Munger wstydzi się, że Berkshire Hathaway nie zainwestował w akcje Google
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 maj 2019, 11:42

Charlie Munger wstydzi się tego, że Berkshire Hathaway nie zainwestowało w Google

Charlie Munger przyznał ostatnio w wywiadzie dla Yahoo Finance, że Berkshire Hathaway zmarnował okazję do kupowania akcji Google. Wedle niego błąd wziął się z braku odpowiedniej obserwacji. „Straciliśmy świetną okazję inwestycyjną” - przyznał Munger.

W wywiadzie dla Yahoo Finance, Munger skrytykował również sytuację jednorożców technologicznych po ostatnich debiutach. Jeśli chodzi o kupno akcji Amazon, firmy Jeffa Bezosa, to nie brał udziału w tej transakcji, ale jest wielkim fanem tego biznesu.
 

Zobacz także: Berkshire Hathaway w końcu pękło i kupiło akcje Amazon, a Warren Buffett inwestuje 10 mld USD w firmę paliwową Occidental Petroleum 

Berkshire Hathaway zaczyna doceniać spółki technologiczne

Na początku maja odbyło się walne zgromadzenie Berkshire Hathaway. W ostatnim czasie firma Buffeta kupowała akcje Amazona. Była to decyzja jego dwóch, najważniejszych doradców - Teda Weschlera i Todda Combsa.

Buffet w końcu naprawił swój błąd i zaczął inwestować w spółki technologiczne, takie jak Amazon czy Apple. Nie sądził, że Jeff Bezos odniesie tak wielki sukces. Jednak razem ze współwłaścicielem Berkshire Hathaway, Charliem Mungerem żałują, że nie zakupili wcześniej akcji Google’a.

- Tak, wstydzę się tego. Gdybyśmy uważnie przyjrzeli się naszym firmom, zobaczylibyśmy, że ich reklama [w Google – przyp. red.] działa lepiej, niż inne reklamy. Po prostu nie poświęcaliśmy temu wystarczającej uwagi – skomentował Munger w wywiadzie dla Yahoo Finance.

Z kolei Buffet w niedalekiej przeszłości przyznał, że Berkshire powinno inwestować w akcje Google’a, kiedy firma otrzymywała około 10 USD za kliknięcie w reklamę od Geico. Jest to zależna spółka, która jest ubezpieczycielem konsumenckim Berkshire Hathaway.

W zeszłym miesiącu Google pokazał przychody w wysokości 36,3 mld USD za I kwartał 2019 roku. Ruth Porat, dyrektor finansowy Google, stwierdziła, że „solidny wzrost” w tym kwartale wynikał z wyszukiwania mobilnego, przychodów z reklam YouTube oraz z działalności w chmurze.

Metody inwestycyjne Berkshire Hathaway bez zmian

Berkshire Hathaway od zawsze wystrzegał się inwestowania w spółki technologiczne. Pomimo ostatnich transakcji na akcjach Amazona metody inwestycyjne Buffetta i Mungera nie uległy zmianie. Rynek nowych technologii staje się coraz bardziej dojrzały, a wyrocznia z Omaha dostrzega jego potencjał.

Charlie Munger zaczyna odczuwać brak spółek technologicznych w portfelu inwestycyjnym Berkshire. Jednak po ostatnich słabych debiutach jednorożców technologicznych, czyli Lyfta oraz Ubera, krytycznie wypowiada się na temat młodych przedstawicieli tej branży.

- Jest wiele rzeczy, o których nie myślę. Jedną z nich są spółki, które odnotowują roczne straty w wysokości 2 mld USD czy 3 mld USD i wchodzą na giełdę. Szukam takich spółek, których przyszłość z grubsza mogę określić. Nie mam poczucia, że mogę zarysować przyszłość Ubera - skomentował Munger.
 

Największe inwestycje Berkshire Hathaway

inwestycje

Źródło: Yahoo Finance

Zobacz także: Warren Buffett stawia na banki, nie boi się fintechów ani technologii blockchain 

Jak widać, w portfelu inwestycyjnym Berkshire wciąż mało jest spółek z branży technologicznej. Większość udziału ma wciąż sektor finansowy. Może za namową Mugera, Buffet skusi się na więcej inwestycji w technologię?

Zobacz także: Berkshire Hathaway wchodzi do Dubaju. Warren Buffett stawia na przecenione nieruchomości 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.