy na zlecenie (work-for-hire) ze Square Enix. Kolejną grą w portfelu People Can Fly jest Projekt Red, który na razie jest w fazie koncepcyjnej. W 2024 roku nie jest planowana żadna, pełna premiera w PCF Group.

Tym samym, w ogłoszonej strategii w lutym, spółka zakomunikowała, że stawia na model self-publishingu, lecz w przypadku atrakcyjnej oferty nie wyklucza również współpracy z partnerem zewnętrznym. Aby zrealizować nową strategię, w ramach subskrypcji spółka przeprowadzi emisję akcji, w ramach której zamierza pozyskać finansowanie od 205 do 295 mln zł. Pozyskane finansowanie (zostanie przeznaczone na dokończenie projektów Dagger, Bifrost i Victoria.

Polską spółką zainteresował się południowokoreański Krafton, holding, który powstał w 2018 roku. W swoim portfelu ma takie spółki jak Unknown Worlds odpowiedzialnego za tytuł Subnautica czy też PUBG Studios, producenta gier battle royale. Koreański holding ma zamiar objąć 10% udziałów w PCF Group po cenie emisyjnej 40,20 zł.

„Z naszego punktu widzenia ważne jest pozyskanie partnera, z którym możemy dalej realizować wszystkie zamierzenia, które przekazaliśmy w uaktualnionej strategii ogłoszonej pod koniec stycznia. Zakłada ona, że idziemy w kierunku samodzielnego wydawania części gier, co przełoży się na zwiększenie skali naszej działalności. Do realizacji tych zamierzeń potrzebowaliśmy dodatkowego finansowania, stąd nasze plany związane z SPO. Pozyskanie Kraftona oznacza zminimalizowanie ryzyka związanego z powodzeniem wtórnej oferty publicznej, a także potwierdza atrakcyjność inwestycyjną PCF Group, jakość realizowanych projektów i słuszność obranego kierunku rozwoju” - powiedział PAP Biznes prezes Grupy People Can Fly, Sebastian Wojciechowski.

Poniżej przedstawiamy obecny akcjonariat PCF Group.
 

akcjonariat PCF Group

Źródło: PCF Group

W komunikacie podkreślono, że koreański inwestor będzie mieć prawo do pierwszeństwa w negocjacjach, jak również prawo do pierwszeństwa zawarcia umowy w odniesieniu do planów wydania z zewnętrznym partnerem projektów Victoria oraz Bifrost.

Zobacz także: Akcje CI Games najwyżej od 2011 roku. Spółka nie planuje emisji akcji przed premierą Lords of the Fallen

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.