Rusza emisja akcji w PCF Group. Spółka zamierza pozyskać do 295 mln zł, co pozwoli jej przejść na model self-publishingu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 maj 2023, 09:59

Rusza emisja akcji w PCF Group. Spółka zamierza pozyskać do 295 mln zł, co pozwoli jej przejść na model self-publishingu

W ramach realizacji strategii, PCF Group rozpoczyna emisję akcji (SPO), która jest skierowana do inwestorów kwalifikowanych. W jej ramach 61,4% zostanie objęte przez firmę Krafton, czyli południowokoreański holding z branży gier.

Wraz z publikacją raportu finansowego za I kwartał 2023 roku, PCF Group ogłosił rozpoczęcie procesu budowania księgi popytu w ramach oferty w trybie subskrypcji prywatnej. Dzięki SPO spółka zamierza pozyskać od 205 do 295 mln zł na realizację strategii ogłoszonej na początku roku. Firma ma już gwarantowaną alokację na poziomie 61,4% przez południowokoreański holding Krafton, który obejmie nowe akcje po cenie 40,20 zł. Pozyskana kwota będzie wynosić 144,5 mln zł, a Krafton po objęciu akcji będzie mieć 10% udziałów w PCF Group i ponadto prawa wydawnicze do projektów Victoria oraz Bifrost. SPO jest skierowane do inwestorów kwalifikowanych lub inwestorów, którzy obejmą akcje o łącznej wartości co najmniej 100 tys. EUR.

„Realizacja naszych planów wymaga oczywiście zapewnienia adekwatnego finansowania, a jednym z jego kluczowych elementów jest emisja nowych akcji, z którą właśnie startujemy. Cieszymy się, że jeszcze przed rozpoczęciem oferty pozyskaliśmy inwestora, który zobowiązał się do objęcia ponad 60% oferowanych akcji, czyli firmę KRAFTON, jednego z największych południowokoreańskich wydawców i producentów gier” – powiedział Sebastian Wojciechowski, prezes zarządu PCF Group.

Spółka po I kwartale 2023 roku odnotowała znaczny spadek przychodów względem analogicznego okresu 2022 roku. PCF Group osiągnął 34,9 mln zł skonsolidowanych przychodów względem 50,4 mln zł. Skonsolidowany zysk EBITDA wyniósł 3 mln zł wobec 16,5 mln zł w analogicznym okresie 2022 roku. Spadek wyników to pokłosie zakończenia współpracy z Take-Two Interactive w ubiegłym roku.

Notowania PCF Group

PCF wykres

Zobacz także: Data premiery Lords od The Fallen od CI Games ustalona. Marek Tymiński komentuje najważniejsze wydarzenie w historii spółki

Emisja akcji PCF Group

Dzisiaj, 29 maja rusza proces budowania księgi popytu, który ma potrwać do 1 czerwca (z możliwością zakończenia go wcześniej). Umowy objęcia akcji będą zawierane od 2 do 6 czerwca. Spółka w ramach SPO zamierza pozyskać do 295 mln zł. Dzięki umowie inwestycyjnej z południowokoreańskim holdingiem, PCF Group ma już gwarantowane 144,5 mln zł. Krafton obejmie tym samym ponad 60% emisji nowych akcji po cenie 40,20 zł, a następnie będzie mieć 10% udziałów w spółce. Natomiast cena emisyjna SPO ma zostać podana 1 czerwca. Zarząd jest optymistycznie nastawiony do powodzenia emisji.

„Zaprezentowana w styczniu tego roku zaktualizowana strategia rozwoju grupy People Can Fly zakłada, że większość gier z naszego portfela wydamy samodzielnie. Nasz 5-letni plan finansowy jednoznacznie wskazuje, że przejście na self-publishing w dłuższym terminie buduje większą wartość dla spółki i akcjonariuszy. Naszym celem strategicznym jest osiągnięcie co najmniej 3 mld zł łącznych przychodów w latach 2023-2027, czyli niemal 5-krotnie więcej niż w latach 2018-2022” – podkreślił Sebastian Wojciechowski.

Decyzja o emisji akcji została podjęta, aby zrealizować ogłoszoną na początku roku aktualizację strategii. Kluczowym punktem jest przejście na model self-publishingu. Jednak aby dywersyfikować działalność, spółka informowała o rozpoczęciu negocjacji na nowy kontrakt work-for-hire z globalnym wydawcą. Na razie więcej szczegółów nie zostało zdradzonych.

„Z oczywistych względów, na tym etapie nie możemy ujawnić żadnych szczegółów. Mogę jedynie powiedzieć, że chodzi o nową grę wideo, a więc w przypadku pomyślnego zakończenia negocjacji i zawarcia umowy, portfel gier realizowanych przez People Can Fly powiększy się o dodatkowy projekt w modelu work-for-hire, czyli realizowany przez nas jako dewelopera na zlecenie i na rzecz wydawcy, w zamian za co PCF będzie otrzymywać uzgodnione wynagrodzenie. Przełoży się to pozytywnie na wyniki finansowe i przepływy pieniężne” – powiedział prezes PCF Group.

PCF Group pracuje obecnie nad 7 produkcjami, a kumulacja premier ma nastąpić w latach 2025-2026. Obecnie czekają na launch projektu Thunder, czyli gry VR realizowanej przez studio Incuvo.

projekty PCF

Źródło: Prezentacja PCF Group

Zobacz także: Zagraniczny holding obejmie akcje PCF Group. Spółka wynegocjowała umowę inwestycyjną z koreańskim inwestorem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.