Warren Buffet stawia na przecenione nieruchomości w Dubaju
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 maj 2019, 10:35

Berkshire Hathaway wchodzi do Dubaju. Warren Buffett stawia na przecenione nieruchomości

W Dubaju ceny nieruchomości są najniższe od 5 lat. Spółka Berkshire Hathaway HomeServices wchodzi do arabskiego miasta z myślą o obecności długoterminowej, jak to u Warrena Buffetta bywa.

Spółka Warrena Buffetta Berkshire Hathaway HomeServices zamierza otworzyć biuro obrotu nieruchomościami w Dubaju oraz drugie w Abu Zabi. Wygląda na to, że wyrocznia z Omaha stawia na arabskie nieruchomości.

W Dubaju jest najtaniej od 5 lat

Spółka Berkshire Hathaway HomeServices stworzyła swoją odnogę o nazwie Gulf Properties, która ma być zarządzana przez Ihsana Huseina Al Marzouqia oraz Phila Sheridana. Na początku ma mieć do dyspozycji 30-osobowy zespół doradców w obrocie nieruchomościami.

- Dubaj jest naszym priorytetem, jeśli chodzi o rozwój na zagranicznych rynkach. Jest jednym z globalnych centrów handlu, logistyki, turystyki i finansów – powiedział szef Berkshire Hathaway HomeServices Gino Blefari.

Trzeba zauważyć, że Blefari nie powiedział najważniejszego. Ceny nieruchomości w Dubaju od 2014 roku, czyli od historycznego szczytu, spadły o ponad 25%. W kwietniu były niższe o 13% rok do roku i o 1,5% miesiąc do miesiąca – wynika z danych firmy Cavendish Maxwell. To oczywiście zmusiło wiele firm budowlanych i deweloperskich do ograniczenia planów rozwojowych i do cięć kosztów. Kilka tego rodzaju biznesów upadło.

Według S&P Global Ratings ceny nieruchomości w Dubaju w tym roku powinny spaśćo kolejne 5-10%. Dopiero w przyszłym roku spodziewana jest stabilizacja.
 

1. Średnia cena apartamentu (po lewej) i domu (po prawej) w Dubaju (w dirhamach AED)

1

2. Zmiana cen nieruchomości w skali roku w poszczególnych dzielnicach Dubaju (stan na kwiecień 2019)

2

Zobacz także: Warren Buffett wycenia Berkshire Hathaway na więcej niż jest obecnie warte

Mocarstwowe plany Berkshire Hathaway HomeServices

Jak to zwykle bywa, Berkshire Hathaway postrzega Dubaj jako długoterminową, a nie spekulacyjną, inwestycję. Phil Sheridan, szef Berkshire Hathaway HomeServices Gulf Properties, powiedział telewizji Bloomberg TV, że oczywiście spodziewają się tego, iż wielu zamożnych ludzi z całego świata postrzegać będzie nieruchomości w Dubaju jako dobrą inwestycję, bo w ostatnich latach ich ceny szły w dół, ale...

- Nasz ruch nie jest ruchem spekulacyjnym. Wchodzimy do Dubaju z myślą o bardzo długim terminie. To jest ruch strategiczny. Otwieramy naszą spółkę na możliwości i rynki z tamtego regionu świata – podkreślił Phil Sheridan.

Berkshire Hathaway HomeServices ma za sobą niezwykle udany rok w USA. Spółka stała się największym brokerem na tamtejszym rynku real estate, jeśli patrzymy na liczbę transakcji. W ubiegłym roku zamknęła 346 629 transakcji na łączną kwotę 135,9 mld USD.
 

3. Najwięksi brokerzy na rynku real estate w USA (l. transakcji i kwota w mld USD, 2018)

3


Berkshire Hathaway HomeServices nie ukrywa, że ma bardzo ambitne plany co do działalności globalnej. Z komunikatów płynących z firmy Buffetta wynika, że wchodzi nie tylko do Dubaju, ale także do Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii, a ma w planach także wejście do Meksyku, Francji i Chin.

Jak to zwykle u Buffetta: wszystko jest planowane z głową i długoterminowo. Swoją drogą warto zauważyć, jak pięknie widać było nadchodzący szczyt cenowy na rynku nieruchomości w Dubaju. Ostrzegał przed tym występ hotelu Burj Khalifa w IV części Mission: Impossible - Ghost Protocol w 2011 roku.

Źródła wykresów: 1-2. Cavendish Maxwell, 3. Bloomberg

Zobacz także: Berkshire Hathaway w końcu pękło i kupiło akcje Amazon, a Warren Buffett inwestuje 10 mld USD w firmę paliwową Occidental Petroleum

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.